Або воюємо, або торгуємо

На вимогу активістів Кабмін заборонив російським вантажівкам перетинати український кордон. Щоправда, тимчасово

фото: Мобільний Оперативний Штаб/Правий сектор
На урядовій нараді, яка відбулася у понеділок, 15 лютого, Міністерство інфраструктури та Міністерство закордонних справ України погодилися тимчасово припинити транзитні перевезення, які здійснюють на українській території зареєстровані в Росії вантажні автомобілі. 
Зі слів прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, причиною для цього стало одностороннє порушення Росією правил і процедур Світової організації торгівлі (СОТ), тобто заборона українському вантажному автотранспорту переміщатися територією Росії. 
“До моменту отримання пояснень та вирішення даного спору Україна тимчасово призупиняє дію транзитних дозволів, виданих для вантажних автомобілів з реєстрацією в Російській Федерації, що тягне за собою тимчасове припинення транзитних перевезень вантажними автомобілями РФ територією України”, – заявив Арсеній Яценюк. 
Про російські обмеження стало відомо ще 4 січня, тоді в Міністерстві економічного розвитку повідомили, що Росія повністю зупинила прямий транзит товарів з України через свою територію, бо країни не узгодили квоти дозволів на перевезення вантажів на 2016 рік. DW інформувало, що відповідна угода між Києвом та Москвою втратила чинність, а нові умови, які висуває Російська Федерація (зокрема зменшення кількості дозволів на транзит) не задовольняли українську сторону. Остаточно квоти на перевезення планують затвердити в першому кварталі 2016 року.
Проте ще до того, як уряд постановив призупинити транзит для російських вантажівок 15 лютого, активісти самотужки блокували дорогу перевізникам iз російськими номерними знаками, що прямували з Білорусі. Ці дії розпочалися на Закарпатті 11 лютого о 16.00, йдеться на UA.info. Головна вимога протестувальників до української влади – припинити торгівельні стосунки з державою-агресором. 
Наступного дня акцію підтримав очільник Закарпаття Геннадій Москаль. “Я готую звернення в Кабмін, який має висловити з цього приводу свою принципову позицію і оформити її у вигляді відповідних нормативно-правових актів. Або ми з Росією воюємо, або торгуємо, – йдеться в повідомленні на офіційній сторінці голови Закарпатської ОДА”.
Пан Москаль зазначив, що акція не стосується автомобілів iз українськими номерами чи номерами інших країн, усі вони безперешкодно в’їжджають на Закарпаття, жодних блокувань автотраси чи пов’язаних із цим ексцесів немає. “Якщо поляки не пускають російські фури через свою територію, якщо Росія не пускає до себе українські товари, вводить обмеження щодо в’їзду наших громадян, а мені як голові ОДА взагалі заборонила в’їзд на свою територію, то Україна має діяти адекватно”, – написав Геннадій Москаль.
З-поміж ініціаторів вантажної блокади є організації, що позиціонують себе як націоналістичні – “Карпатська січ” та “Правий сектор”. У соцмережах акцію назвали “ведмежою блокадою”.
Зараз участь у ній беруть Закарпаття (блок-пост у с. Ниж­ні Ворота), Волинь (с. Гірник), Львівщина (с. Конюхів), Рівненcька (с. Дубровиця), Івано-Франківська (м. Долина), Чернівецька (с. Порубне), Житомирська (с. Вис­туповичі) та Сумська області, цитує Українська правда повідомлення Facebook-спіль­ноти “Карпатська січ”. До акції долучилися також Вінницька і Чернігівська області. 
“Що стосується акції, пов’язаної з блокуванням транзитних російських фур, то загалом в усіх областях, де ці акції проходять, немає додаткового навантаження на пункти пропуску. Росій­ські вантажівки в основному повертаються, не досягнувши результату (не проїхавши – “Пошта”), вони повертаються назад на територію Білорусі, звідки їдуть до Росії”, – заявив речник Державної прикордонної служби Олег Слободян в ефірі телеканалу “112 Україна”.
Він зазначив, що на “ведмежу блокаду” Росія вже відреагувала. “На офіційному сайті Мінтрансу Російської Федерації опублікували повідомлення, що з 14 лютого Росія призупиняє транзитний пропуск українських вантажівок до моменту, поки ситуацію в Україні не врегулюють… Істотних проблем наші вантажівки з перетином кордону не мали, але ми вже зафіксували 11 випадків, коли фури з українською реєстрацією були повернуті. За інформацією водіїв, які повернулися, російська поліція отримала вказівку розвертати ті українські фури, які вже пройшли навіть оформлення на російському пункті пропуску”, – розповів Слободян.
Про відсутність масової блокади українських вантажних перевізників у Росії йдеться й у заяві заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Наталії Микольської, яке вона опублікувала на своїй сторінці у Facebook: “Принагідно зазначу, розповсюджена 13–14.02 інформація, що РФ обмежи­ла перевезення українських перевізників, не відповідала дійсності. Єдині обмеження, які діяли – це транзит до Казахстану через РФ товарів “під ембарго”. Зафіксовані поодинокі випадки проблем iз перетином кордону РФ українськими водіями”. 
Прес-секретар президента Росії Дмитрій Пєсков уже назвав дії українських активістів “обурливим безпорядком, якому потурає українська влада”, інформує ТАСС.
Наразі Мінінфраструктури України ініціювало щоденні засідання Оперативного штабу реагування, що слідкуватиме за ситуацією з вантажними перевезеннями. У ньому візьмуть участь представники Мінекономрозвитку, Державна фіскальна служба, Держприкордонслужба, Національна поліція та інші зацікавлені органи влади.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
11.3936 / 4.11MB / SQL:{query_count}