Нові українські можливості vs російське право вето

Впродовж наступних двох років Україна буде членом Ради Безпеки ООН і наша влада сподівається, що це дасть нам додаткові козирі на міжнародній арені

фото: EPA
Україна добилася свого. Минулого тижня 177 із 193 країн на  Генасамблеї ООН (для позитивного результату голосування необхідно було дві третини голосів) обрали нашу державу непостійним членом Радбезу цієї організації. Таке трапляється не щодня.  
Голосування за Україну продемонструвало колосальну міжнародну підтримку нашій державі, що є дуже важливим на тлі півторарічної російської агресії проти нас. “Не можна порівнювати з Єгиптом чи Японією. У них немає протистояння, а у нас, на жаль, є агресія постійного члена Радбезу ООН – Росії проти України. Для нас політично це надзвичайно важливо. Вперше за всю історію Організації Об’єднаних Націй в Раді Безпеки будуть сидіти агресор-РФ та об’єкт агресії… Важливо не просто бути або стати членом Ради Безпеки, а стати саме зараз, коли проти України йде агресія, бо можливості для України відкриваються достатньо широкі”, – заявив Петро Порошенко на цих вихідних в інтерв’ю українським телеканалам.
Повноваження України розпочнуться 1 січня 2016-го і протривають до кінця 2017-го. Разом із нами новими непостійними членами Радбезу стали також Японія, Єгипет, Сенегал та Уругвай.  Вони замінили Чад, Чилі, Йорданію, Литву та Нігерію. Разом із постійними членами, а це США, Велика Британія, Росія (як правонаступниця СРСР), Китай та Франція, які на відміну від інших мають право вето, впродовж наступного року в Радбезі ООН залишаться також представленими Іспанія, Венесуела, Ангола, Нова Зеландія та Малайзія.
Тут потрібно зауважити, що впродовж двох наступних років Україна кілька місяців буде головувати в Радбезі ООН. Окрім цього вона матиме право вносити питання до порядку денного та голосувати за усі рішення. Президент Порошенко наголосив на тому, що раніше ми звертались до західних партнерів, щоб ті виносили питання на розгляд у Радбезі, а тепер зможемо це робити самі. 
“Для стабілізації ситуації, я не виключаю – особливо, якщо пункти мінських угод не будуть імплементовані відповідно до погодженого графіка, – що ми можемо повернутися до необхідності пропозиції щодо введення в Україну миротворчих підрозділів ООН. Рішення про миротворців приймає Рада Безпеки ООН”, – заявив український гарант.
Але потрібно також розуміти, що питання направлення миротворців в Україну може бути заблоковане в Радбезі ООН так само, як Росія вже заблокувала створення міжнародного трибуналу щодо катастрофи із “Боїнгом” рейсу MH17, збитим над Донбасом. П’ять постійних членів Радбезу зможуть заблокувати будь-яке питання. Тому нині, говорячи про підтримку України світом та наші нові можливості, треба розуміти, що членство нашої країни в Радбезі ООН є питанням насамперед іміджевим. Наші західні партнери і так вносили питання, пов’язані з анексією Криму та війною на Донбасі, до порядку денного.
Також потрібно зазначити, що в ситуації, коли Радбез ООН через право вето окремих країн перетворився на бездіяльний орган без реального значного впливу, Україна та й низка інших країн, таких як Німеччина, вже неодноразово підіймали питання про реформування Радбезу. Німеччина наполягає на розширені кількості постійних та непостійних членів Радбезу, українська сторона разом із цим повторює, що потрібно також обмежити право вето в організації. Йдеться про те, щоб вето на рішення Радбезу не могло застосовуватись, коли йдеться про справи територіальної цілісності країн чи масової загибелі людей. Щоб такі обмеження були ухвалені, потрібне рішення двох третин країн-членів ООН (за останньою інформацією, ініціативу підтримувало близько 100 країн), але  разом із п’ятьма постійними членами Радбезу. Але Росія на це не піде, як ймовірно і США, і Китай, тож найближчим часом є дуже мало шансів для змін.
От тільки в цій ситуації не можна складати руки. Експерти певні, якщо дискусія щодо реформування Радбезу ООН не стихатиме, то шляхи для втілення цих змін будуть знайдені. Український Президент заявляє про те, що втілювати “програму реформування Радбезу ООН ефективніше зсередини”. 
Насамкінець зазначимо, що Україна востаннє була представлена в Радбезі ООН у 2001-02 роках, а до цього УРСР аж у 1948-49 та 1984-85 роках. Загалом Україна вважається однією із засновниць ООН, тільки тут треба розуміти, що після Другої світової війни це використовувалось для розширення присутності та впливу Радянського Союзу в організації. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8817 / 4.09MB / SQL:{query_count}