Всебічний розвиток – кожній дитині

Кожна дитина повинна мати можливість розвивати свої творчі здібності. Завдання держави – забезпечити дітям усі умови для інтелектуального та творчого розвитку

фото: mtex.com.ua
З цією метою 2013-й рік був оголошений Президентом України Віктором Януковичем Роком дитячої творчості. Що це дасть дітям?
У сучасному швидкоплинному світі однієї шкільної освіти для всебічного розвитку дитини недостатньо. Багато батьків слушно вважають, що діти в школі не можуть отримати того рівня знань, який їм потрібен при виборі професії та вступі у вищий навчальний заклад. Та й вільний час дитини поза школою треба чимось зайняти. Якщо дітям немає чим зайнятися, у них нема можливостей реалізувати себе, розкривати свої таланти. У їхньому житті переважає вулиця, комп’ютери та азартні ігри. А вільний час дитини – це золотий час, який неможливо повернути і наздогнати.
Саме тому батьки намагаються залучити до навчання власного чада репетиторів. Додаткове навчання з репетиторами, звичайно, потрібна і корисна справа, але дорога, і не кожна сім’я може собі це дозволити. Тому дуже велике значення має відродження і розвиток системи позашкільної освіти. Важливість цього питання не викликає ніяких сумнівів, бо саме позашкільна освіта  розвиває особистість дитини, формує стійкі навички здорового способу життя. 
На відміну від обов’яз­кової шкільної навчальної програми система позашкільної освіти покликана враховувати здібності дитини. Дитина сама обирає гурток, в якому займатиметься, тобто приймає важливе у своєму житті рішення не на основі оцінок, які отримує в школі. Дуже часто дитина приходить у професію з позашкілля.
Проте в непрості часи економічної скрути 90-х років минулого століття кількість дитячо-юнацьких спортивних і мистецьких шкіл зменшувалася і сьогодні охоплює лише 37% від загальної кількості дітей. При цьому з 4500 закладів позашкільної освіти 85% є у великих містах, у той час як лише 15% позашкільних закладів діє у сільській місцевості та невеликих містах. І це при тому, що в них проживає майже 55% усіх дітей України. У державі є населені пункти, в яких немає жодного позашкільного навчального закладу.
До 2017-го в Україні збудують 50 басейнів і 2500 багатофункціональних спортивних майданчиків
Саме тому питання позашкільної освіти є важливою складовою розвитку дитини і однією з основних нових соціальних ініціатив Президента України. З метою сприяння забезпеченню освітньо-культурних потреб дітей, створення умов для їх творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку, виявлення і підтримки талановитих та обдарованих дітей, організації змістовного дозвілля, вдосконалення виховної роботи та розбудови системи позашкільної освіти Президент України Віктор Янукович проголосив 2013 рік Роком дитячої творчості.
Ініціатива Президента щодо нової якості позашкільної освіти передбачає наступні завдання: зосередитись на розвитку секцій, гуртків, музичних шкіл, юнацьких творчих студій і дитячих клубів; звернути увагу на спортивне дозвілля молоді та галузь спорту взагалі; організувати виховний процес так, щоб максимально зацікавити дітей у позашкільному розвитку. До кінця 2014 року кількість дітей, які відвідують позашкільні секції і гуртки, повинна збільшитися з 1,5 млн до 2,5 млн. Крім того, йдеться про те, аби з 2014 року позашкільна освіта фінансувалася не лише з місцевого бюджету, але й регулярно доповнювалася коштами з державного.
Аналіз, який здійснив Уповноважений Президента з прав дитини, свідчить: половина закладів позашкільної освіти та майже 70% спортмайданчиків, які діють при школах та інших навчальних закладах, потребують капітального ремонту. Один зі шляхів вирішення цієї проблеми – будівництво нових позашкільних закладів освіти і проведення капітальних ремонтів існуючих. Зокрема, до кінця 2014 року реконструюють майже 29000 спортмайданчиків. До 2017 року в Україні збудують 50 басейнів і 2500 багатофункціональних спортивних майданчиків.
Заслуговує на увагу Президентська програма “Інтелектуальне майбутнє України”, яка розпочалася цього року на базі Малої академії наук України. Учасниками програми на основі відбору, порядок якого розробляє Міністерство освіти, щороку ставатимуть 100 найталановитіших дітей України, які матимуть змогу пізнавати ази наукової роботи на базі Малої академії наук.
Матиме система позашкільної освіти і свої професійні кадри. Торік в Національному педагогічному університеті імені М. Драгоманова вперше в Україні відкрили кафедру позашкільної освіти, а в червні цього року в урочистій атмосфері відбулось відзначення перших випускників-магістрів за спеціалізацією “позашкільна освіта”.
Віктор Друзенко
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.0715 / 4.1MB / SQL:{query_count}