Тепло не буде

Україні на зиму не вистачає близько п’яти мільярдів кубометрів газу. У ЄС сподіваються, що до початку жовтня ми якось домовимося із Росією про відновлення постачань палива

фото: 24ur.com
Україна та Росія мають погодити ціну на газ до жовтня. До цього часу сторони мають або укласти новий контракт, або принаймні погодити тимчасовий порядок постачання палива.
Про це після неформальної зустрічі міністрів енергетики країн Східного партнерства заявив комісар Євросоюзу з питань енергетики Гюнтер Еттінгер. Він також повідомив, що до кінця цього тижня сторони мають домовитися й про дату наступних тристоронніх енергетичних консультацій. У ЄС сподіваються, що на цій зустрічі сторони таки дійдуть консенсусу. “Ми будемо працювати, аби знайти компромісне рішення або тимчасове рішення до жовтня”, – акцентував єврокомісар.
Попередні раунди енергетичних переговорів поки не дали результату. У “Газ­промі” запевнили, що можуть залишити все по-старому, зокрема й прописати знижку на 100 доларів. За словами міністра енергетики РФ Олександра Новака, така пропозиція цілком відповідає поточним контрактам. Втім, у Росії заявляють, що відновлять постачання газу лише після того, як Україна погасить два мільярди доларів боргу (1,4 млрд дол. з яких ще за газ, взятий у 2013-му).
Український уряд наполягає на підписанні нових контрактів і, передусім, на новій ціні – 268 доларів за тисячу кубометрів палива або, як максимум, 385 доларів (до останнього часу “Газпром” продавав нам газ по 485,5 дол.). “Ми не платили 500 доларів за тисячу кубометрів газу російському “Газпрому” і платити не будемо… У “низький” сезон, літом, ми платимо 300 доларів – це ринкова ціна. У “високий” сезон, зимою, платимо 385 доларів. При середній ціні виходить 340 доларів… Знижки, Володимир Володимирович, залиште собі. Нам не треба знижок, тому що їх дають в основному в тих магазинах, в яких нічого не купують”, – заявив Яценюк, підкресливши, що добитися свого Україна може як через тристоронні консультації, так і за допомогою рішення Стокгольмського суду.
Аби опалювальний сезон пройшов без проблем, Україні слід запастися бодай 18 млрд кубометрів, зараз же у наших підземних сховищах газу є близько 16 млрд кубометрів
Аналогічні позови європейських держав до арбітражу закінчувалися частіше поразкою “Газпрому”. Однак рішення суду буде ще не скоро. Хоча ще одним фактором, який зміцнює позиції українського уряду на переговорах, є реверс газу із ЄС. Фактично ми купуємо у Словаччини той самий російський газ, який раніше пройшов територією України, і це виходить ще дешевше. 

У понеділок Петро Порошенко підписав закон про реформу української газотранспортної системи. 
Цей документ зокрема передбачає, що до управління нашою ГТС можуть залучати західних інвесторів. Саму газотранспортну систему і підземні газові сховища залишать у державній власності, однак їх зможуть передавати в управління спеціально створеним компаніям. 
Контрольний пакет (51%) у таких компаніях належатиме Україні, а іншу частину акцій зможуть придбати європейські та американські компанії. Втім, це зовсім не означає, що до управління українськими трубами не допустять “Газпром”, адже ця компанія володіє акціями компаній близько 17 європейських країн (у багатьох випадках йдеться про 50% власності)!..
До речі, нещодавно голова НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв озвучив загальну вартість української ГТС: “Оцінка усієї ГТС коливається у межах 25-35 млрд. доларів. Велика розбіжність, оскільки в таких оцінках є питання – скільки цей актив заробляє. Саме це питання визначатиме, до якої межі – верхньої чи нижньої – буде ближчою остаточна цифра”.
“Ціну ми не коментуємо, але вона менша за 385 доларів за тисячу кубометрів, хоча точної ціни не назву, тому що це комерційна таємниця”, – пояснив голова НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв.
Зазначимо, що другого вересня Україна почала отримувати газ зі Словаччини. Завдяки цьому нам вдається покрити 40% газу, який раніше доводилося купувати у “Газпрому”.
Однак ця технологія поки не дозволяє повністю відмовитися від купівлі газу у РФ, оскільки йдеться про так званий “малий реверс” – ГТС Словаччини використовується не на повну потужність. Запуск так званого “великого реверсу” досі блокує “Газпром”. 
Відтак максимум, що ми можемо отримати із Словаччини – це 10 млрд кубометрів газу на рік (замість 30 млрд кубометрів при “великому реверсі). Аби опалювальний сезон пройшов без проблем, Україні слід запастися бодай 18 млрд кубометрів, зараз же у наших підземних сховищах газу є близько 16 млрд кубометрів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6788 / 4.11MB / SQL:{query_count}