Ціна питання

США нададуть Україні кредитних гарантій на мільярд доларів, але тільки після завершення в нас формування уряду

фото: АР
Без призначення нового прем’єра і нового уряду Україна не отримає мільярд доларів від США та 3 мільярди від МВФ. На цьому ще перед відльотом до Америки на саміт з ядерної безпеки наголошував Президент Петро Порошенко, коли домовлявся із парламентськими фракціями про подолання нинішньої парламентсько-урядової кризи. 
Вже у Вашингтоні таки відбулась зустріч Порошенка із Президентом Обамою. Навіть сам факт такої зустрічі важливий з огляду на те, що вона не планувалась і багато експертів зазначали, що таким чином американський Президент міг продемонструвати своє ставлення до того, що в Україні гальмуються реформи, процвітає корупція і наші політики не виконують свої обіцянки. Навряд чи думка очільника Білого дому за кілька днів змінилась, але з Порошенком він зустрівся, а запевнення в готовності надати нам третій транш кредитних гарантій від США виглядають як ще один аванс, яких було вже багато. 
“Президент Обама підтвердив готовність надати третій транш кредитних гарантій в розмірі 1 млрд доларів США по завершенні процесу формування уряду в Україні”, – про це повідомила прес-служба Порошенка.
Це дуже обтічне формулювання, яке не дає чіткої відповіді, яку підтримку обіцяє і чого натомість вимагає американське керівництво. “Завершення формування уряду” – це не обов’язково новий прем’єр чи повністю новий уряд, в нинішньому ще є вакантні посади (зрештою, довгий час у ЗМІ з’явлалась інформація про те, що наші західні партнери, принаймні раніше, виступали за збереження прем’єрського крісла за Яценюком, а нині зрозуміло, що вони радше підтримали б уряд на чолі із Яресько, аніж Гройсманом).
Перед Обамою Порошенко також зустрічався із віце-президентом США Джо Байденом, також держсекретарем  Джоном Керрі. Після цієї зустрічі прес-служба нашого гаранта повідомила, що Байден назвав саме формування нового уряду відкриттям можливості для третього траншу кредитних гарантів від США, а також допомоги від міжнародних фінустанов.
Зрозуміло, що в США очікують на завершення політичної кризи в Україні, якісь месиджі про те, що це відбудеться дуже швидко, Порошенко зробив. Зокрема, під час виступу у Капітолії 31 березня Порошенко сказав про вихід з кризи до кінця тижня. 

Стара система

Але загалом не можна забувати, що не просто якоїсь коаліції чи уряду від нас чекають американські партнери. Потрібні результати дій коаліції і уряду – реформи та конкретні результати боротьби з корупцією. Авторитетна американська газета The New York Times у перший день візиту Порошенка опублікувала дуже різку редакційну статтю із критикою українського гаранта. 
“Порошенко як продукт старої політичної системи, очевидно, допускає продовження корупційних практик у країні, щоб зберегти можливість політичного маневру. Але Президент, прем’єр-міністр і парламент повинні усвідомити, що ні МВФ, ні країни-донори, включаючи США, не збираються вкидати гроші лопатою в “корупційне болото” – зазначено у цій статті.
Велику увагу американське видання приділило питанню очищення нашої Генпрокуратури від корупції. Те, що звільнено Шокіна, на чому довгий час наполягали у США та ЄС, ще не означає, що ситуація одразу кардинально зміниться. Та й за умови призначення замість Шокіна когось із його наближених заступників (як нинішній в.о. генпрокурора Юрій Севрук) це означатиме лише законсервування системи. Також якось треба вирішувати питання поновлення звільненого в останній момент Шокіним Саквалерідзе, якого Порошенко запрошував саме для боротьби із корупцією.
Саквалерідзе нині робить багато заявив, але власне Порошенко якось не дуже втручався у ситуацію. Тож побачимо, що буде після повернення Президента  в Україну. Деякі українські експерти припускають, що Порошенко привезе із США бачення кандидатур в ГПУ, а також в уряд. 

фото: president.gov.ua (2)

В очікуванні коаліції

Тож Порошенко нині в складній ситуації, в яку, якщо бути чесними, він загнав себе сам. Питання нового генпрокурора дуже довго відтягувалось, а якщо повертатись до парламентсько-урядової кризи, то не забуваймо, як відбувались  ігри із голосуванням за відставку прем’єра. Просування на заміну Яценюку Гройсмана також проходить нелегко. Сподівання Порошенка про те, що парламент затвердить новий уряд ще 29 березня, тобто саме перед його візитом до США, як знаємо, не виправдались, адже застопорилось формування нової коаліції без якої в нинішній ситуації є неможливим новий прем’єр. Перед відльотом до США Порошенко лише запустив запасний план із формуванням нової коаліції на двох – БПП і “Народний фронт”, які можуть загалом кількісно збільшитись до 226 депутатів за рахунок позафракційних. 
У БПП вже увійшли троє позафракційних нардепів, які у парламент заходили за списком “Самопомочі” – Ірина Суслова, Павло Кишкар та Віктор Кривенко. Президентська фракція збільшилась до 141 депутата, а разом із “Народним фронтом” загальна кількість становила 222. Тобто до мінімальної коаліції у 226 голосів не вистачало лише 4 депутати. При цьому Українська правда із посиланням на свої джерела повідомляла, що ведуться перемовини про вступ у фракцію “НФ” п’яти позафракційних із групи УКРОП, і їх збирає “фронтовик” Андрій Іванчук, якого називають наближеним до олігарха, екс-губернатора Ігоря Коломойського. 
А ні для кого не секрет, що за УКРОПом стоїть Коломойський. І якщо інформація про вступ депутатів-“укропівців” до більшості підтвердиться, то можна буде говорити про коаліцію не на двох, а на трьох…
Станом на учорашній день, 1 квітня, створення коаліції тривало. В “НФ” заявляли, що вони готові представити свої пропозиції до коаліційної угоди, закликали також “Батьківщину” та Радикальну партію повертатись, “бо коаліція на чотирьох краще, ніж на двох”. А ще нагадували, що вони ініціювали позачергове засідання ВРУ або вже на цих вихідних, або на наступному тижні (який не буде пленарним), щоб якнайшвидше вирішити політичну кризу. 
Лідери фракції БПП Юрій Луценко та Радикальної партії Олег Ляшко в честь 1 квітня у Facebook жартували про нову коаліцію та уряд…
Візит Порошенка до США мав тривати до сьогодні, 2 квітня. А вже у вівторок, 5 квітня, він відлітає на два дні до Японії. Якщо б нова коаліція вже була, то він спокійно міг в ці найближчі кілька днів внести до парламенту подання нового прем’єра. За умови продовження торгів процес знову загостриться після 7 квітня.

Не урядом єдиним

Внутрішні проблеми треба вирішувати, щоб не втрачати міжнародної підтримки. В той же час Україна продовжує фактично перебувати у стані війни, хоч офіційно це не визнано. Порошенко був змушений виправдовуватись за внутрішню кризу, але питання Донбасу, мінських домовленостей, окупації Росією Криму не могли не підійматись. Зазначимо, що РФ не приймала участі у заходах в рамках форму з ядерної безпеки у Вашингтоні.
У Капітолії Поршенко виступив на форумі “Битва України за свободу триває”. Під час цього виступу він заявив, що Україна уже ввела в дію санкційний список “Савченко-Сенцова” і закликав це зробити як США, так і ЄС.
Порошенко закликав не просто продовжувати, але й посилити санкції проти Росії. “Якщо Захід зніме санкції, то мрія Кремля збудеться: українська кров нічого не буде варта. Вбивства українців залишаться без покарання… Без відновлення суверенітету України над Кримом – санкції повинні залишатися. Без зміни позиції Росії – санкції повинні залишатися. Все інше буде компромісом за рахунок цінностей і справедливості… І якщо агресор продовжує вбивати і поширювати нестабільність – це не означає, що санкції не працюють і повинні бути скасовані. Це означає, що вони мають бути посилені”, – наголосив український Президент.
А ще він заявив, що в президента Барака Обами ще є шанс врегулювати конфлікт у Донбасі до завершення його президентської каденції цього року. Не забув Порошенко і попросити США переглянути свою позицію щодо постачання зброї Україні. 
“Я ніколи не міг пояснити одну річ собі і моїм співвітчизникам – небажання міжнародного співтовариства постачати зброю українському уряду і регулярній українській армії, яка утримує лінію від атаки на міжнародний порядок. У цій ситуації західні партнери повинні допомогти Україні, оскільки це інвестиція у міжнародну безпеку і стабільність”, – зауважив Порошенко.
І з Обамою, і Байденом та Керрі Порошенко говорив про нинішню ситуацію на Донбасі, можливість введення туди міжнародної безпекової місії та про необхідність продовження санкцій проти Росії до повного виконання нею мінських угод. І знову були заяви із вимогами до Кремля негайно звільнити Надію Савченко та пустити до неї лікарів. Повідомлялось і про те, що Україна та США розвиватимуть стратегічне партнерство. 
Джо Байден також повідомив про незмінність американської позиції щодо невизнання окупації Криму і про рішення США виділити додатково 335 млн доларів для реформування української армії, Нацгвардії і Держприкордонслужби. 
Деякі експерти вже підвели підсумки візиту Порошенка до США. “1) підтримка триватиме, але... 2) новий уряд має продовжувати жорстку монетарну політику та демонструвати дієву боротьбу з корупцією, 3) цікавий поворот – вкотре офіційно обговорювалася перспектива міжнародної безпекової місії на Донбас – це, якщо, хочете і є альтернатива мінським угодам, яким поки немає альтернативи. Навряд чи Захід поки на таку місію згодиться, але тепер завжди що є Заходу запропонувати у відповідь, якщо хтось там говоритиме про одностороннє виконання мінських угод Україною.  Окрема тема – стаття у The New Youk Times, яка вражає не стільки змістом, а деталізацією… Ті подробиці внутрішньої української політики, включно з прізвищем наступника Шокіна, чітко вказують на те, що цільовою аудиторією статті були, м’яко кажучи, не тільки американці, а у її підготовці явно брали участь зацікавлені у внутрішніх розкладах українці. І це питання особистого смаку вважати добрим чи поганим таку увагу до України певно найвпливовішого видання світу. І наостанок, для тих, хто любить #зрада підсумую, що якби до України не залишався високий інтерес, то з Порошенком ніхто би не зустрічався і грошей би не давав. А для любителів #перемога зазначу, що до перемоги ще далеко, але американці підганятимуть до неї не квітами і компліментами, а умовами і копняками, – і так аж до самого омріяного єврощастя”, – написав на своїй сторінці у Facebook політолог, голова правління Центру соціологічних і політологічних досліджень “Соціовимір” Сергій Таран.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
11.3402 / 4.17MB / SQL:{query_count}