Акцент на правду і патріотизм!

Юрій Стець, міністр інформаційної політики України, – про Концепцію інформаційної безпеки, телеканал іномовлення Ukrainian Tomorrow і військовий канал

фото: прес-служба ЛОДА
Україна мусить зібратися всіма можливими силами і таки виграти інформаційну війну в Росії! Безперечно, ця перемога залежить і від кожного з  нас, журналістів.
Перебуваючи з візитом у Львові під час Форуму громадськості “Україна в умовах неоголошеної війни з Росією”, міністр інформаційної політики України Юрій Стець слушно наголосив: якби в нашій державі прийняли Концепцію інформаційної безпеки хоча би 20 років тому, ми б не програли інформаційну війну на сході та у Криму.  
“Незрозуміло, як Україна прожила без Концепції інформаційної безпеки. Саме її відсутність довела до того, що мобільний зв`язок і частотні ресурси належать приватним компаніям. Вочевидь, це загрожує національній безпеці. Відсутність такої концепції дозволила роками у Криму мовити всім російським телеканалам, які поширювали свою пропаганду на населення!” – наголосив урядовець. Міністерство інформаційної політики обіцяє у травні представити концепцію, що до кінця 2015-го має бути затверджена як закон або доктрина.
А впродовж місяця, зі слів Юрій Стеця, Міністерство інформаційної політики України запустить телеканал іномовлення Ukrainian Tomorrow. Він стане противагою російським пропагандистським телеканалам, зокрема Russia Today, які зараз активно працюють на теренах Європи. Канал іномовлення функціонуватиме на кошти Державної телерадіокомпанії “Всесвітня служба “Українське телебачення і радіомовлення” (УТР). Також, із його слів, фінансову підтримку каналу надаватимуть партнери України з Європи та США. “Це має бути високоякісний канал, який транслюватиметься по всьому світі”, – зазначив Юрій Стець. 
Невдовзі в Україні створять і військовий канал. “Президент України поставив завдання впродовж місяця-двох запустити військовий канал. Ми передамо його Міністерству оборони України. Це буде канал Збройних сил України”, – додав Юрій Стець. 
– Аби перемогти цинічного ворога, Україна має вести боротьбу на всіх фронтах: у Донбасі, на дипломатичному і обов’язково інформаційному. Прошу сказати, яка наша інформаційна зброя?
– Найкраща інформаційна зброя та контрпропаганда – це правда, і тут нічого не треба позичати українським журналістам. Єдина проблема – в донесенні цієї правди. Найкращу контрпропаганду, яку я називаю правдою, повинні чути по всьому світу. На жаль, і там, де живуть українці, не завше є добре донесення правди. Скажімо, в сусідній Білорусі, де проживають сотні тисяч українців, є російські канали, але нема жодного українського. Завдання нашого Міністерства – створити цей інструментарій донесення інформації українських журналістів до світу, голосу офіційного Києва до світу. 
– …а що варто робити тут, в Україні?
– Сьогодні в Україні, звісно, окрім Криму та сходу, є альтернативні точки,  баланс, різні телеканали.
– А де є ризики в питанні інформаційного забезпечення?
– Подивіться, як змінюється Одеса, як вона українізується. Згадайте, якою вона ще рік тому була. Таки іншою… Коли є альтернатива, люди чітко розуміють, що російські пропагандистські канали показують багато “фейкової” інформації, а українські канали показують правдиво, що відбувається на схожі держави.
– Якою має бути Концепція інформаційної безпеки?
– Компанія “Зеонбуд” – та “кнопка”, що за одну секунду може вимкнути всі українські телеканали і радіостанції. Вважаю, що подібна компанія має перебувати виключно під керівництвом держави, адже саме це – частина інформаційної безпеки країни. 
Найкраща інформаційна зброя та контрпропаганда – це правда, і тут нічого не треба позичати українським журналістам. Єдина проблема – в донесенні цієї правди
Я не бачу можливим, аби будь-які компанії, зокрема приватні, володіли цим частотним ресурсом, адже це також інформаційна безпека України. Це ж стосується правильної роботи із забезпечення ефективності роботи інтернет-ресурсів державних органів влади. Маємо розуміти, як захищаємо свій інформаційний простір, зокрема, офіційні інтернет-ресурси. Щодо Концепції інформаційної безпеки, то хочу, щоб спочатку експерти, моральні авторитети нації, наші колеги, які цим займались у США та Європі, розробили разом із юристами міністерства проект, який у травні почало обговорювати суспільство.
– А хіба маємо аж стільки часу? Не запізно?..
– У травні цей документ почне обговорювати суспільство, у вересні 2015-го  парламентарі мають розглядати як законопроект. Звісно, є речі, які вже давно потрібно було зробити! Але… Чи запізно робити якісне мовлення чи військовий канал? Так, запізно. Але це конче потрібно робити! Чи потрібно було це робити раніше? Так. Чи можна його зробити за тиждень? Очевидно, ні. 
– Чому, на вашу думку, так багато скептицизму щодо військового каналу?
– На будь-який скептицизм у мене проста відповідь: зробіть щось альтернативне! А коли лише критикуєте… На жаль, така вже ментальність українців – критикувати. Такий ось психотип.
– Ви реаліст?
– Я був одним із тих, хто заснував і зробив “5 канал”. З першого дня я був його генеральним продюсером, тож про те, як робити інформаційне мовлення, інформаційний канал, знаю не з підручників… Зараз я зроблю заплановане!
Коли є альтернатива, люди чітко розуміють, що російські пропагандистські канали показують багато “фейкової” інформації, а українські канали показують правдиво, що відбувається на схожі держави
– На який ефект сподіваєтеся від двох нових каналів?
– Телеканал іномовлення Ukrainian Tomorrow – це донесення правди для світу про те, що відбувається в Україні. Чи це потрібно? Так! Держава має мати свій голос у світі – голос правди. Європа має такий свій канал, США також. Аналогічне має бути і буде в Україні. Обов’язково! Також на часі військовий канал. Підняття патріотичного духу українців, повага до української армії, до держави  – все це мало відбуватися впродовж усіх років незалежності України. Але…
– Щодо підняття духу українців. На жаль, на екранах обмаль позитивних історій про Героїв. Часто-густо дуже багато цифр про поранених, убитих, знищеної техніки. Варто українцям давати більше позитивних меседжів про того чи іншого бійця. Піднімати також потрібно й дух мобілізованих.
– Звісно, адже не може бути історія в короткому випуску новин. Так, є багато сухої статистики. Україні дійсно потрібно більше життєвих історій. Акцент – на емоції!
– Тобто ви згідні, що потрібно піднімати загалом дух і громадян, і бійців?..
– Саме для цього створюється військовий канал. Це і буде підняття патріотичного духу. Воно відбувалося хаотично впродовж останнього року. Так сталося у країні. Якщо б це відбувалося в усі роки незалежності України, ситуація була би зовсім іншою. 
– …а, скажімо, певні білборди плануєте?
– Одна з програм нашого Міністерства стосується потужної інформаційної мобілізаційної кампанії, національних медіа, зовнішньої реклами, зокрема, білбордів, ситілайтів. Тут робота буде комплексною і на результат.
Сьогодні телевізійні канали в Україні є трьох категорій. Перша – їх нічого не хвилює, окрім грошей. Других не хвилюють гроші, і є акцент на патріотизм (що тішить). Треті – це ті, які не знають, що їм робити
– Пане Юрію, ви, радше, за відповідальність чи за цензуру?
– Є дуже тонка межа між цензурою та законом. Наведу приклад: коли в ефірі телеканалу точаться розмови між експертами про різні устрої і говорять про те,  що існує федералізація як така, – це експертна оцінка. Але якщо в ефірі йдуть заклики до федералізації, то це, звісно, порушення Основного Закону! Ось вона – межа… 
– А що робити із псевдоекспертами, які те й роблять, що щодня нагнітають ситуацію? Особливо їх багато в соцмережах. Чи можна щось із цим робити?
– Що стосується соцмереж… З точки зору заборони, тут нічого не зробиш. Можна давати лише правдиву та альтернативну інформацію. 
– …на жаль, буває, що й телеканали запрошують таких псевдоекспертів. Чому так чинять ті чи інші телеканали?

До теми
Міністерство інформаційної політики України запустило свій перший проект – сайт “Інформаційні війська України”, який  закликає громадян України долучатися до інформаційної війни проти російської пропаганди і дезінформації. 
“Вітаємо на сторінці штабу інформаційних військ! Як ви знаєте, війну Росії проти України називають гібридною. Все тому, що війна справжня, а інформація про неї брехлива. Проти нас відкрито багато фронтів, і один з особливо важливих – інформаційний. За рік нам вдалося створити потужну бойову армію, яка мужньо захищає нас на теренах Донбасу. А зараз прийшов час дати відсіч російським окупантам і на інформаційному фронті.  Кожен українець із доступом до інтернету може зробити свій внесок в інформаційну боротьбу”, – зазначено на сайті.
Користувачам інтернет пропонують долучитись до “Інформаційних військ України” (ІВУ) та отримувати щоденні завдання на свою електронну скриньку.  Аби вступити до лав  інформаційних військ, необхідно зареєструватись на сайті. Після реєстрації треба ретельно виконувати отримані завдання і щодня приділяти час інформаційній боротьбі.
– Це право редакторів і каналів – запрошувати будь-кого на програму. Звісно, питання в тому, що ж звучить у ефірі. Межа тонка між цензурою та дотриманням законів. 
– Чи можна сподіватися на патріотизм, солідарність і мудрість телеканалів, передусім їх власників, керівників? Особливо зараз, коли проти України ведеться інформаційна війна?
– Сьогодні телевізійні канали в Україні є трьох категорій. Перша – їх нічого не хвилює, окрім грошей. Других не хвилюють гроші, і є акцент на патріотизм (що тішить). Для них Україна понад усе! І це не просто слоган. Треті – це ті, які не знають, що їм робити. Саме за цих третіх я готовий поборотися.
– Україні та громадянам сьогодні потрібна інформація швидко та з першоджерел. Втім бачимо, що є різна інформація, зокрема, від прес-служб… Людям потрібен чіткий меседж.
– Будь-що, що робить влада, обов’язково потрібно пояснювати. Це дуже важливо. Чітко і зрозуміло пояснювати! Важливою також є оперативність. Якщо говоримо про те, що відбувається на сході України,  інформація має оброблятись упродовж двох годин і тут же подаватися різними мовами в закордонні посольства дипломатам, аби вони з тією інформацією виходили на брифінги і розповідали. Так виграють інформаційні битви і так вигрівається інформаційна війна. 
– Чи зможе все ж таки Україна перемогти в інформаційній війні з Росією?
– Так, і так буде! А щодо скептиків, вони мене  не цікавлять. Як я казав, це психотип українця – критикувати, критикувати і нічого не робити.  Сидіти у Facebook – це одне, а цілком інше – бути там, на передовій… Загалом я свою роботу доводжу якістю. На щастя, маю багато однодумців, себто людей, які готові щось робити, зокрема, це побачив, перебуваючи у Львові. 
У світі є дві ключові війни, які знищують державу. Перша – економічна, друга – інформаційна. Якби ми не програли економічну та інформаційну війни Росії, в нас не було б гідридної війни, яка є на сході. 
– …у вас дуже важке завдання. Подужаєте?
– Нормальне завдання. І я його реалізую. 
– Скажіть, будь ласка, а які сильні сторони інформаційної політики?
– Правда та патріотизм! 
Розмовляла Ірина Цицак
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.2044 / 4.19MB / SQL:{query_count}