Наступ на корупцію

Парламент у першому читанні ухвалив “антикорупційний пакет” законопроектів. Остаточно за ці зміни нардепи візьмуться 14 жовтня

Боротьба з корупцією вже давно стала основною темою політичних обіцянок в Україні. І якщо раніше все обходилось лише словами, то вже нинішня влада не може собі дозволити просто “заговорити” це питання. 
Хоча такі спроби помітні. У четвер, 7 жовтня, у парламенті на спеціальному позачерговому засіданні нарешті назбиралась необхідна кількість голосів для ухвалення так званого антикорупційного пакету законопроектів, розробленого урядом та Президентом. Нагадаємо, що 16 вересня парламентарі не змогли ухвалити відповідні закони, але і цього тижня не обійшлось без проблем. До голосування доводилось повертатись кілька разів і лише один закон ухвалили в цілому.
Зокрема, цим одним документом виявився закон щодо поправок до кримінального та кримінально-процесуального кодексів про невідворотність покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини. Ці зміни передбачають заочне засудження та конфіскацію майна осіб, що перебувають у міжнародному розшуку за злочини проти України. І йдеться насамперед про екс-диктатора Януковича та його оточення в бігах.
“Закон дозволяє завершити десятки кримінальних справ проти колишніх високопосадовців, у першу чергу Януковича, Арбузова та інших, по яких наразі арештовані активи на десятки мільярдів гривень, але вони не можуть бути стягнені в бюджет, тому що необхідно рішення суду”, – зазначив міністр юстиції Павло Петренко.
Закон у першому читанні був ухвалений ще 14 липня, тому далі зволікати з  остаточним рішенням вже було неможливо, але і тут депутати голосували  три рази невдало. Зрештою, набрали 253 голоси. Це сталось після того, як спікер Турчинов пригрозив оприлюднити у ЗМІ імена тих, хто голосував “проти”.

Чекаємо правок

П’ять законопроектів із пакету були ухвалені лише в першому читанні. Найважливішим серед них є президентський законопроект “Про систему спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції”, який передбачає створення Національного антикорупційного бюро. 
Створення такого органа є вимогою МВФ, і в оточенні Президента вже говорять про те, що закон потрібно якнайшвидше ухвалювати, щоб мати козирі на руках під час наступних перемовин із Фондом.
“До Антикорупційного бюро буде входити 700 осіб, центральний офіс буде знаходитись у Києві, а також буде 7 регіональних офісів. У регіональні офіси входитимуть усі обласні центри. В штат будуть входити оперативні та слідчі працівники, які мають юридичну або економічну освіту”, – вже анонсує голова Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Віктор Чумак, повідомляє “Укрінформ”.
Депутати у першому читанні ухвалили цілу Антикорупційну стратегію на 2014-2017 роки. “Національна антикорупційна стратегія України підготовлена урядом, направлена до парламенту і буде підписана Президентом. Це стане запорукою того, що всі три гілки української влади несуть усю повноту відповідальності за реальну боротьбу з корупцією”, – заявив прем’єр Арсеній Яценюк, представляючи законопроект у ВРУ.
До Антикорупційного бюро буде входити 700 осіб, центральний офіс буде знаходитись у Києві, а також буде 7 регіональних офісів
Ще одним із документів є законопроект “Про запобігання корупції”. Його називають Антикорупцийним кодексом, що передбачає декларування доходів і витрат усіх державних чиновників вищої категорії. Окрім того, вводиться процедура електронного оприлюднення декларацій високопосадовців і спеціальної перевірки відповідності декларації стилю життя того чи іншого міністра, депутата чи високопосадовця.
Законопроект про визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів, який передбачає розкриття інформації про власників земельних ділянок та майна та про реальних власників суб’єктів підприємницької діяльності, зареєстрованих в Україні.
Іншим законопроектом про запобігання та протидію легалізації доходів передбачена особлива процедура перевірки всіх рахунків і розрахунків публічних осіб, зокрема високопосадовців, серед яких  президент, прем’єр, міністри, а також  нардепи. За словами Яценюка, усі законопроекти розроблялись упродовж п’яти місяців разом із європейськими та американськими фахівцями, а також представниками Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO). 
Тим часом українські парламентарі готуються до 14 жовтня ще вносити свої правки до законопроектів. 

Напівкрок

Зрозуміло, що нині антикорупційні закони стануть вагомим чинником у передвиборчій агітації різними політичними силами, зокрема президентською та прем’єрською.
Але справжні результати боротьби із корупцією ми побачимо навіть не після остаточного ухвалення законів, а після того, як почнеться їх реалізація.
“Це проміжна перемога. Тобто, з ключових антикорупційних змін у цілому прийняли одну. Створення Антикорупційного бюро, незаконне збагачення, відкриття реєстру нерухомого майна, створення реєстру бенефіціарних власників юридичних осіб ухвалили в першому читанні. Їх будуть у другому читанні розглядати у вівторок. 
Тут що важливо? Щоб у вівторок були всі голоси. Друге, щоб під час підготовки до вівторка ключові норми із законів не зникли”, – також наголошує голова правління громадської організації “Центр протидії корупції” Віталій Шабунін, повідомляє Радіо Свобода.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6932 / 4.11MB / SQL:{query_count}