Репетиція відмови

Ключові результати першого після підписання Угоди про асоціацію саміту Україна-ЄС

фото: прес-служба Президента України
Угода про асоціацію запрацює у січні 2016-го, на безвізовий режим з ЄС ще доведеться почекати, а Донбас відвідає оціночна місія, а не миротворці Євросоюзу. Це ключові результати сімнадцятого саміту Україна-ЄС, що відбувся у понеділок, 27 квітня.
Саміт став першим після підписання Угоди про асоціацію, своєрідною репетицією того, що Україну може очікувати під час Ризького саміту Східного партнерства. Ключовими на ньому стали питання дотримання мінських домовленостей, підготовка до саміту Східного партнерства, що відбудеться через місяць, обговорення асоціації між Україною та ЄС та реформи і фінансова допомога, якої потребує Київ. Втім, передували цій події кілька не дуже приємних новин.
До прикладу, єврокомісар з питань розширення і політики добросусідства ЄС Йоханнес Хан запевнив, що Євросоюз не плануватиме розширення у найближчі десять років, хоч і продовжуватиме переговори із зацікавленими країнами. Український Президент під час саміту заявив, що вступ до ЄС – ключова мета, до якої ми будемо готові через п’ять років. “Ми амбітні у своїх планах і вірі, й саме тому декларуємо мету за п’ять років забезпечити ефективну імплементацію Угоди про асоціацію та досягти умов, необхідних для подання заявки на членство України в ЄС”, – заявив Петро Порошенко.
Ми амбітні у своїх планах і вірі, й саме тому декларуємо мету за п’ять років забезпечити ефективну імплементацію Угоди про асоціацію та досягти умов, необхідних для подання заявки на членство України в ЄС
Напередодні саміту також стало відомо, що Євросоюз не має наміру відправляти на схід України своїх миротворців. “Ми знаємо, що Україна дуже розраховує на допомогу миро­творців країн-членів ЄС у Донбасі, і сьогодні ведуться переговори з цих питань. Однак зараз ми розглядаємо можливість відправки в Україну громадянської оціночної місії для того, аби визначити можливості для подальшої діяльності в межах політики безпеки та оборони. Про воєнну місію мова не йде”, – заявляв глава Європейської Ради Дональд Туск. На саміті він уточнив, що така місія відправиться на Донбас якомога швидше і займеться вона лише вивченням потреб.
Незрозумілою є ситуація із візовим режимом. Схоже, що вже й сам Порошенко втратив надії на його скасування під час саміту у Ризі. У спільній заяві за підсумками саміту цьому питанню присвячений лише один пункт – “лідери підтвердили свою відданість наміру досягти спільної мети безвізових поїздок за умови виконання визначених у Плані дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України”. Там же йдеться про досягнутий Україною прогрес, однак ні слова про те, коли ж ЄС буде готовий скасувати візи. 
“Це (позитивні оцінки з боку ЄС – “Пошта”) дає нам підстави сподіватися, що зроблена Україною робота буде належним чином оцінена Європейською комісією і країнами ЄС і дозволить нам після представлення результатів оціночної місії 12 травня провести всі необхідні консультації, сформувати вичерпний перелік кроків, які Україна повинна втілити до кінця року, аби найближчим часом запровадити безвізовий режим із Євросоюзом”, – заявив Порошенко.
Тобто надій на те, що візи зникнуть вже цього року, практично не залишилося.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4217 / 3.99MB / SQL:{query_count}