Внутрішній фронт

Сьогодні в парламенті має відбутись звіт уряду. “Самопоміч” і “Батьківщина” збирають підписи за відставку, у БПП вчора ще радились iз Президентом

фото: Reuters
На український парламент, зокрема коаліцію, нині чекає велике випробування. Від того, чи затвердять парламентарі підсумковий звіт уряду за минулий рік, залежатиме не тільки майбутнє Арсенія Яценюка на посаді прем’єр-міністра й інших міністрів на своїх місцях, але й майбутнє як самої коаліції, так і ВРУ загалом. Небезпеку позачергових парламентських виборів ніхто не скасував.
Зрозуміло, що за один день ми всього цього не дізнаємось. За різних умов Яценюк зможе протриматись в уряді ще деякий час, з “приставкою” в.о. чи без неї, а коаліціянти ще матимуть деякий час домовлятись про його наступника. Тоді багато чого залежатиме від того, чи вдасться зберегти в коаліції “Народний фронт”. 
Так само за різних умов збереження Яценюка на посаді приведе коаліцію в глухий кут, але потрібно буде дивитись на серйозність намірів менших фракцій більшості, які вщент розкритикували нинішній уряд. 
Прогнози, особливо в нинішній українській ситуації, справа невдячна. Вже сьогодні побачимо, як парламент оцінить цей уряд і картинка стане трохи яснішою. Тому зосередимось на ситуації напередодні звіту, якою ж була вихідна позиція основних політгравців.
Так чи інакше, але нові люди в уряді будуть. Вакантними є посади міністра екології, а також мали б бути створені посади першого віце-прем’єра, віце-прем’єра з питань євроінтеграції і віце-прем’єра з питань АТО. 
От тільки, найімовірніше, ці кадрові питання будуть вирішувати не сьогодні (за умови, що нинішній уряд зберігається і лише доукомплектовується). В усіх решта відомствах, після відкликання чотирма міністрами заяв про відставку, є повноцінні керівники. Виключення – це Мінекономрозвитку, Айварас Абромавичус вочевидь ухвалюватиме остаточне для себе рішення після того, як побачить, а як же цей уряд “переформатовуватимуть”.
Учора на погоджувальній раді у ВРУ вчергове відкрито проти нинішнього уряду висловились фракції “Самопомочі” та “Батьківщини”. Вони знову почали збирати підписи під проектом постанови про відставку Кабміну на чолі із Яценюком. 
Їх пообіцяв підтримати і лідер Радикальної партії Олег Ляшко. Раніше такі збори підписів відбувались дуже кволо і навіть смішно. Побачимо, що буде на цей раз. Але тут можемо порахувати: ці три фракції в ідеалі можуть дати 66 голосів під проектом постанови і під час голосування. Звичайно, можуть долучитись ще й низка позафракційних чи представників інших фракцій. Тут тільки нагадаємо, щоб розглядати питання відставки уряду, потрібно зібрати як мінімум 150 голосів під проектом постанови, а потім для відставки потрібно вже 226. Теоретично ці голоси є і про це вже давно відомо. От тільки немає голосів за потенційних наступників прем’єра Яценюка, що дає йому шанс вберегтись.
Тут питання, як діятиме найбільша фракція – пропрезидентський “Блок Петра Порошенка”. В останні тижні було багато різної інформації – від того, що у Порошенка та Яценюка домовленість, до того, що в Адміністрації Президента вже готуються до позачергових парламентських виборів.
Учора стало відомо, що 14 нардепів навіть не хочуть заслуховувати звіт уряду, і вже зареєстрували проект постанови про визнання його роботи незадовільною. 
Серед авторів цього проекту здебільшого представники групи молодих депутатів “Єврооптимісти” з різних фракцій, найбільше з БПП. Але позиція того ж Мустафи Найєма дуже часто відрізняється від позиції Президента та решти парламентської фракції.
Відомо, що учора увечері фракція БПП мала обговорити свою позицію щодо голосування чи не голосування за відставку уряду із Президентом Петром Порошенком. 
На момент здачі номера у друк подробиць цієї наради ще не було відомо. 
“Я не можу сказати, що цей звіт, як написано в постанові нашого колеги Іванчука, є ґрунтовним і вичерпним. На жаль, він звітує тільки за три, іноді навіть по два квартали поточного року, в основному звітує законами, які взяли у ВР і просто прикладом переможної реляції. Наша фракція схиляється до того, що це не відповідає дійсності. Офіційне рішення ми приймемо сьогодні на засіданні фракції але скажу про те, що звіт уряду не буде простою формальністю”, – заявив вдень 15 лютого в ефірі каналу “112” голова фракції БПП Юрій Луценко.
Ще на погоджувальній раді він вимагав, щоб сьогодні зранку перед звітом уряду спершу парламент розглянув низку законопроектів, необхідних для безвізового режиму в ЄС. Це ще один доказ того, що звіт може просто заблокувати подальшу роботу ВРУ і нардепи це розуміють.
Зазначимо, що вже згаданий нардеп від БПП Мустафа Найєм, посилаючись на парламентаря від “Народного фронту” Віктора Пинзеника, напередодні заявляв, що частина прем’єрської фракції начебто готова голосувати за відставку Яценюка. Але сам Пинзеник вже назвав цю інформацію “фантазіями” та “безвідповідальними інсинуаціями”.
Фактично у “Народному фронті” продовжують закликати до єдності, водночас погрожуючи не тільки позачерговими парламентськими, але й президентськими виборами. 
Насамкінець зазначалось, що деякі ЗМІ повідомляли про те, що вчора увечері після зустрічі із Президентом могли відбутись перемовин фракції БПП і самого прем’єра Яценюка. Але, знову ж таки на момент здачі номера у друк підтвердження цій інформації ще не було. Але яке рішення щодо долі уряду ухвалили в БПП ми побачимо вже сьогодні.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.6446 / 4.11MB / SQL:{query_count}