Говорили-балакали

Реформа органів прокуратури буде даремною, якщо на зміну старим кадрам не прийдуть нові. Але зараз цього не відбувається

Марина Цапок, радник заступника генерального прокурора України Давіда Сакварелідзе
Перетворення органів прокуратури на демократичні та некорумповані – процес складний і тривалий. Здавалось би, що українська влада вже понад рік докладає всіх зусиль, аби реформи у цій сфері були успішними.
Вона створила нові органи – Національне антикорупційне бюро, Спеціалізовану антикорупційну прокуратурy, – а також запровадила конкурс при відборі всіх керівників. Проте після того, як Генеральний прокурор Віктор Шокін призначив 154 керівників місцевих прокуратур, стало ясно: ніхто до змін не готовий. 
З 15 грудня 2015-го в Україні почали діяти 178 місцевих прокуратур, які виникли згідно з прийнятим у жовтні 2014-го Законом “Про прокуратуру”. Для відбору кандидатів спеціально створили п’ять центрів, де працювали конкурсні комісії, – в Києві, Одесі, Харкові, Львові та Дніпропетровську. 
Спершу 60% кандидатів були людьми не зі старої системи, після двох етапів незалежного тестування їх залишилося лише 22%. Успішно інтерв’ю з конкурсною комісією, де з семи членів чотирьох призначала Генпрокуратура, пройшло лише 3% новачків. 
Комісія пропонувала трьох кандидатів, з-поміж яких остаточний вибір був за Генпрокурором Віктором Шокіним. Після його вердикту “сторонніх” кандидатів в органах прокуратури не залишилося зовсім, – розповіла Радіо Свобода член Харківської правозахисної групи Галина Койнаш. 
“Він обрав для себе комфортне рішення і призначив колишніх керівників районних прокуратур або екс-заступників. Тобто саме прокурорів, а не тих зовнішніх кандидатів, яких було хоч і небагато”, – цитує Радіо Свобода експерта з реформування прокуратури “Реанімаційного пакета реформ” Олександра Банчука.  
Отак “безпрецедентна реформа, про яку говорив Шокін у новорічному зверненні до колег, є лише “косметичними” змінами”, – наголошує Галина Койнаш. А заступник генпрокурора Віталій Касько повідомив: 84% місцевих прокурорів, призначених Шокіним, раніше були районними прокурорами, і працювали на цих посадах ще за президентства Віктора Януковича, інформує Радіо Свобода. 
Натомість прокурор генпрокуратури Владислав Куценко вважає: конкурс на прокурорські посади був успішним, очистив та омолодив керівництво місцевих прокуратур. Але на питання про кількість новоспечених прокурорів пан Куценко не відповів. Поки до керівництва прокуратури не потрапили нові люди, очікувати на нові методи роботи органів також не варто. Беззаконня з України ніде не поділося, а злочинці й надалі можуть уникнути відповідальності. 
Саме це відбувається й зараз, коли саме правоохоронні органи чинять тиск на суддю Марію Приндюк, завдяки якій вдалося спіймати “діамантових прокурорів”. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив заступник генпрокурора Давід Сакварелідзе.
“Наступний етап реформи – це те, що з 15 квітня 2016 року повинна почати роботу кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокуратури. Вона має забрати значну частину повноважень від Генерального прокурора. Побачимо, чи ніхто не захоче відтермінувати набрання нею чинності, тому що саме цей орган повинен буде відповідати за набір, просування по службі і звільнення всіх прокурорів, крім військових”, – пояснив пан Банчук Радіо Свободі. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.8521 / 4.08MB / SQL:{query_count}