Консультують фахівці

Коли народжувати другу дитину?

“Ми з чоловіком хочемо другу дитину. Мої товаришки говорять, що з точки зору фізіології жінці потрібно 2,5-3 роки, аби повністю відновитися після пологів. Натомість матусі, з якими ми гуляємо у дворі разом з дітьми, кажуть, що вагітніти вдруге можна, коли першій дитині виповниться хоча б 2 роки і 9 місяців. Скажіть, будь ласка, якою має бути оптимальна різниця у віці між дітьми, щоб і дітям, і батькам було комфортно?”
Зоряна Леуш, м. Львів

Марія Малачинська, в. о. директора Львівського обласного центру з репродуктивного здоров’я населення, лікар-гінеколог:
– Проміжок часу між одними пологами та наступними для кожної жінки може бути різним. Якщо йдеться про природні фізіологічні пологи, тоді найоптимальніший час для наступної вагітності – через півтора роки. За рік після перших пологів організм жінки повернеться до норми, а ще через півроку у неї відновляться втрачені сили.
Якщо ж у жінки перші пологи відбувалися шляхом кесаревого розтину, цей період має бути збільшений хоча б до двох років через рубець на матці.
 
 

Чи всім можна робити масаж, коли болить спина?

“Мені доводиться багато працювати за комп’ютером. Як наслідок, відчуваю біль у спині (особливо ввечері). Товариш мав ту саму проблему, і йому допомогли кілька курсів масажу. Скажіть, будь ласка, чи справді у такій ситуації найкраще допомагає масаж? Чи, можливо, не всім медики рекомендують цю приємну процедуру?” 
Ігор Лучак, м. Львів

Тарас Лутчій, лікар-масажист:
– Не можна сказати, що лише масаж є панацеєю від болю у спині. Якщо людина довго працює за комп’ютером, то найкраще виділити хоча б годинку для піших прогулянок та нескладних фізичних вправ. Навіть сидячи в офісному кріслі, можна виконувати елементарні потягування.
Загалом масаж рекомендований всім здоровим людям, проте слід враховувати вік та реакцію нервової системи. Дітям його роблять недовго і не так енергійно, як дорослим. Більш лагідним повинен бути масаж для літніх людей, а також тих, хто ослаблений тривалим постільним режимом.
Масаж застосовують на всіх етапах медичної реабілітації хворих, у комплексному відновлювальному лікуванні гострих та хронічних захворювань органів кровообігу, нервової системи, опорно-рухового апарату, внутрішніх органів, шкірних та інших захворювань. 
Проте є недуги, за яких масаж може зашкодити. Не варто його застосовувати за високої температури, хвороб крові, різних захворювань шкіри, нігтів, волосся, психічних розладів тощо. Тому перед проходженням курсу масажу варто проконсультуватися з лікарем.
 

Збиваємо температуру дитини без ліків і долаємо “капризний” апетит

“Щойно наша донечка застудиться і у неї з’явиться температура, даю їй протигарячкові засоби. Проте наша бабуся говорить, що дитину не завжди варто “загодовувати” ліками. Мовляв, допоможуть малина,  відвар зі смородини чи шипшини. Скажіть, будь ласка, як можна збити температуру без ліків? Чим краще годувати дитину під час недуги?”
Оксана Рак, м. Городок

Любомира Кутневич, головний педіатр Львівщини, керівник відділу материнства і дитинства обласного управління охорони здоров’я:
– Коли дитина захворіла, її повинен оглянути дільничний педіатр або сімейний лікар. У жодному разі батькам не можна вдаватися до самолікування, не залежно від того, про яке лікування йдеться – медикаментозне чи народними методами. Підвищення температури може свідчити не лише про початок ГРВІ, а й про складні недуги, що через кілька годин перетворяться на ускладнення. 
Звичайно, чай із малини, відвари зі смородини чи шипшини можуть бути одними із засобів зниження температури, але їх варто застосовувати лише після правильно поставленого діагнозу лікарем.
Харчування у цей період також відіграє важливу роль. Перше і голов­не, що треба робити за підвищеної температури тіла, – давати багато пити. Йдеться про часте пиття невеликими порціями. Звісно, у цей час апетиту дитина практично не має, тому найкраще годувати її стравами, приготованими на парі. Вони більш поживні та вітамінізовані. А ось копчене та смажене варто виключити з раціону.
 
 

Чи не шкідливі косметичні лінзи?

“Мені дуже подобаються голубі очі, натомість я маю карі. Тому хочу купити так звані косметичні лінзи. Скажіть, будь ласка, чи не є шкідливими кольорові контактні лінзи, чи всім їх можна носити? Можливо, є якісь протипоказання, зокрема алергія?”
Валерія Наливайко, м. Львів

Валерія Куліш, лікар-офтальмолог:
– Носіння декоративних кольорових або відтінкових лінз, за умови дотримання певних правил, зору не шкодить.
Перш ніж купувати лінзи, необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем-офтальмологом, який огляне пацієнта та зможе дати фахову пораду. Купувати лінзи варто лише у спеціалізованому магазині оптики. Там фахівці допоможуть підібрати лінзи та забезпечити правильне їх центрування. Кольорові косметичні лінзи мають певний термін придатності (від одного до кількох місяців), після закінчення якого ними користуватися не можна. Слід врахувати, що термін придатності починає закінчуватися відразу після того, як ви відкрили упаковання.
Важливо правильно доглядати за лінзами, про це також має розповісти лікар-офтальмолог. Наприклад, після кожного використання їх слід промивати та залишати в спеціальному розчині.
У жодному разі не можна купувати лінзи в неспеціалізованих магазинах або звичайних крамницях. Такі товари завдають найбільшої шкоди – спричиняють алергію, набряки, інфекції очей. Не менш небезпечно користуватися чужими кольоровими контактними лінзами – крім небезпеки бактеріального зараження, лінзи, підібрані без допомоги лікаря, можуть травмувати око через невідповідність розміру та форми.
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.2101 / 4.12MB / SQL:{query_count}