Уникнути політизації ЦВК неможливо

В цьому переконаний колишній голова ЦВК Володимир Шаповал

фото: bbc.co.uk
Розмови про повне уникнення політизації ЦВК безперспективні, заявив в інтерв’ю ZN.UA екс-голова ЦВК Володимир Шаповал. 
“Згадайте, як пропонували надати членам ЦВК статус держслужбовців, призначати їх без участі політичних партій?.. Не вірю! Зовні нейтральні держслужбовці все одно внутрішньо будуть політично забарвленими. Якщо членів ЦВК призначатиме парламент, вони фактично представлятимуть парламентську більшість. Тому вносити зміни у напрацьоване треба дуже обережно. Наприклад, у квотному принципі ЦВК краще нічого не змінювати. Спосіб її формування поки оптимальний”, – сказав він.
“Скажу парадоксальну річ: боятися політизації не має сенсу. Пароль “свій-чужий” існував у всі часи, але в сучасній Україні перетворився на справжній принцип. Політизується усе! Посадова особа чи орган влади не можуть стояти осторонь, оскільки від них де-факто вимагають бути заангажованими”, – додав екс-голова ЦВК.
Політизується усе! Посадова особа чи орган влади не можуть стояти осторонь, оскільки від них де-факто вимагають бути заангажованими
Володимир Шаповал зазначив, що за кордоном подібну проблему вирішують через традицію консенсусної політики, “якої у нас поки що є тільки елементи”. “Наприклад, у Грузії та Литві голова ЦВК, секретар і апарат комісії – держслужбовці. Решта в комісії – представники політичних сил парламенту, що свідчить про його вплив. У нас цю проблему можна вирішити таким же способом”, – пояснив він.
Коментуючи пропозицію заступника глави ЦВК Андрія Магери створити спеціальну комісію, яка займалася б кодифікацією виборчого закону, Шаповал запевнив, що необхідна робота для створення Виборчого кодексу давно виконана, і його проект можна швидко перетворити на закон.
“Варто було б створити робочу групу перед винесенням питання на розгляд Верховної Ради. Важливо залучити досвідчених фахівців (не обов’язково різних політичних напрямів) до розробки відповідних законів і рішень парламенту. Вони як ніхто знають можливості виборчих технологій і те, як запобігти найбільш одіозним із них... До участі у підготовці можна також запросити іноземних партнерів. Принаймні, у ролі “сторожових псів”. Від їхнього “голосу” влада “сідає на задні лапи”, – зазначив Шаповал.
Нагадаємо, що 27 вересня Центрвиборчком офіційно встановив дату початку виборчої кампанії для повторних виборів у п’яти проблемних округах. Вона стартує 16 жовтня.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.7343 / 4.07MB / SQL:{query_count}