Безпілотники-розвідники

На Львівщині авіалюбителі привезли військовим літальні апарати власного виробництва

фото: Вадим Бакай
Валерій, Ярослав і Володимир зі Львівщини – люди різних професій, бізнесмени й авіалюбителі. У складний час для України вони згуртувалися навколо ідеї подати посильну допомогу українській армії. Нещодавно ентузіасти представили військовослужбовцям окремої аеромобільної бригади варіанти безпілотних апаратів, які можна використовувати для розвідки місцевості.
“Ідея створення БПЛА-розвідника не виникла спонтанно, – каже  досвідчений авіалюбитель Валерій. — До дій нас спонукав телесюжет, коли у Дніпропетровську активісти запропонували армії безпілотник власного виробництва, який коштує вдвічі дешевше, ніж іноземні аналоги. Але ми, своєю чергою, придумали, як зі звичайного, можна сказати іграшкового, літака зробити недорогий розвідувальний апарат”.
Як пояснив ентузіаст, для цього потрібно прилаштувати на безпілотний літак спеціальну відеокамеру й налагодити передавання відеосигналу. Тим паче чоловіки вже давно випробували цю схему на серійних авіамоделях (БПЛА).
“Модель, яку ми запропонували армійцям, називається “Хантер”, — розповідає Ярослав. – Цей літак може підніматись у повітря на висоту до 3,5 кілометра, а дальність його польоту – до 20 кілометрів (з урахуванням повернення на точку старту). Крейсерська швидкість такого літака — 70 кілометрів за годину. Заряду акумулятора вистачає на 2,5 години перебування в повітрі. Аеродинамічні якості апарата дозволяють здійснювати політ у режимі планера, і він має систему автоматичної стабілізації, тож керувати ним неважко. 
На “борту” можна розмістити модулі GPS та автопілота. Це дозволить йому летіти за заздалегідь заданим курсом на визначеній висоті та швидкості й повертатися на місце старту. Відеокамера передає інформацію в режимі реального часу на пульт оператора – координати й відеозображення. Також отримати інформацію можна після польоту з накопичувача. До речі, таких камер можна прилаштувати декілька. Отже, як бачимо, параметри літального апарата дозволяють здійснювати ефективну розвідку на значній відстані.
Цей літак може підніматись у повітря на висоту до 3,5 кілометра, а дальність його польоту – до 20 кілометрів (з урахуванням повернення на точку старту). Крейсерська швидкість такого літака — 70 кілометрів за годину
На запитання, чи можна збити такий БПЛА, Володимир відповів, що це дуже складно, адже розміри літака невеликі (розмах крил – до 1,8 метра) і швидкість польоту для прицілювання значна. Тим паче корпус БПЛА виготовлений із пінопласту й не боїться влучання зі стрілецької зброї. Під час демонстрації польоту він підняв літак на висоту 400 метрів (оптимальну висоту для прийнятної якості зображення відеокамери) і поки не вказав, де в небі перебуває літак, ніхто не зміг його побачити. Всі переконалися, що влучити в ціль таких розмірів майже неможливо. Щоб його збити, потрібно пошкодити акумуляторну батарею або електронний блок керування.
Звичайно, не кожен військовий зможе керувати таким БПЛА. Для цього потрібні особливі знання та навички. Перед тим, як іти в підрозділ, визначені кандидати мають пройти навчання. Активісти запевнили, що для підготовки операторів двох тижнів цілком достатньо. Як пояснили авіа любителі, починати потрібно з роботи на комп’ютері. Спеціальні програми-симулятори допомагають здобути первинні навички пілотів. Потім – пілотування простіших моделей. І насамкінець – безпосередньо розвідувального дрона. У кандидати операторів БПЛА підійдуть бійці, які знаються на аеродинаміці, топографії і комп’ютерній техніці, тобто ті, хто знайомий із комп’ютерними авіасимуляторами.
“Такі літальні апарати на передовій нам були б у пригоді, – каже Максим, офіцер окремої аеромобільної бригади. — Картинки, яку показує відеокамера в режимі реального часу достатньо, щоб визначити координати цілі і вести цілевказання, а також побачити скупчення чи пересування техніки та живої сили противника.
Зібрати такі БПЛА можна із стандартних комплектуючих, які замовляють у різних країнах світу, навіть через інтернет-магазини. За попередніми розрахунками ентузіастів, вартість комплекту такого БПЛА становить до 3000 доларів США, але може коливатися залежно від комплектації. Найдорожчим елементом є відеокамера: чим якісніше зображення дає вона, тим вищою є ціна. 
Два апарати авіамоделісти своїм коштом уже зібрали й готові передати військовим. Але для виготовлення нових безпілотників потрібно буде залучати кошти волонтерів.
Вадим Бакай, Регіональний медіацентр Міноборони України
11.02.2016 2:32
Vasyl Chyhin

Прошу авторів задзвонити 0680971261


Для того щоб залишити коментар необхідно
6.0321 / 4.21MB / SQL:{query_count}