Дипломатія слабкої країни

Ідею розірвати дипломатичні відносини з Росією підтримали в комітеті Верховної Ради з міжнародних справ. Тепер за документ голосуватиме український парламент

Проект постанови “Про припинення дипломатичних відносин із Російською Федерацією” зареєстрували 15 березня під номером 4221. Авторами документа є депутати від Радикальної партії Оксана Корчинська та Юрій Шухевич, член “Блоку Петра Порошенка” Олег Пет­ренко та позафракційний Володимир Парасюк. Вони наголошують: з огляду на те, що Російська Федерація не раз порушувала права громадян України, захопила на території України та утримує в Росії заручників – громадян України, з нею необхідно припинити дипломатичні відносини.
У разі набуття постановою чинності Кабінет Міністрів та Президент України матимуть місяць на те, щоби подати до ВРУ проекти законів про припинення або зупинення міжнародних договорів, укладених із Російською Федерацією. А також самостійно припинити (чи зупинити) дію тих міжнародних договорів з Росією, які не потребують згоди ВР. 
Постанова зобов’язує Кабмін упродовж місяця визначити третю сторону (країну), чиї посольства і консульства представлятимуть інтереси України на території Росії доти, доки дипломатичні відносини між двома країнами не відновлять. 
30 березня проект постанови №4221 підтримав комітет Верховної Ради з міжнародних справ. Із 11 членів комітету участь в голосуванні взяло семеро. При ухваленні рішення Ганна Гопко та Іванна Климпуш-Цинцадзе утрималися, Ірина Луценко була категорично проти, натомість Ігор Гузь, Борис Тарасюк, Віктор Вовк проект підтримали, як і Володимир Ар’єв, хоча потім виявилося, що ненавмисно. 
“Коли бігаєш між двома комітетами одночасно (своїм та сусіднім, де розглядають твій законопроект), десь буде пробій. У результаті влітаєш на свій, де без тебе немає кворуму, голосуєш за дурницю, яку підсунули провокатори й недоучки і яка ламає нашим дипломатам гру проти РФ”, – пояснив він на своїй сторінці у Facebook. Проте відкликати свій голос Ар’єв не зміг, бо Гузь і Вовк залишили приміщення, а без них не було кворуму, необхідного для прийняття рішення.
Тепер питання про те, чи розривати дипломатичні стосунки, вирішуватиме парламент. Зі слів Володимира Парасюка, за документ голосуватимуть після його розгляду в Погоджувальній раді, що мала б відбутися 11 квітня, інформує ТСН.ua.
Однозначного ставлення до формального розірвання дипломатичних відносин між Україною та Росією немає. Екс-міністр закордонних справ, депутат від фракції “Батьківщини” і заступник голови профільного комітету в закордонних справах Борис Тарасюк наголошує: йдеться не про розірвання, а про припинення відносин з Росією, які можна відновити тоді, коли політична ситуація зміниться. 
У коментарі для видання “DW” він розповів, що переконав авторів постанови вилучити з її остаточного варіанта пункт про денонсацію міжнародних договорів з Росією, а також про припинення консульських відносин. “Найменше, що ми повинні зробити в цій ситуації, це припинити дипвідносини з Росією”, – цитує Бориса Тарасюка “DW”.
Його погляди загалом поділяє фракція “Батьківщини” – в парламенті вона має намір підтримати проект постанови №4221. Про це “Українські новини” повідомив заступник голови фракції Сергій Соболєв.
Проте критиків постанови також не бракує. З-поміж них і Президент України Петро Порошенко. “Рада не підтримає цей законопроект. Давайте не будемо це навіть обговорювати”, – цитує гаранта Інтерфакс-Україна. На його думку, потрібно зосередитися на виконанні мінських домовленостей і не відволікатися на ініціативи кількох депутатів.
“У Росії проживає 4 мільйони українців, і наразі ми можемо через наші консульства допомагати їм боротися за права Надії Савченко та інших 27 ув’язнених наших громадян”, – сказала “DW” Ганна Гопко, голова Комітету ВРУ у закордонних справах. Вона переконана, що припинення дипвідносин з Росією надасть їй додаткових аргументів для блокування інтере­сів України. Втім 17 березня 2014-го Київ відкликав свого посла з Москви – це і вважає Гопко сигналом про призупинення відносин з Росією.
Не сподобалася ініціатива Парасюка й інших депутатів міжнародним аналітикам, зокрема Аронові Матту, експертові Інституту глобального правосуддя в Гаазі. На його переконання, завжди ліпше мати дипломатичні канали спілкування, якими є посольство в Москві та російська дипмісія у Києві, інформує “DW”.
Він згадав і про розрив дипломатичних відносин між Росією та Грузією, який відбувся 2008 року. Проте зазначив, що “Тбілісі припинило спілкуватися з Москвою раніше, ніж за місяць після відкритого військового вторг­нення російських військ до Грузії, попри те російські консульства тоді вирішили зберегти”.
Олександр Сушко, директор Інституту євроатлантичного співробітництва, наголосив, що Берлін, Париж і Вашингтон не підтримають ідеї Києва про припинення дипвідносин з Москвою. Адже тоді Україну можуть звинуватити в ескалації конфлікту з Росією, а цього наша країна, на його думку, не може собі дозволити. Зі слів Сушка, голосування комітету ВР – це радше попередження Заходу: він не повинен мати наївних очікувань, що Україна готова сприймати як даність окупацію своїх територій.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.6174 / 4.1MB / SQL:{query_count}