На честь Кобзаря

9 березня Україна відзначатиме 200-ліття з дня народження видатного українського поета, письменника, художника, громадського діяча Тараса Шевченка

фото: panoramio.com
З цієї нагоди Президент Украї­ни Віктор Янукович оголосив 2014 рік Роком Тараса Шевченка.

“Обніміться ж, брати мої, молю вас, благаю!»

І до, і після Тараса Шевченка були видатні українські поети і письменники. Багато з них заслужено отримали визнання в Украї­ні та за її межами, проте саме Шевченко завдяки гострому слову, активній громадській позиції став національним поетом, Кобзарем українського народу. Віддавна у селянських хатах його портрет на почесному місці – поруч з іконами.
Тараса Шевченка в народі назвали Кобзарем не тільки тому, що так називалася його перша поетична збірка, його вірші дуже схожі на пісні, які співали кобзарі і бандуристи, ходячи від села до села. У них – події минувшини і заклик до кожного будувати свою долю, виборювати незалежність Україні. Шевченко пише у “Заповіті»: “І мене в сім’ї великій, в сім’ї вольній, новій не забудьте пом’янути незлим, тихим словом».
У серпні буде 23 роки, як Україна стала незалежною, суверенною державою. Мрія Шевченка і багатьох інших збулася. Проте чи досить того, що незалежність була здобута? Нехай в Україні немає кріпацтва, про яке пише Шевченко, але є жебраки, сироти, знедолені. Саме про них слова Тараса: “Тяжко-важко в світі жити сироті без роду, нема куди прихилиться – хоч з гори та в воду». 
Різдвяні свята – привід подумати про цих людей. Цього року на Різдво в багатьох містах України були організовані святкові обіди для бездомних, діти в притулках отримали подарунки від Святого Миколая, до Нового року, Різдва. Об’єднатись, подати допомогу тим, хто її потребує, – ось до чого закликав нас Тарас Шевченко, ось що допоможе нам і всій країні бути не просто незалежною, а процвітаючою.

Величний ювілей

Заходи із вшанування Тараса Шевченка проводитимуть на найвищому державному рівні. Серед них – всеукраїнський Шевченківський форум “Свою Україну любіть!», Шевченківський міжнародний літературний конгрес, гуманітарний проект “Шевченківські читання», Міжнародний фестиваль хорового співу в Каневі, видання повного зібрання творів Тараса Шевченка у 12 томах та “Шевченківської енциклопедії» у 6 томах, художньо-просвітницький серіал про життя і творчість Тараса Шевченка. Планується ініціювати відкриття музею Кирило-Мефодіївського братства (активну участь в діяльності якого брав Тарас Шевченко), створення в Каневі вищого навчального закладу з підготовки фахівців гуманітарного профілю, спорудження Тарасової церкви.
Ім’я Тараса Шевченка відоме й за кордоном, тож буде здійснене видання “Кобзаря» іноземними мовами – англійською, німецькою, французькою, російською, польською, казахською, литовською; літопису життя і творчості Тараса Шевченка, альбому репродукцій його художніх творів. 
У 2014 році планується відкрити пам’ятник Шевченкові в Астані (Казахстан), перевірити стан інших пам’ятників та музеїв, пов’язаних з іменем Кобзаря, адже в Україні та світі налічується понад 1100 пам’ятників Тарасові Шевченку. За активної участі української діаспори за кордоном проведуть культурні заходи – фестивалі, літературні читання, конгреси і форуми. Слово Шевченка об’єднує українців у всьому світі.

Рік Тараса Шевченка 

Заходи із вшанування великого Кобзаря вже розпочалися – 9 січня в селі Мошни Черкаської області відбулося відкриття музею Тараса Шевченка. Його розмістили в будинку, де Кобзар зупинявся під час своєї останньої поїздки в Україну в липні 1859 року. Сьогодні приміщення виглядає таким, яким було півтора століття тому. Там збереглися унікальні фотографії, листи, меблі, посуд.
Нещодавно Віктор Янукович доручив прем’єр-міністру Миколі Азарову забезпечити фінансування ремонтно-реставраційних робіт, робіт із реконструкції Національного музею Тараса Шевченка у відповідь на звернення колективу музею з проханням не допустити зупинки робіт через зрив сесії Київської міської ради, на якій мали розглядати питання бюджету міста, зокрема фінансування робіт у музеї.
Вже у березні відвідувачі зможуть побачити оновлений музей, що відповідатиме всім сучасним стандартам. Президент України доручив уряду передбачити в проекті Державного бюджету на 2014 рік збільшення вдвічі розміру Національної премії України ім. Тараса Шевченка.
Популяризація творчості Тараса Шевченка – завдання не тільки на цей рік. Його слова й нині актуальні для нас, здобута незалежність – тільки початок великої роботи на благо своєї країни.
Світлана Андрійчук
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0241 / 4.1MB / SQL:{query_count}