Візові ускладнення

Через війну на Донбасі більшість країн Шенгенської зони частіше відмовляють українцям у відкритті візи

фото: ec.europa.eu
До недавнього часу в українському МЗС покладали неабиякі надії на Ризький саміт Східного партнерства. Саме на ньому 21–22 травня, як очікувалося, мали офіційно заявити про скасування візового режиму для українців. Втім тепер навіть оптимісти з нашого зовнішньополітичного відомства заявляють, що про встановлення безвізового режиму мова не йде.
“У кінці травня відбудеться Ризький саміт Європейського Союзу – ЄС плюс Східне партнерство. І ми послідовно працюємо над тим, щоб під час цього саміту було прийняте принципове для України рішення про наближення до безвізового режиму. Звичайно, за умови виконання всіх тих реферних точок, які ми повин­ні виконати, як я сподіваюся, у найближчі місяці”, – заявив у середу під час парламентських слухань щодо перспектив безвізового режиму з ЄС міністр зовнішньої політики Павло Клімкін. Тобто на саміті у Ризі приймуть рішення про “наближення до безвізового режиму”.
І навряд чи є час змінити ситуацію, оскільки таке рішення залежатиме не лише від виконання Києвом технічних умов. Воно має й політичний підтекст – у ЄС бояться біженців iз Донбасу.
“Нам необхідно пришвидшити виконання технічних передумов, тому що Україна не повинна давати жодній країні ЄС жодних підстав про невиконання нами технічних завдань. Очевидно, що рішення буде формуватися із двох частин… Буде технічна частина (і тут ми повинні продемонструвати прогрес) і політична. По технічній частині до нас не повинно бути жодних зауважень. Але ми не будемо відвертими, якщо не визнаємо, що, на жаль, є і політична складова прийняття рішення”, – заявила у ВРУ голова парламентського комітету з питань європейської інтеграції Ірина Геращенко.
Про оцінку технічної частини ми дізнаємося на початку травня, коли Єврокомісія оприлюднить звіт із висновками щодо виконання Україною критеріїв ЄС. Там аналізуватимуть прогрес у кількох сферах: безпека документів, охорона кордонів, міграція, правоохоронна співпраця, свобода пересування та права людини. У МЗС очікують, що Україна отримає високі оцінки Єврокомісії. Хоча навіть у Міністерстві юстиції визнають – Україна справді не виконала низку вимог ЄС. “Україна більше ніж на півдорозі до отримання безвізового режиму… У рамках другої, імплементаційної, фази в Україні працювали дві місії, які оцінювали боротьбу з організованою злочинністю та протидію торгівлі людьми. Наскільки ми можемо судити, оцінка прогресу позитивна”, – заявив заступник міністра юстиції Антон Янчук, який до недавнього часу відповідав у Мін’юсті за євроінтеграцію, передає “Європейська правда”.
зображення: “Європейська правда”
Що ж до політичних мотивів, які суттєво змінили думку ЄС щодо безвізового режиму, то ключовими тут є війна на сході України і, як наслідок, страх збільшення кількості біженців. “У ЄС є побоювання щодо кількості людей із Донецька та Луганська, які тікають від жахів тероризму, щодо додаткового міграційного тиску… Але на фоні міграції, яка відбувалася останнім часом, у тому числі з Балканського регіону, ми повинні довести, що у стані допомогти тим, хто страждав у Донецьку та Луганську”, – впевнений голова МЗС Павло Клімкін.
Втім, міграційні побоювання європейців yже впливають на можливість українців подорожувати до ЄС. За підсумками минулого року, у багатьох країнах Шенгенської зони зросла кількість відмов у наданні віз українцям. Загалом торік до ЄС мали намір поїхати 1 мільйон 387 тисяч українців, частка відмов у відкритті візи склала 1,97%. Наче небагато, однак, якщо подивитися на статистику за окремими країнами, то можна помітити чимало цікавого. 
До прикладу, Бельгія відмовлялась відкривати візу кожному десятому українцю. Також значний відсоток відмов у Німеччини, Швеції, Швейцарії, Фінляндії та Голландії (більше 4%). Якщо дивитися на статистику по зростанню кількості відмов у порівнянні з 2013-им, то помітно, що у деяких країнах цей показник зріс більш, ніж на 100% (ті ж самі Фінляндія, Швейцарія, Іспанія, Португалія та Греція). Однак є й позитивна зміна: загальний відсоток видачі багаторазових віз насправді зріс – із 39% у 2013-ому до 52% у 2014-ому.
Втім, через війну у Донбасі нашому МЗС ще доведеться переконувати ЄС, що Україна має право на безвізовий режим.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5486 / 4MB / SQL:{query_count}