Податкова оголошує війну хоромам та палацам

Жити в розкоші та не платити податки – відчутна соціальна несправедливість, позбутися якої вже не раз обіцяли різні уряди та президенти.

 Проте лише в цьому році в Україні запровадили податок на нерухомість. Його розмір встановлює місцева рада.
Але податківці пояснюють, що більшості громадян новий податок не стосуватиметься, оскільки для них існують пільги: один об’єкт нерухомості (квартира або будинок) не підлягає оподаткуванню, якщо його площа не перевищує 120 кв. м чи  250 кв. м
відповідно. Втім доведеться платити й за меншу площу, якщо це другий об’єкт. Тобто перша квартира буде безкоштовною, а другу оподатковуватимуть.
Добре, що ставки податку низькі, та й платити його треба лише раз на рік. Повідомлення про суму податку громадянам надішлють до 1 липня, а сплатити його треба буде протягом 60 днів з дня одержання.
В найдорожчому місті країни – Києві міськрада вирішила брати тільки 1% мінімальної зарплати за квадратний метр “надлишкової” площі, якщо площа квартири не більша ніж 240 кв. м. Згідно із законом, не більшу ставку податку (тобто 1% мінімальної заробітної плати) зобов’язані прийняти й інші ради місцевого рівня, тобто Львівська міська, обласна, районні, селищні та сільські. 
Така ж плата за метр квадратний чекає й на галичан, що володіють “зайвими” житловими будинками площею до 500 кв. м.
У випадку, якщо будинок або квартира більші ніж 500 кв. м і 240 кв. м відповідно, платити за квадратний метр доведеться вже 2,7% “мінімалки”. Але в багатих свої примхи, і якщо були гроші вибудувати “палаццо” в Брюховичах чи Сокільниках, то й на податок раз на рік напевно кошти знайдуться.
Нововведення жваво обговорюють у львівській блогосфері. Суперечки запеклі: дехто критикує новий податок, оскільки він “не пов’язаний із доходами”.
“У 90-х багато людей побудували великі будинки, але вони не є багатіями, – обурюється один із коментаторів. – До того ж, як можна запроваджувати новий податок на стару нерухомість, яку будували, коли й натяку на податок не було?!”
Інші, навпаки, запровадження податку підтримують, кажучи, що платити доведеться багатим.
“Чого хвилюватися через податок на величезні будинки чи квартири? Людина, у якої 150-160 метрів квартира, може спокійно заплатити”, – пише один із коментаторів під ніком Alex.
“Дуже правильний податок, адже у 10-15% населення є домоволодіння, які вони не в змозі утримувати в нормальному стані, або ж витрачають на утримання будинку досить великі гроші. Не можеш утримувати будинок – продай його”, – вважає ще один учасник віртуальної дискусії. 
Юристи нагадують, що податок на нерухомість є обов’язковим у європейських країнах упродовж кількох сторіч. При цьому в деяких із них (наприклад, у Великобританії) надходження від цього податку чи не вдвічі перевищують розмір надходжень від усіх інших податків і зборів до місцевих бюджетів.
Але й у тій самій Великобританії винахідливі громадяни шукають способів уникнути традиційного податку. Приміром, у англійському містечку Редхілл (графство Суррей) 63-літній фермер Роберт Фідлер побудував собі справжній замок (хоч і невеликий) і роками приховував його від уряду. Однак таємниця врешті-решт була розкрита, і суд ухвалив рішення знести незаконно збудований замок. Тепер фермер має намір звернутися до Європейського суду…
Журналісти вже порахували, скільки податку на нерухомість заплатять українські політики. До прикладу, Президент Вік­тор Янукович викладе 11 629 грн, а прем’єр-міністр Микола Азаров 7 950 грн. Окрема тема – вілли олігархів: сховати ці квадратні метри від оподаткування навряд чи вдасться!
Втім фахівці консалтингової компанії SV Development зазначають, що й багаті можуть знайти шпарини в законі. Наприклад, норми, що дозволяють власникові двох і більше житлових об’єктів самостійно вибирати той, який від податку звільняється (незалежно від наявності прописки власника і місця розташування об’єкта), можуть призвести до того, що “власник, який володіє замком, визнає за краще оплачувати кімнату в комуналці, реальна наявність якої ніким перевірятися не буде”. 
А директор департаменту оподаткування фізичних осіб Державної податкової служби В’ячеслав Бусарєв пояснив журналістам, що новий податок – “це не податок на багатих, це податок на нерухоме майно”.
І має рацію, адже пільги (120 кв. м і 250 кв. м) поширюються тільки на один об’єкт нерухомості. Якщо ж у громадянина (не олігарха, а, наприклад, пенсіо­нера) є дві квартири або квартира і будинок, то він звільняється від сплати податку за один об’єкт на вибір, а за другий платить у повному обсязі. 
Таким чином, зазначив  В’ячеслав Бусарєв, “якщо у власника два об’єкти: один із них, наприклад, 50 квадратних метрів, а інший 40, за один із них потрібно буде платити податок”. Проте не завжди навіть ці кошти можуть бути в сімейному бюджеті. Тоді малозабезпечені громадяни, з його слів, мають право звернутися до податкової служби із заявами про розстрочку платежів. До кожного львів’янина підхід буде окремий – заяви розглядатимуть в індивідуальному порядку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.4103 / 4.09MB / SQL:{query_count}