Зміни, які чекають на українські виші

Університети отримають автономію та зможуть самі розпоряджатися власними коштами

Вищу освіту України найближчим часом чекають кардинальні зміни: від ліквідації технікумів та училищ до повної автономії вишів. 
У вівторок, 1 липня, депутати ухвалили у другому читанні закон, який кардинальним чином змінить систему вищої освіти в Україні. За час розробки проекту закону до нього було подано понад 4 тисячі пропозицій від більш ніж 100 організацій та установ і великої кількості фахівців у галузі освіти, науки, державного управління та бізнесу.
“В основі проекту закону “Про вищу освіту” – ідея університетської автономії, насамперед, в академічній, організаційній та фінансовій сферах. Планується розширення повноважень вчених рад та колективів університету, зокрема, право самостійно обирати ректора, тоді як міністерство лише фіксуватиме факт вибору”, – зазначив міністр освіти Сергій Квіт, інформує Освіта.ua.
“Україна має зробити крок у напрямку побудови інноваційної економіки, побудованої на знаннях. Без цього неможливо реалізувати план повноцінної європейської інтеграції. А закон відкриватиме такі можливості для молоді, яка обиратиме свою освітню траєкторію”, – додає голова Комітету з питань науки і освіти Лілія Гриневич.
Основні зміни, які передбачає цей документ:
1. Університети отримають автономію та зможуть самі розпоряджатися власними коштами. Автономія стосується визначення форми навчання, розробки та введення освітніх програм, присудження ступенів вищої освіти, надання додаткових навчальних послуг тощо. Університети впроваджуватимуть внутрішній публічний моніторинг якості, його результати будуть розміщені на сайтах вузів. 
Державні ВНЗ зможуть розміщувати власні надходження від своєї освітньої, наукової та навчально-виробничої діяльності на рахунках установ державних банків. Також виші отримають право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності, але вона не підлягає продажу.
2. Зменшено кількість годин навчального навантаження викладачів на одну ставку з 900 год. до 600 год. Зменшено навантаження на студентів – кількість годин в одному кредиті змінено з 36 до 30.
 
інфографіка: Центр дослідження суспільства 
3. Буде створено окремий колегіальний орган – Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти та незалежні установи оцінювання і забезпечення якості вищої освіти. Ця структура буде вести аналіз якості освітньої діяльності ВНЗ, займатися ліцензійною експертизою, формуванням єдиної бази спеціальностей, затвердженням стандартів вищої освіти, акредитацій спеціальностей. Раз на рік агентство має оприлюднити результати своєї роботи.
4. Створюватиметься новий механізм виборів ректорів вищих навчальних закладів (участь усього викладацького складу та збільшено у відповідній пропорції (не більше 15%) кількість студентів, які братимуть участь у голосуванні). Заплановано, що вибори будуть відбуватися в один тур за системою “перехідного голосу”.
5. Для ректорів, деканів і заві­дуючих кафедрами прописано обмеження перебування на посаді – не більше двох строків (5+5).
6. Усі вищі навчальні заклади отримають право остаточного присудження наукових ступенів (у Нацагентстві залишається питання акредитації спецрад і розгляд апеляцій на їх рішення).
7. Змінюється структура освітньо-кваліфікаційних рівнів відповідно до західних стандартів. Аспірантуру, докторантуру, освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста, наукову ступінь кандидата наук скасовують. Тепер законом прописана дошкільна освіта, з’явиться наукові ступені доктора філософії та доктора наук за фахом.
8. Законопроект прописує принципи проведення незалежного зовнішнього тестування та внормовує ЗНО як основний критерій вступу до вишу. Прийом абітурієнта для отримання ступеня молодшого спеціаліста або бакалавра здійснюється за результатами незалежного зовнішнього тестування та конкурсу їх творчих  або фізичних здібностей, а також враховує середній бал атестата.
З 2016 року абітурієнт складаючи ЗНО буде вказувати заклади, де він би хотів навчатися. Якщо він отримає вищий результат ЗНО, потрапить до того університету, який обрав як пріоритетний. Державні кошти, виділені на навчання, підуть саме цьому закладу.
9. Суттєво буде посилено антиплагіатні норми і відповідальність за них (обов’язкове оприлюднення наукових робіт).
10. Ліквідуються такі заклади освіти як технікуми, училища та консерваторії. Замість них маємо коледж, інститут, академія та університет.
Щоб здобути рівень молодшого спеціаліста треба подавати документи до коледжу, а бакалавра, магістра, доктора філософії, доктора наук до університету, академії або інституту.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.8958 / 4.1MB / SQL:{query_count}