Торжество православ’я?..

Урочистості з нагоди 1025-ліття хрещення Русі вже “переїхали” з Москви до Києва. В них беруть участь делегації 15 православних церков, однак без українського патріарха

Святкувати чи не святкувати 1025-ту річницю Хрещення України-Русі? Це питання викликало чимало дискусій в Україні. Більшість переконана: мета відзначення цієї дати на державному рівні лежить не в духовній, а в ідеологічній та політичній площинах. 
Прецедент святкування таких “дрібних” ювілеїв створив п’ять років тому Віктор Ющенко, коли із розмахом відзначали 1020-ліття. Дехто з аналітиків каже, що 1025-ліття Хрещення мало бути початком президентської кампанії Віктора Януковича, однак ініціативу перехопила Москва. Там вирішили скористатися цією датою для масованої ідеологічної атаки з пропаганди “русского мира”. Головою оргкомітету святкування став сам патріарх Кіріл, святкування ж гучно розпочалися в Москві, “переїхали” до Києва, а завершаться в Білорусі. Учора ввечері патріарх Кіріл разом із дев’ятьма предстоятелями  помісних православних церков та делегаціями ще шести прибув до Києва.
Святкування в Москві розпочалися Божественною літургією у середу, 24 липня, в день пам’яті святої рівноапостольної княгині Ольги, в катедральному соборному Храмі Христа Спасителя. Літургію звершили предстоятелі та глави делегацій помісних православних церков, члени Священного синоду, єрархи та духівництво Російської православної церкви і керівництво Російської Федерації
Пізніше на зустрічі з патріархом Кірілом та представниками помісних православних церков, що прибули до Москви для участі в святкуваннях, президент Росії Володимир Путін вказав на ідею заходів. “Для російської державності, для нашої національної самосвідомості православ’я стало духовною опорою, пов’язало міцними спорідненими взаєминами Росію, Україну і Білорусь”, – сказав він.

Офіційні державні заходи

В Україні цього дня також розпочалися урочистості з Божественної літургії та освячення Андріє-Володимирського храму – нижній храм майбутнього Воскресенського катедрального собору. А в четвер, 25 липня, у Центральному залі Українського дому відбулося відкриття виставки “X століть Православ’я. Історія Русі в ликах її Святих. Від Київської Русі до наших днів. Святі, їхні ікони, історії, долі”.
Відвідувачам представили 150 ікон православних святих з Х по ХХ століття, котрі вплинули на православну традицію, а також інформаційні матеріали про святих – життєписи у контексті історичних подій, відомості про те, де зараз зберігаються їхні мощі, а також інші цікаві факти.

поглянути ближче 
Учора ж, 26 липня, в “Мистецькому арсеналі” відкрили головну виставку ювілею “Велике і Величне”. Цей проект презентує 1000 зразкових творів з колекцій 35 провідних музеїв України, а також експонати з колекції Блаженнішого Митрополита Володимира. Експозиція проекту представляє найяскравіші сторінки українського мистецтва від найдавніших часів і донині, а також охоплює історичний період тривалістю понад п’ять тисячоліть – від прадавніх цивілізацій доби палеоліту, Трипілля, античних міст Північного Причорномор’я крізь давньоруське, барокове, класицистичне мистецтво до сецесії, модернізму та постмодернізму.  
Також учора з нагоди святкувань відбулася урочиста академія в Національному палаці мистецтв “Україна” за участі Президента України Віктора Януковича, членів уряду та членів Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій. А ввечері у Святоуспенській Києво-Печерській лаврі урочисто зустріли Хрест святого апостола Андрія Первозваного. Його привезли до Києва в спеціальному потязі, яким прибули і патріарх Кіріл та представники помісних православних церков. Хрест Андрія Первозваного уперше в Україні. В Трапезному храмі лаври відкриють паломникам цілодобовий доступ до святині. 
Святкувати Хрещення в день пам’яті князя Володимира – порівняно недавня традиція. Аби підкреслити, що саме російське православ’я є державною релігією Російської імперії, свято було піднесене до рангу офіційного, державного і перенесене на день пам’яті князя Володимира – 28 липня
Хрест, на якому, за переданням, був розіп’ятий апостол, зберігається в православному соборі міста Патри (Греція), на півострові Пелопоннес. Він уже побував у Санкт-Петербурзі та Москві, а з Києва поїде до Мінська. Цікаво, що час перебування в Києві святині апостола Андрія, легендою пов’язаного з київськими пагорбами, – найкоротший. У Санкт-Петербурзі Хресту можна було вклонитися 11 – 15 липня, а в Москві – 16 – 25 липня. У Києві ж з 22.00 п’ятниці, 26 липня, до 14.00 неділі, 28 липня. А от у Мінську віряни зможуть молитися біля нього з 29 липня по 2 серпня.
Сьогодні, в суботу, відбудеться чимало заходів. Ключовим з-поміж них стане урочистий молебень біля пам’ятника святому рівноапостольному князю Володимиру (очолять його предстоятелі помісних православних церков) за участі Президента України Віктора Януковича, глав іноземних держав та урядів, державних і громадських діячів. Проте на цей захід в УПЦ без перепусток іти не радять. Як зауважив протоєрей Георгій Коваленко, без запрошень, які роздавали у православних парафіях Києва, йти на Володимирську гірку не варто, мовляв, у молебні братимуть участь офіційні делегації та глави держав. Тож краще не гаяти часу і подивитись пряму трансляцію богослужіння на ТБ та піти на всеношну та літургію до лаври.

Разом, але окремо…

Попри велику кількість предстоятелів православних церков, українського патріарха на урочистостях не буде. Українська православна церква Київського патріархату святкуватиме окремо, як і Українська автокефальна православна церква. Патріарх Філарет, коментуючи учора заяви УПЦ Московського патріархату про те, що Київський патріархат не бере участі у святкуванні, що свідчить, що він поза православ’ям, наголосив, що УПЦ Київського патріархату бере участь у святкуванні 1025-ліття Хрещення Київської Русі на рівні з іншими церквами України.
“Усі Церкви – Київського патріархату, Московського патріархату, Римо-католицька церква, Греко-католицька церква – святкуємо цю подію разом і разом ми сьогодні будемо перебувати в палаці “Україна”, де відбуватиметься свято на державному і церковному рівнях”, – сказав Патріарх Філарет, додавши, що цей захід засвідчить, що всі церкви – разом. При цьому Предстоятель УПЦ (КП) нагадав, що церкви різних конфесій ще заздалегідь домовились, що кожна з них святкуватиме окремо, щоби не створювати протистояння, повідомляє РІСУ.
Саме тому, з його слів, Київський патріархат ухвалив рішення святкувати Хрещення Київської Русі 28 липня у Володимирському соборі, а потім організувати Хресний хід від собору до пам’ятника князеві Володимиру і там відправити молебень. Українська автокефальна православна церква в суботу о 10.00 розпочне урочисте богослужіння в Андріївській церкві на Андріївському узвозі. 

Відновити обіти

 Цитати             
“Найкращий спосіб відсвяткувати тисячоліття християнства в Україні – старатися в усіх проявах особистого, родинного, громадського, суспільного життя поводитися відповідно до засад Христової науки. Щоденна щира і правдива християнська поведінка на всіх рівнях і в усіх проявах суспільного життя є найкращим і, властиво, єдиним способом успішно святкувати подію Хрещення Русі-України”.
Блаженніший Любомир Гузар, архиєпископ-емерит УГКЦ (“Українська правда”)

“Правду кажучи, що таке ювілей 1020-ліття, 1025-ліття, я не зовсім розумію. Мені здається, що нам знову впроваджується якимсь чином думка про те, що вибір вождя є визначальним для народу. Схотів президент, щоби повернулася християнська віра, значить так і сталось. І у нас знову панує християнська віра. Схоче президент, щоби на пострадянському просторі всі стали мусульманами, буддистами чи ще кимсь, значить так і буде. Це ж його царська воля!”
Ігор Ісіченко, архиєпископ Харківсько-Полтавський УАПЦ (РІСУ)

“Російські акценти у відзначенні робляться не на Києві, де відбулося Хрещення, а на Москві, якої тоді ще й не існувало. Російська православна церква запрошує предстоятелів православних церков до білокам’яної. Програма складена так, щоб урочистості в Києві пройшли нібито як другорядні після московських.
Основним державним заходом у нас будуть урочистості в Палаці “Україна”, але там не буде ні патріарха Кіріла, ні інших іноземних гостей з православного світу. Вони у той момент будуть на зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним. Патріарх Кіріл, ніби як барин до холопів, приїде до нас під вечір. Цим він дуже хоче показати, що відіграє керівну та ключову роль. Продемонструвати усьому світові: ось бачите, ми тут єдині канонічні, визнані, а всі інші – “розкольники”, які не можуть брати участі в загальному святкуванні.
Але історичну правду перекрутити неможливо. І ми свідчимо, що рівноапостольний князь Володимир Великий був київським князем і хрестив Русь саме у Києві. Москви тоді навіть як населеного пункту не було!”
Епіфаній Думенко, патріарший намісник УПЦ (КП), митрополит Переяслав–Хмельницький і Білоцерківський (“Україна молода”)
Представники УГКЦ беруть участь лише у офіційних заходах, які проводять на державному рівні, як того вимагає протокол. Урочисті ж святкування відбудуться в серпні під час Всецерковної прощі до патріаршого собору в Києві. “Свято Хрещення Русі-України єднає всіх християн України незалежно від того, до якої конфесії вони належать”, – заявив Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук у інтерв’ю Київській державній регіональній телерадіокомпанії. І водночас наголосив, що спосіб, у який християни відзначають це свято, віддзеркалює їхню ідентичність, тобто показує, до якої традиції вони належать. Повідомляє департамент інформації УГКЦ.
“Українська греко-католицька церква, – сказав Блаженніший Святослав, – є церквою Володимирового хрещення, і ми зберігаємо стародавню київську традицію відзначення цього свята, яка походить ще з тих древніх часів і передається як скарб, котрий ми зуміли не розтратити дорогою”.
Суть цієї традиції полягає в тому, що стародавня Київська церква святкувала пам’ять Хрещення Русі-України 14 серпня. “Християни України, зокрема православні, – сказав патріарх, – добре знають, що цього дня розпочинається Успенський піст і відбувається так зване августівське водосвяття. Це водосвяття якраз пов’язане з тим, що цього дня Київська церква відзначала свято свого Хрещення”.
Святкувати Хрещення в день пам’яті князя Володимира – порівняно недавня традиція, нагадав патріарх Святослав. Уперше так відзначали в Києві 900-ліття Хрещення Володимира. Аби підкреслити, що саме російське православ’я є державною релігією Російської імперії, свято було піднесене до рангу офіційного, державного і перенесене на день пам’яті князя Володимира – 28 липня. “Ми шануємо традицію наших православних братів московської традиції, – зазначив предстоятель, – але в нашій Церкві, Греко-католицькій, яка ніколи не була пов’язана з центром християнства, що є в Москві, збереглася давня київська традиція, якої ми дотримуємося й сьогодні”.
Глава церкви нагадав, що князь Володимир хрестився за грецьким (візантійським) обрядом. “Однак стверджувати, що він конфесійно обрав православ’я в час Хрещення неправильно, – сказав Блаженніший Святослав. – У часи Хрещення князя Володимира християнство не було поділене. Поділ, чи схизма, між Римом і Константинополем відбувся у 1054 році. Коли хрестився князь Володимир, Христова Церква була єдина”.
У своєму Посланні  з нагоди відзначення 1025-ліття Хрещення Русі-України Патріарх Святослав закликав вірних у день святого рівноапостольного князя Володимира, 28 липня, відновити хрещальні обіти. “Нині, відзначаючи 1025-ту річницю Хрещення, нам потрібно пригадати і знову відновити хрещальні обіти. Їх сенс залишається незмінним – скинути з себе будь-які узи рабства, ще від праотця Адама накладені на людський рід дияволом, і одягти хрещальний одяг Cвободи та Любові, який є сяючими шатами воскреслого Христа”, – йдеться у посланні.
“Задля відновлення нашої вірності Христові як єдиному “Джерелу відродження українського народу” та задля утвердження нашої церковної і національної єдності доручаю кожному вірному і всім нашим парафіяльним спільнотам урочисто відновити хрещальні обіти в день святого Володимира (у неділю, 28 липня, після Божественної літургії)!” – звернувся із закликом до греко-католиків патріарх Святослав.
Окрім того, Глава УГКЦ запросив вірян взяти участь у загальноцерковній прощі до Києва 17 – 18 серпня цього року.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.3480 / 4.21MB / SQL:{query_count}