За холод можна не платити

Прем’єр заявив, що українці мають сплачувати рахунки за опалення залежно від температури в оселях. А, похвалившись субсидіями, напоровся на критику

Глава уряду Арсеній Яценюк у програмі “10 хвилин з прем’єр-мінiстром” на вихідних зробив дуже цікаву заяву. З його слів, якщо температура в домівках нижча 18 градусів, громадяни мають право на перерахунок тарифу за тепло, а якщо  12 градусів – узагалі не мають сплачувати за рахунком.
Прем’єр спробував одразу ж  пояснити, як українці мають добиватись справедливого перерахунку тарифу. “Якщо в квартирі температура нижче 18 градусів, громадянам необхідно зателефонувати в підприємство “Теплокомуненерго”, з яким у них укладено договір, або в ЖКП чи ОСББ “і повідомити про те, що в квартирі температура нижче 18 градусів, і запросити невідкладно комісію для того, щоб вона склала акт. Коли ви будете з ними розмовляти по телефону, обов’язково запитайте в них номер заявки, яка зареєстрована як ваш телефонний дзвінок. Впродовж  72 годин комісія повинна прибути й заактувати температуру. У разі, якщо впродовж  72 годин комісія не прибула, громадяни мають право самостійно скласти відповідний акт. Для  того, щоб цей акт був достовірний, запросіть своїх сусідів по будинку для того, щоб вони засвідчили двома підписами, що температура в вашій квартирі дійсно нижче 18 градусів”, – наголосив глава уряду.
Зі слів Арсенія Петровича, за кожен градус нижчої температури рахунок за житлово-комунальну послугу повинен бути зменшений на 5%. 
“У тому випадку, якщо температура в оселі 12 градусів, громадяни взагалі не повинні сплачувати за рахунком. Але для цього так само зробіть акт, передайте його до підприємства “Теплокомуненерго”, – також додав Яценюк.

фото: kmu.gov.ua
Здається, що все зрозуміло, але чи так легко буде з усіма цими комісіями та власноруч складеними заявами на практиці?.. 
Повертаючись до виступу Яценюка, треба також зазначити, що він заявив про те, що в українських газосховищах є достатній обсяг газу. Він говорив про близько 13 млрд метрів кубічних газу, що на 2,3 млрд більше, ніж було минулого року. 
Також прем’єр хвалиться тим, що 5,4 мільйона українських сімей вже отримують субсидії, і дехто платить навіть менше, ніж торік. “Домогосподарства, які використовують природний газ для опалення оселі, можуть впродовж шести місяців використати 1200 кубічних метрів газу за пільговою вартістю за тим графіком, який їх влаштовує. Наприклад, грудень був теплий і це означає, що споживання газу було менше. І якщо ви зекономили газ в грудні, то той обсяг зекономленого газу ви можете легко використати в січні. Або навіть у тому випадку, якщо ви в січні використаєте більше, ніж зекономили в грудні, то ви можете частину газу з наступних місяців також використати в найбільш холодний місяць. Тому на шість місяців у вас є обсяг газу за пільговою ціною, яка складає 3600 гривень, це половина від ринкової вартості газу, яку ви використовуєте на власний розсуд”, – зазначив Яценюк.
Субсидії – це, звичайно, добре, але тут треба зрозуміти, що люди, які їх отримують, дуже часто палять “на вітер”, щоб просто використати пільгові кубомет­ри. І це аж ніяк не сприяє ні енерегоефективності, ні заощадженню грошей. 
Експерти вже неодноразово наголошували на тому, що Україна витрачає в десятки більше грошей на субсидії, аніж на енергозбереження. Українці не вчаться того, як менше використовувати газу і при цьому жити в теплих оселях, а просто чекають на те, що держава і надалі компенсовуватиме бездумне використання ресурсів. І з кожним роком такі витратити лише ростуть. У бюджеті на 2016 рік на субсидії передбачено 34 мільярди гривень. Стимулюючи утримання субсидій, влада фактично стимулює надлишкове споживання газу. 
Експерти слушно наголошують, що Україна витрачає в десятки більше грошей на субсидії, аніж на енергозбереження
“Суть урядової політики полягає у максимізації тарифів ЖКГ до рівня, який нездатні платити більшість українських родин, з одного боку, а з іншого – у максимізації кількості сімей, які мають отримати субсидії з бюджету  для цільової оплати компаніям (а це переважно компанії російських і українських олігархів) комунальних послуг (газ, тепло, вода, водовідведення, електрика). Уряд із ентузіазмом буквально заганяє українців брати цільові субсидії та платити олігархам!”, – писав у грудні у статті для “Дзеркала тижня” ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
У цій самій статті він зазначав, що внаслідок такої соціальної політики  у 2015-ому українські та російські олігархи отримали із Держбюджету України не менше 10 мільярдів гривень, а у 2016-ому отримають удвічі більше. 
Зрозуміло, що політичні опоненти прем’єра також критикують дії уряду. І в цій критиці є багато раціональних моментів. 
“Яценюк закликав ще більше громадян, щоб вони оформляли субсидії й отримували пряму фінансову допомогу від держави... Чи всі усвідомлюють небезпеку від таких дій влади? Замість того, щоб руйнувати монополізм олігархів, сприяти чесному підприємництву, стимулювати виробництво і створення робочих місць, коли людина/родина почувається впевнено і не залежить від подачок держави, вони навпаки – насаджують тотальний патерналізм і тотальну залежність громадян від влади… Попри патріотичну риторику, вони в Україні будують Росію…”, – написав у блозі на “Українській правді” лідер партії “Громадянська позиція” Анатолій Гриценко.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6503 / 4.1MB / SQL:{query_count}