Як українець з-за океану бійцям допомагає

“Не потоком гучних і галасливих фраз, а тихою невтомною працею любіть Україну!” – кредо американського волонтера, галичанина за походженням Тараса Дроф’яка

фото: Володимир Скоростецький
Волонтери щодня активно допомагають українському народу здолати агресора. Cправа сприяння обороноздатності України та розвитку держави об’єднала людей різного віку, різної соціальної приналежності і достатку. Є серед них і такі, що давно вже стали громадянами інших країн, втім, мешкаючи за тисячі кілометрів від України, ні на мить не забувають про свою батьківщину. Один із таких – активний волонтер, представник української діаспори у США, галичанин за походженням Тарас Дроф’як.
Із цим чоловіком познайомилися восени 2015 року, коли він укотре приїхав до України для того, щоби на власні очі побачити процеси та зміни, які відбуваються в країні після Революції Гідності. Його непокоїла ситуація з анексією Кримського півострова та військовими діями в Донбасі і на Луганщині. Члени української громади у США прагнули допомогти, особливо в питаннях матеріального забезпечення української армії та добровольців. Щоби виробити чіткий план дій української громади у США, Тарас Дроф’як наважився на довгу подорож через океан.
“Моя сім’я емігрувала у США в 1992 році, – розповідає співрозмовник. – Оселилися на заході, у столиці штату Каліфорнія – місті Сакраменто. За 23 роки, що мешкаємо за океаном, ми з дружиною Галиною не перестаємо вболівати за Україну”.
Пан Тарас із гордістю каже, що дітей та онуків вчить не забувати, ким вони є по крові. У будинку звучить українська мова, дотримуються культурних і релігійних традицій. За два десятиліття родина Дроф’яків більше 10 разів відвідувала батьківщину.
Зі слів пана Тараса, тих, що підтримують прагнення України до розвитку та процвітання, у США багато. 
“Я представляю компанію “Міст” у Сакраменто. Починаючи з 2004 – 2005 років, часів Помаранчевої революції, я і група активістів “Майдан” беремо активну участь у політичному житті України, – каже Тарас Дроф’як. – Незважаючи на відстань, ми пильно відстежуємо всі події в Україні. Наша група займалася організацією мітингів та українських фестивалів на підтримку патріотичних сил України. Ми брали участь в організації виборів президентів і Верховної Ради України у 2005, 2007, 2010 і 2015 роках. Офіс компанії “Міст” завжди був і залишається центром української громади. Ми готували передвиборчі списки наших громадян, організовували автобуси для поїздки на виборчу дільницю в місто Сан-Франциско у Генконсульство України”. 
Але це більше стосується політичної активності наших колишніх співвітчизників. Не менш істотним був і залишається матеріальний внесок  заокеанських українців у розбудову України. Тарас Дроф’як зазначив: за час роботи спільноти було зібрано і відправлено в Україну понад 100 тис. доларів добровільних пожертв. Ці кошти витратили на підтримку активістів Майдану, допомогу бійцям АТО. Упродовж 2014 – 2015 років у підрозділи сил АТО зі США було відправлено чимало комплектів взуття, одягу, захисних шоломів та інших потрібних у солдатському побуті речей.
Декілька сотень українських сімей, у тому числі  перших жертв Небесної сотні, отримали від групи активістів “Майдан” як фінансову допомогу, так і посилки з речами. А від початку АТО й досі українська громада штату Каліфорнія фінансово допомагає сім’ям загиблих і пораненим. 
Здоров’я українських воїнів – окрема тема. Син Тараса Дроф’яка працює у військово-медичному центрі армії США в Каліфорнії, тож прикладів повернення буквально з того світу американських вояків, які постраждали в боях, та успішної реабілітації, здавалося б, безнадійних поранених пан Тарас чув від сина дуже багато. 
Так, одним із пріоритетних напрямів діяльності їхньої волонтерської групи за останній рік є підтримка поранених бійців АТО в різних госпіталях України. Зокрема, під час перебування у Львові Тарас Дроф’як і його колега, пастир Роман Ляховський, зустрілися з пораненими, які перебували на лікуванні у Військово-медичному клінічному центрі Західного регіону, та медичним персоналом установи. 
Було вирішено, що члени американської діаспори візьмуть під патронат важкопоранених, чиє лікування і повернення до нормального життя вимагає чималих інвестицій. Крім військово-лікувальної установи у Львові, українці зі США опікуються пацієнтами з військових госпіталів Дніпропетровська та Києва. 
“У США на лікування поранених військовослужбовців держава витрачає величезні кошти. Американські солдати й офіцери постійно беруть участь у реальних бойових операціях по всьому світу. В результаті боїв, терактів люди втрачають кінцівки, зір, здатність рухатися. Втім, їх вдається не лише врятувати, а й повернути до повноцінного життя. Крім лікувальної, існує безліч реабілітаційних програм, у тому числі й ґрунтовна психологічна реабілітація до життя з фізичними вадами, отриманими на війні, – каже американський волонтер-українець. – Зараз у нас близько 10 підопічних, яких супроводжуємо матеріально, закупляємо необхідні медичні препарати, яких в Україні не виробляють. Крім цього, шукаємо шляхи, аби доставляти у військові госпіталі України медичне обладнання та приладдя для реабілітації військових. Адже є реальна змога знаходити таку апаратуру у США і як добровільні пожертви передавати її військовим медикам в Україну.
Тарас Дроф’як вважає, що багаторічне життя у стабільному і ситому американському суспільстві не розслабило українців у США. Навпаки – представники  діаспори набули американського прагматизму і здібностей до планування та втілення великих проектів.
“Не потоком гучних і галасливих фраз, а тихою невтомною працею любіть Україну!” – цей вислів Митрополита Андрея Шептицького Тарас Дроф’як часто любить повторювати. Зміст цих слів давно вже став його життєвим кредо. 
У планах заокеанських українців, згуртованих Тарасом Дроф’яком, – зробити ще більше для своєї малої батьківщини. Крім підтримки українського війська, вони заохочують до співпраці іммігрантські громади з інших штатів. Так, родини з Іллінойсу, Небраски, Орегону допомагають українським сім’ям, внутрішнім переселенцям, які були змушені покинути власні домівки через переслідування за проукраїнські погляди.
Володимир Скоростецький,
Регіональний медіацентр МО України 
(м. Львів)
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.2744 / 4.12MB / SQL:{query_count}