Сила Надії

Українка Надія Савченко розпочала сухе голодування після того, як їй навіть не дали сказати останнє слово на російському судилищі

фото: reuters
Надія Савченко вже стала справжнім символом незламності духу української жінки, українського військового, українського добровольця. Нині можна говорити багато пафосних слів, але вони незіставні з усім тим жахіттям і тими випробуваннями, які переживає Надія. 
Безперечно, її ім’я назавжди вкарбується в наші історію. Так само ім’я Надії стане ганьбою для історії російської. Якщо Кремль і хотів зробити із судилища над Савченко “показовий” процес, то дуже помилився із вибором “жертви”.
Цього тижня так званий суд у Донецьку Ростовської області РФ виходив на фінішну пряму. Прокурори запросили для Надії Савченко 23 роки колонії загального режиму і 100 тисяч рублів штрафу. На думку кремлівських прокурорів, вони довели вину українки у вбивстві двох російських журналістів та незаконному перетині кордону. 
Обвинувачення виключило із справи Савченко замах на шістьох українських громадян у Донбасі, бо Росія не може її судити за це. Але вже навіть таке формулювання доводить, що росіяни взагалі не можуть судити українку. Адвокат українки Марк Фейгін наголошував, що суд мав би розглядати конфлікт у Донбасі як міжнародний, у якому бере участь Росія. І навіть якщо Кремль цього не визнає, право на притягнення Савченко  до кримінальної відповідальності в Росії не настає”.
Загалом же захист Надії Савченко здійснив колосальну роботу, надав усі докази її невинуватості, довів, що бойовики так званої  ЛНР взяли Савченко у полон як мінімум за годину до того, як почались обстріли, в результаті яких і загинули російські журналісти. 
Я не збираюся чекати обміну. Я не предмет торгу
Також експертиза довела участь у викраденні та вивезенні Савченко до Росії Павла Карпова. Цей Карпов є помічником кремлівського “сірого кардинала” Владислава Суркова. Це доводить, що Кремль і ФСБ не лише добре знали про Савченко до її потрапляння в РФ, але й керували операцією з її перевезення. Також адвокати розповіли, що Савченко проходила детектор брехні, але всі дані були вилучені з матеріалів справи, бо доводили, що українка говорить правду.
Але усі ці докази, експертизи, алібі не справили враження на суд, іншого в Росії і  не можна було очікувати. Навіть адвокати українки неодноразово заявляли, що строго вироку уникнути не вдасться. Але вони сподіваються на політичне рішення про те, що Савченко після вироку відправлять відбувати покарання в Україну, а взамін у Росію відправлять спецпризначенців ГРУ Александрова і Єрофеєва. Сама Савченко всі звинувачення відкидала, наголошувала на абсурдності судилища. При цьому закликала суддів не зволікати з вироком  і погодитись на вимогу прокурорів про 23 роки і заявляла, що апеляції не подаватиме. Вона не вірить у російський суд. При цьому обмін на російських спецпризначенців вона також відкидала. 
“У цьому суді не було доведено мою провину. Я офіцер, мала право захищати свою землю. Ви не маєте ніякого права судити мене… Я не збираюся чекати обміну. Я не предмет торгу. Хочете обміняти ГРУшників на невинного? Занадто жирно для вас”, – сказала Савченко у суді 2 березня.
Єдина вимога Надії – повернути її в Україну. Вона попереджала, що оголосить сухе голодування, якщо суд зволікатиме з рішенням і якщо їй не дадуть сказати останнього слова. Зрештою, так і сталось. Російські судді пішли на черговий абсурд і 3 березня після завершення дебатів обвинувачення і захисту несподівано оголосили, що наступне засідання відбудеться лише 9 березня, хоч передбачалось, що Савченко ще матиме можливість виступити із останнім словом. У відповідь українка кричала, що судді ідіоти, і одразу заявила, що оголошує сухе голодування. Нагадаємо, що Савченко і так ще 17 грудня 2015-го оголосила голодування до завершення судового процесу. Їй робили ін’єкції глюкози, але тепер вона відмовляється і від цього, і від води.

Можливо все

Щодо того, що суд узяв паузу до 9 березня, то адвокат Савченко Ілля Новіков на своїй сторінці у Twitter каже, що у нього дві версії причин: або у суду щось не зійшлось із документами і буде повернення до судового слідства, або саме через те, щоб не дозволити українці останнє слово.
Пізніше у коментарі Радіо Свобода Новіков пояснив свої думки і висловив думку, що останнього слова Савченко не буде і 9 березня. “У цьому процесі можливе все. Я тільки 10 хвилин перераховував, скільки процесуальних норм суд порушив, причому не раз, а стереотипно, скільки нових правил, яких немає в КПК, вигадав для того, щоб нас у чомусь обмежити. Тому, в принципі, вони можуть… надішлють якусь довідку з СІЗО, що за станом здоров’я це ніяк не можливо, тому закінчуйте так, і закінчать так… Щодо повернення справи, я маю на увазі судове слідство. Я не маю на увазі, що її відправлять до Слідчого комітету. Просто так іноді буває, що суддя йде до дорадчої кімнати, там розуміє, що у нього щось не збігається з паперами, повертається, і знову переходять до судового слідства. Я не думаю все-таки, що це наш варіант. У мене відчуття, що це було саме для того, щоб останнє слово не було сказане сьогодні. Тому що в залі були присутні 51 ЗМІ, і можливо, їм здалося, що це якось занадто багато, що треба якось все зробити тихіше”, – зазначив адвокат.

Заткнути рота не вдалось

Але потиху не вийшло. Судді лише знову себе підставили. А останнє слово Надії Савченко було опубліковане на її сторінці у Facebook. Адвокати підтвердили справжність цього тексту.
“Я не визнаю ні вини, ні вироку, ні російського суду. У разі обвинувачувального вироку – апеляції не буде. Я хочу, щоб весь цивілізований, демократичний світ зрозумів, що Росія – це країна третього світу з тоталітарним режимом і диктатором-самодуром, в якій плюють на права людини і міжнародне право. Абсурдною є ситуація, коли ті, хто викрадає людей – піддає їх тортурам, потім ще й роблять вигляд, що мають право їх судити. Про який справедливий суд тут може бути мова? В Росії суду і слідства немає! Тут є фарс лялькових маріонеток Кремля і я вважаю абсолютно зайвим витрачати час свого життя на те, щоб брати в ньому участь!”, – планувала сказати Савченко у суді.
Вона також назвала Путіна тираном з імперським замахом і комплексами Гітлера і Наполеона разом узятих. З тексту її останнього слова також випливає, що Савченко спочатку планувала оголосити сухе голодування через 10 днів після вироку, а не з 4 березня, як їй це довелось робити. Не забувала вона згадати й Петра Порошенка.
Росія – це країна третього світу з тоталітарним режимом і диктатором-самодуром, в якій плюють на права людини і міжнародне право
“Через десять днів я оголошу суху голодовку і тоді в Росії є не більше десяти днів, щоб повернути мене в Україну, звідки викрали! І мене не хвилює, яким чином вони будуть це обґрунтовувати. Я чула про досить непогані здіб­ності Петра Олексійовича Порошенка в дипломатії. Ну що ж, я сподіваюсь, що його дипломатичних здіб­ностей вистачить на те, щоб в Росії домовитись з одним ідіотом... Адже він обіцяв моїй матері, що ще на травневі свята 2015 року я буду вдома. І поки за мене будуть торгуватися, життя мене буде покидати і Росія мене все одно поверне в Україну живою чи мертвою! Але поверне!”, – зазначено у тексті.
Український Президент відреагував на ці слова. Учора, 4 березня, він заявив, що подвоїть зусилля для того, щоб повернути Надію додому. Але як саме – не уточнив.
“Це надзвичайно важливо, важливо для мене, важливо для України, важливо для кожного з нас…  Сьогодні кожен українець пишається кожним українським Героєм. Серед цих справжніх Героїв одне з перших місць займає Надія Савченко”, – сказав Порошенко, інформує його прес-служба.
У Кремлі на заяву Савченко відреагували дуже цинічно: прес-секретар Путіна Дмитрій Пєсков відмовився коментувати сухе голодування українки, заявивши, що це питання не відноситься до їхнього порядку денного і що коментарі, поки йде судовий процес, є недопустимими.

“Моє рішення зміні не підлягає!”

Учора адвокати Савченко відвідали її у СІЗО, але переконати її відмовитись від сухого голодування не вдалось. Також через захисників вона передала ще одну заяву, в якій заборонила чи то в СІЗО, чи будь-де в Росії виводити її з голодування, брати аналізи чи змушувати приймати ліки. Вона погоджується лише на огляд лікарями з України чи Європи.
“Я, Савченко Надія Вік­торівна, українка, громадянка України оголошую сухе голодування з 4.03.2016 року до повернення мене в Україну живою або мертвою. Сухе голодування – це протест на дії російської влади, російських спецслужб, слідства, суду та прокуратури РФ і на те, що вони намагаються приховати свої злочини. Вони винуваті в порушенні міжнародного права, у викраденні мене з України, в насильницькому перевезенні мене в Росію і незаконному утриманні мене в тюрмах РФ і безчесному суді наді мною!.. Забороняю переміщати мене куди-небудь із камери і етапувати мене куди-небудь без пояснень мені мети етапу або прибуття. Будь-яке застосування до мене фізичної сили буду розцінювати як тортури і чинити опір. Якщо до 9.03.2016 я залишуся живою, вимагаю вивести мене в судове засідання. У разі смерті забороняю розтинати моє тіло і вимагаю віддати його моїй мамі і сестрі. Моє рішення зміні не підлягає!”, – заявила Надія Савченко.
Тим часом адвокат Микола Полозов у Twitter написав, що тепер до 9 березня доступу до Савченко у СІЗО вже не буде через вихідні і святкові дні. Тож ніхто не знатиме про її реальний стан. Інший адвокат українки Марк Фейгін розповів, що Савченко, незважаючи на її заборони, насильно виводитимуть із голодування. 
“Кримінально-вико­навчий кодекс Росії не дає права померти людині, яка оголосила голодування. Тому керівництво СІЗО, де перебуває Савченко, не зможе дозволити собі таку “розкіш”, їх прямий обов’язок полягає в протилежному… І з реплік місцевих керівників можу припустити, що вони вже готуються до цього”, – зазначив Фейгін, повідомляє Укрінформ.
Тож Савченко можуть насильно годувати, так як це робили із політв’язнями, котрі оголошували голодування ще в СРСР. Адвокати закликають у день відновлення судового засідання 9 березня, коли також святкуватимемо День народження Тараса Шевченка, українські громади у всьому світі вийти на акцію підтримки Надії Савченко, вже третій  GLOBAL DAY #FreeSavchenko.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6752 / 4.18MB / SQL:{query_count}