Кремлівський злочин

Незалежні розслідувачі встановили імена російських військових, найiмовірніше, відповідальних за збиття рейсу MH17. Список веде прямісінько до Путіна

фото: independent.co.uk
Вже понад два з половиною роки тягнеться міжнародне розслідування катастрофи малайзійського Боїнга рейсу MH17, збитого над Донбасом. Слідство очолюють Нідерланди, адже серед 298 жертв найбільше було громадян саме цієї країни. Минулого року Радбез Нідерландів оприлюднив остаточний технічний звіт трагедії, а на лютий 2016-го анонсувався вже фінальний висновок кримінального слідства. 
Головне питання – це конкретні особи, які несуть відповідальність за цей злочин. Але поки офіційне слідство своєї версії ще не оприлюднило, міжнародна журналістсько-розслідувальна група Bellingcat підготувала свою нову доповідь. 
Документ оприлюднили під заголовком “MH17: імовірні підозрювані та свідки з 53-ої зенітно-ракетної бригади”  у дещо скороченому варіанті з фотографіями, на яких розмиті обличчя російських військових, а ще вказані тільки перші літери їхніх імен та прізвищ. Але імена деяких осіб із вищого російського військового керівництва називаються повністю. 
На цей раз вже не обійшлось без прямих звинувачень на адресу президента РФ Володимира Путіна. Повну версію нової доповіді передали нідерландським прокурорам і вже вони вирішуватимуть, як її використати в рамках кримінальної справи.
Одразу зазначимо, що група міжнародних журналістів-розслідувачів використовувала тільки відкриті джерела інформації. Про те, що Боїнг рейсу MH17 влітку 2014-го найімовірніше збив “Бук”, який належить 53-ій зенітно-ракетній бригаді з Курська, група Bellingcat повідомляла ще раніше. Також раніше повідомлялось про список із 20 російських військових, які потенційно причетні до злочину. Поступово список потенційних підозрюваних доопрацьовувався. 
“Прямі свідчення того, чи керували тим “Буком” в Україні російські військовики чи сепаратисти, відсутні. Однак із урахуванням складності комплексу “Бук-М1”, найбільш вірогідно, що російські військовики не просто передали вогневу установку “Бук” командирам сепаратистів, а й відправили з нею екіпаж (щонайменше у ролі інструкторів). Якщо – що є найбільш імовірним – “Бук 3х2” мав російський екіпаж, то він напевне складався із військовослужбовців 53-ої зенітно-ракетної бригади, котра перебувала влітку 2014 року біля кордону з Україною”, – зазначено у звіті Bellingcat. Встановлено, що “Бук” перевозився у складі 2-го батальйону 53-ої бригади.
Також зазначається, що до складу стандартного екіпажу “Бука” входять двоє осіб – оператор установки і водій, а також двоє офіцерів – сержант і лейтенант. Дослідники встановили імена десятка офіцерів згаданого батальйону.  Але точний склад екіпажу “Бука” має бути відомим командиру батальйону, адже саме він мав відібрати солдатів та офіцерів для управління установкою. Найбільш ймовірно, цим комбатом був Дмитро Трунін. Він, вочевидь, був відповідальним за транспортування “Бука” в Україну, а саме рішення про транспортування ухвалював його начальник, командир 53-ої бригади Сергій Мучкаєв. 
Водночас, за оцінками дослідників, Мучкаєв навряд чи самостійно міг ухвалити як це рішення про транспортування, так і про запуск ракети. Це в компетенції вищого командування. Тому експерти Bellingcat дійшли висновку, що відповідальність несуть і вищі російські військові чини. 
Серед них командир зенітного ракетного з’єднання Західного військового округу (ЗВО) Олексій Золотов, командувачі 20-ої гвардійської загальновійськової армії ЗВО Олександр Лапін (до 8 липня 2014 року) і Олександр Чайко (з 8 липня 2014 року), начальник військ протиповітряної оборони (ППО) та авіації ЗВО Андрій Коханов, командуючий військами ППО сухопутних військ Збройних сил РФ Олександр Леонов, командувач військ Західного військового округу Анатолій Сидоров, головнокомандувач сухопутних військ РФ Олег Салюков. А на вершині цього списку –  міністр оборони РФ Сергій Шойгу з двома першими заступниками – Валерієм Герасимовим та Аркадієм Бахіним, а також російський президент Володимир Путін, який є верховним головнокомандувачем ЗС РФ.
“Ми кажемо, що Мін­оборони Росії несе основну відповідальність, бо рішення відправити в Україну систему ППО приймалось саме на цьому рівні. В Мін­оборони могли точно не вказати, яку саме із систем ППО відправляти, а “Бук” обрали уже на рівні керівництва ЗВО чи 20-ої армії… 
Щодо Путіна: прийняття рішення про відправку в Україну передової зенітної установки без його відома є малоймовірним. Але й малоймовірно те, що він точно знав, яку саме зброю відправили. Він, мабуть, поклався на вибір командування ППО”, – зазначив уже в інтерв’ю німецькому виданню Bild один із основних авторів доповіді Bellingcat Даніель Ромайн, інформує “Українська правда”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.4308 / 4.09MB / SQL:{query_count}