Ні дискусії, ні результатів

Зустріч глав МЗС “нормандської четвірки” завершилась дуже швидко. Домовились лише зустрітись ще раз у березні вже в Парижі

фото: rbc.ua
Як і передбачалось, перемовини міністрів закордонних справ країн “нормандської четвірки” (Україна, Росія, Німеччина, Франція) у рамках мюнхенської безпекової конференції на цих вихідних завершились нічим. Через ротації в МЗС Франції ця зустріч взагалі була понижена у статусі, французьку сторону представляв політдиректор завнішньополітичного відомства. Але європейці, з усім їхнім впливом, у цих перемовинах бачать себе як міжнародних арбітрів, тим часом українська і російська сторони залишились при своїх позиціях. Чергові перемовини дуже швидко, як повідомляють ЗМІ десь через півгодини після початку, покинув міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, який одразу відмовлявся коментувати будь-що журналістам.
Український міністр Павло Клімкін своєю чергою заявив, що “конкретного результату – жодного”. Він показував Лаврову фото, на яких російська військова техніка перетинає наш кордон, звинувачував Кремль у порушенні мінських домовленостей і підготовці до наступу, але на кремлівського представника це ніяк не вплинуло. 
Коментарі Лаврова після зустрічі “нормандської четвірки” передало російське інформагентство ТАСС. Кремлівський представник розповів, що вимагав, щоб Україна погодилась на участь представників “ДНР/ЛНР” в Спільному центрі контролю й координації (СЦКК), в якому є українські та російські військові. Загалом зрозуміло, що Росія продовжує наполягати на тому, що представники невизнаних республік стали повноцінними учасниками усіх перемовин, тобто змушує Україну визнати їх. 
Також Лавров не забув нагадати вимогу про “особливий статус” Донбасу на постійній основі. Він зазначив, що наступна зустріч глав МЗС “нормандського формату” відбудеться через кілька тижнів, і тоді треба буде більше говорити саме про політичні питання.
В німецькому МЗС цю наступну зустріч анонсують не пізніше початку березня. Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр зазначив, що до врегулювання українського конфлікту “все ще далеко”.
Про наступну зустріч у  березні заявив й український міністр Павло Клімкін. Зокрема він відзначив, що у Мюнхені відбулась проміжна зустріч, а реальні перемовини будуть на початку весни у Парижі. Наш міністр також зазначив, що у Мюнхені поговорили про те, щоб у рамках мінського процесу відпрацювати модальності наступних виборів у Донбасі.

Кримське питання

Завершуючи тему зустрічі “нормандської четвірки” треба зазначити, що важливо, що вперше на таких перемовинах у такому форматі Україна підняла тему Криму. “Я особливо відзначив, що на атмосферу зустрічі дуже сильно впливає те, що зараз відбувається в Криму з постійними обшуками й арештами. Лавров вдав, що теж на це не реагує”, – розповів Клімкін.
Про Крим згадали, але до створення нового міжнародного формату “Женева плюс” для деокупації півострова, про який так багато говорили і Клімкін, і Президент Порошенко напередодні візиту до Мюнхена, все так же далеко. Російський прем’єр Медведєв в інтерв’ю телеканалу Euronews вчергове повторив позицію Кремля: тема майбутнього Криму для них закрита. В цій ситуації важливо, щоб Україна не переставала загострювати увагу на кримському питанні на всіх подальших перемовинах у будь-якому форматі і домагалась розширення санкцій проти РФ. 

Це ваша агресія, пане Путін

Вже згадане інтерв’ю Медведєв давав на полях мюнхенської конференції. У ньому він також набрався сміливості закликати ЄС назвати точну дату, коли з РФ знімуть санкції. А під час вже самого виступу на конференції, на якій він віддувався замість Путіна, Медведєв подає типовий набір кремлівської пропаганди: мінські домовленості порушує Україна і в нас йде “громадянська війна”.
Дискусія за участю Медведєва відбувалась перед президентськими дебатами, у яких взяв участь Петро Порошенко. Тому наш Президент мав можливість відповісти. Він це зробив, але різко відповів шефу Медведєва – господарю Кремля Путіну.
“Це не громадянська війна, пане Путін, це – ваша агресія. Це не громадянська війна в Криму, це ваші солдати, які окупували мою країну. І це не громадянська війна у Сирії – це ваше бомбардування мирного населення у Сирії”, – заявив Порошенко.
А на тлі того, що російський представник критикував Захід і знову протиставив Росію всьому світові, Порошенко заявив про спільну для усіх, зокрема для усієї Європи, загрозу. “Ізоляціонізм, нетерпимість, неповага до прав людини – це альтернативна Європа, яка має сьогодні свого лідера – Владіміра Путіна”, – наголосив український Президент. Він наголосив, що ідея послабити санкції проти Росії, щоб розпочати з нею діалог є неправильною. 
Тут зазначимо, що високий представник Європейського Союзу з закордонних справ та політики безпеки – віце-президент Єврокомісії Федеріка Моґеріні на зустрічі з Петром Порошенком у Мюнхені підтримала продовження санкцій проти Росії.
Держсекретар США Джон Керрі у своєму виступі також заявив, що його країна та ЄС будуть у цьому питанні одностайними – санкції будуть до того часу, “поки суверенітет та цілісність України не буде повністю захищено, і не будуть повністю впроваджені мінські домовленості”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
15.3286 / 4.11MB / SQL:{query_count}