Відголос “коаліціади”


фото: nvua.net

Арсеній Яценюк, прем’єр-міністр України, лідер “Народного фронту”:
– “Народний фронт”, посівши перше місце на парламентських виборах, зобов’язаний розпочати процес формування коаліції. Ми пропонуємо простий і зрозумілий текст коаліційної угоди на кілька сторінок. Назва коаліції – “Європейська Україна”. 
Друге – це конкретний план дій, уже затверджений чинним урядом. Це план дій по імплементації Угоди про асоціацію між Україною і ЄС. Усі закони та всі рішення, які необхідні для України і які потрібно приймати новим складом Верховної Ради й новим урядом, уже підготовлені.
Ми пропонуємо простий регламент діяльності коаліції. Пропоную, щоб формування складу Кабінету Міністрів відбувалося так, як формується склад Європейської комісії. Ми не поділяємо квотного принципу, тому декларуємо принцип політичної відповідальності кожної політичної сили, яка делегує своїх представників до уряду.
Звертаюсь передусім до “Блоку Петра Порошенка” і персонально до Президента як основного стратегічного партнера з реалізації змін у країні. Відповідальність за долю держави зараз лежить на Президентові і “Народному фронті” як партії, яка посіла перше місце на парламентських виборах.
Запрошую до офіційних і публічних переговорів щодо формування коаліції партію “Батьківщина”, “Самопоміч” і Радикальну партію, за яку проголосував мільйон українців. Закликаю ці політсили до понеділка офіційно представити кандидатури на посади членів Кабінету Міністрів України з окресленням сфери повноважень, яку така кандидатура може взяти. Якщо на посади, які сьогодні обіймають члени “Народного фронту”, є сильніші кандидатури, я офіційно декларую: за жодного члена “Народного фронту” в такому випадку триматися не буду. Принцип має бути один: хто є сильнішим кандидатом, той повинен обійняти посаду.

Юрій Луценко, лідер “Блоку Петра Порошенка”: 
– “Блок Петра Порошенка” став переможцем на парламентських виборах. Можна скільки завгодно спо­стерігати над коливаннями десятих процента по партійних списках, але сумарний відрив від “Народного фронту” – щонайменше 50 депутатів, обраних за “мажоритаркою”. 
Так, варто визнати помилки штабу в загальній кампанії, але зусилля і штабу, і кандидатів, і агітаторів, що прожили місяць у польовій роботі, дали серйозний результат. І все це – на тлі постійних спроб дискредитації БПП, яким із комфортних телестудій присвятили свої зусилля союзники… 
Але ми сповідували політику ненападу, бо пам’ятали, що відразу після виборів треба буде працювати разом.
На жаль, після завершення кампанії ця самозакоханість і агресія ніяк не вивітрюється із штабів союзників. Їхню б енергію на боротьбу з екс- “регіоналами”! Тоді, може, не довелося БПП самотужки протистояти походу “бувших” у Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Одеській, Донецькій і Луганській областях.
Час припинити протистояння і гру партійних амбіцій! Швиденько підрихтувати парламентську більшість і Кабмін не вдасться. Це має бути не просто нова Верховна Рада. Це шанс припинити восьмимісячні розмови про користь євроінтеграції та почати нарешті реформи. Це має бути не просто новий уряд. Це шанс припинити партійне квотування сфер розкрадання бюджету і почати реконструкцію країни. Час єднатися і працювати!

Володимир Гройсман, віце-прем’єр- міністр, “Блок Петра Порошенка”:
– За кілька днів ми маємо вийти на створення коаліції. Переконаний, що це буде проєвропейська українська коаліція. Дуже б хотів, щоб вона була максимальною за кількістю голосів, щоб ми об’єднались і провели реформи. Не бачу жодних підстав, аби цього не відбулося.
“Блок Петра Порошенка”, який сформує найбільшу фракцію в парламенті (близько 130 депутатів), опублікував проект коаліційної угоди для публічного обговорення.Проект цього документа ми передали політичним партнерам. Ми очікуємо на створення широкої парламентської коаліції і готові публічно, відкрито та прозоро сформувати коаліційну угоду і склад майбутнього уряду. 
Нашими партнерами ми бачимо партії “Народний фронт”, “Самопоміч”, “Батьківщина”, розглядається Радикальна партія Олега Ляшка. Наш проект коаліційної угоди базується на стратегії “Україна-2020”, враховує найкращі європейські практики, до його розробки було залучене широке коло фахівців, зокрема міжнародних, для того, щоб дуже чітко побудувати шлях на найближчі шість років, який дозволить Україні вже у 2020 році подати заявку на вступ до Європейського Союзу…
Необхідно з перших днів прийняти законопроекти, які вже підготовлені: “Про добровільне об’єднання територіальних громад”, який надасть можливість створити спроможні громади; “Про засади державної регіональної політики”, який дозволить прозоро і справедливо фінансувати розвиток областей; “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та вдосконалення містобудівного законодавства”, який передасть повноваження ДБК на місця; зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України (бюджетна децентралізація), завдяки чому громади отримають частину загальнонаціональних податків, а також повноцінні місцеві податки і збори; “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку” та “Про житлово-комунальні-послуги”, що дозволять знищити монополію ЖЕКів, а тарифоутворення зробити прозорим і зрозумілим для людей. 
Їх прийняття дасть очікуваний старт процесам децентралізації та реформі місцевого самоврядування.
Також новий парламент має прийняти низку нових законів: про місцеве самоврядування, муніципальну поліцію, адміністративні послуги, державну службу, електронне врядування, енергоефективність.

Ганна Гопко, перший номер у списку політичної партії “Об’єднання “Самопоміч”:
– Нам потрібна проукраїнська коаліція, націлена на термінове втілення першочергових реформ через ефективну законотворчість у парламенті! Важливо, щоб у наступному уряді працювали не просто професіонали, а чесні та принципові люди, порядні, які зможуть взяти відповідальність за непрості рішення та ставитимуть інтереси країни вище власних.

Вікторія Сюмар, екс-заступник секретаря РНБО, “Народний фронт”:
– Пропозиції партії “Самопоміч” щодо коаліційної угоди не суперечать баченню цього документа партією “Народний фронт”. Ця заява абсолютно співпадає з тим, що сьогодні, 29 жовтня, говорив прем’єр-міністр, і абсолютно співпадає з нашою позицією. Переговори щодо коаліційної угоди мають відбуватися в суворій відповідності до Конституції і законодавства...
Наші позиції ідентичні. У вівторок, коли лідер “Народного фронту” Арсеній Яценюк запросив кілька політичних сил вступати в переговори, був запущений процес коаліційних переговорів. Коаліційна угода не повинна замінити конституційні норми, що регламентують створення та діяльність парламентської коаліції.

Віталій Бала, політолог:
– Стосовно коаліційної угоди та презентацій своїх варіантів такої угоди… Можна по-різному ставитися до Яценюка, але голосування на виборах дає чіткий сигнал політикам, що главою уряду має бути Яценюк, а це означає, що саме він має презентувати умови та рамкові принципи утворення коаліції. Не партія, яка думала, що матиме монобільшість, бо складається враження, що “пресують” ЦВК, аби таки стати першими.
Наскільки мені стало відомо, консультації 28 жовтня звелися не тільки до вимог від БПП мати контроль над силовим блоком у обмін на посаду глави уряду, але створення якогось холдингу з управління державними монополіями, тобто контролем над державним сектором економіки. І як думаєте, хто хотів контролювати це “утворення”?.. Порошенко…  Усіх міністрів – у перші віце-прем’єр-міністри! Проект коаліційної угоди від БПП мені все більше “подобається”. 
Пропозиція про створення посади першого віце-прем’єр-міністра з питань євроінтеграції, що буде ще міністром по євроінтеграції, це якесь працевлаштування когось? У нас тепер буде декілька перших віце-прем’єр-міністрів по різних напрямках діяльності. Це таке скорочення та оптимізація по-новому. Хоча, яке відношення має Президент до формування уряду? 

Антоніна Колодій, політолог:
– Дзвіночок, до якого Президент і його команда мають прислухатись. Може, варто змінити дуже “близьких друзів” із команди, які підтримують (чи формують) саме таку стилістику поведінки Президента, що не сприймається суспільством або, принаймні, його критично мислячою частиною. 
Йдеться про кулуарність вироблення рішень та надмірну податливість у воєнних питаннях. Інакше від колишнього рейтингу справді нічого не залишиться. А українцям уже набридло розчаровуватись у своїх керманичах.

Богдан Яременко, колишній генконсул України в Стамбулі: 
– Подивився про­ект коаліційної угоди від “Блоку Порошенка”. Перше, добре, що та­кий документ “засвічено”. Дійсно добре, що в детальному і великому документі прописано не схему поділу портфелів, а механізми взаємодії в рамках коаліції, а головне – реформи.
Щодо розподілу портфелів, особисто мені сподобалась пропозиція не включати посади заступників міністрів до квотування, а залишити їх добір міністрам. Це правильно і дозволить уникнути ситуації, при якій держслужба стане заручником міжпартійних чвар. А якщо взяти до уваги положення про реформування держслужби – введення інституту держсекретарів і зменшення кількості політичних призначенців рівня заступника міністра до одного – то й взагалі все досить непогано виглядає. Друге. Що розчаровує. Та навіть злить. Знову ні слова про Крим. Немає такої проблеми, немає і стратегії її вирішення. Навіть зобов’язань думати над нею.
Невже у Порошенка не розуміють, що це питання буде супроводжувати нас всюди і у всьому? Це залишатиметься однією з найгостріших проблем безпеки, оборони, зовнішньої і, не виключаю, внутрішньої політики?
Також, окрім зобов’язань виконувати Угоду про асоціацію і розвивати оборонний комплекс відповідно до стандартів НАТО, немає ні слова ні про МЗС, ні про зовнішню політику. Це слабо і недалекоглядно. Парламент і уряд мають чітко визначені законодавчі функції в сфері зовнішньої політики. Не можна усю міжнародну сферу гамузом вважати одноосібною прерогативною Президента, хоча йому і належить у цьому процесі провідна роль.
За матеріалами: Facebook
Фото: radio­svoboda.org, Facebook, архів видання
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6249 / 4.19MB / SQL:{query_count}