Курців – за двері!

Із 16 грудня 2012-го набуде чинності закон, який забороняє куріння в барах, ресторанах та нічних клубах. Українці розділилися на тих, хто за, і тих, хто проти

Із 16 грудня 2012-го набуде чинності закон, який забороняє куріння в барах, ресторанах та нічних клубах. Українці розділилися на тих, хто за, і тих, хто проти

Завітавши на філіжанку кави чи обід у заклад харчування, де навколо вас тотально курять, ви добровільно-примусово стаєте пасивним курцем. І вже ані пити каву, ані їсти не хочеться. Ба більше, одяг тхне сигаретами, навіть коли приходите додому... Та всьому цьому скоро настане кінець! 

В Україні всі бари, кафе, ресторани та нічні клуби невдовзі позбудуться тютюнового диму, а з наших фотоальбомів зникнуть задимлені фото з вечірок у нічних клубах. 16 грудня 2012-го набуде чинності закон про заборону куріння, за яким палити не можна у всіх громадських місцях!

КОМЕНТАР

Вардкес Арзуманян,ресторатор:

- Спершу від такого закону постраждає бюджет. Це, вважаю, стане причиною певного відтоку клієнтів, а це означає, що ми матимемо маленьку виручку. Виходить своєрідний ланцюжок, наявність якого може серйозно вдарити по бюджету.  Ті, хто ухвалили цей закон і проголосували за нього, мали б врахувати це насамперед. Ми у своїх ресторанах витрачаємо дуже багато грошей на вентиляцію. Вважаю, що спочатку куріння мали заборонити у тих закладах, де відсутня вентиляція. Можна також було б добре оподаткувати тютюн, нехай сигарети коштують 150-200 грн. А просто заборонити тютюнопаління - неправильно.

Нововведення має два аспекти: з одного боку, це суттєвий крок для пропаганди здорового способу життя, з іншого – заборона може спричинити зменшення прибутків не лише тютюнових компаній, але й власників барів і ресторанів.

Ще у червні президент України підписав закон, який забороняє куріння не тільки звичайних сигарет, а й електронних, а також кальянів. Закон передбачає повну заборону паління в усіх приміщеннях закладів громадського харчування. Також куріння заборонено у ліфтах і таксофонах, у закладах охорони здоров’я, навчальних та освітньо-виховних закладах, на дитячих та на спортивних майданчиках, у під’їздах житлових будинків, підземних переходах, громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення), на стадіонах, у приміщеннях відкритих та закритих спортивних споруд, а також закладів культури.

Як писала “Пошта”, в Україні з 15 вересня набув чинності закон про повну заборону реклами сигарет. За підрахунками противників тютюнопаління, лише такий крок допомагає зменшити кількість курців у країні на 6-7%. 

Нарешті буде, як у Європі

Понад 15 країн Європейського союзу та низка інших держав уже давно звільнилися від пасивного куріння в ресторанах. “Україна довго йшла до такого закону, зараз можна палити на не більше ніж 50% площі закладу харчування. Проте такий розподіл не є ефективним, адже проблему поширення диму вентиляція повністю не вирішує. До того ж, 70% власників закладів харчування про вентиляцію і не турбуються. За соціологічними даними, 64% відвідувачів кафе, барів, ресторанів є пасивними курцями. Також по 8-10 годин дихають тютюновим димом працівники цих закладів. А в ресторанній індустрії України залучено понад 40 тисяч представників молоді, – розповідає Ганна Гопко, координатор коаліції громадських організацій та ініціатив “За вільну від тютюнового диму Україну”. – Багато хто проти цього закону. Зрозуміло, що виробникам сигарет він не вигідний, бо вони втрачають прибуток. У розсекреченому файлі однієї з таких компаній написано, що за повної заборони паління в громадських місцях люди курять менше на 10-15%”.

Водночас медики акцентують: 80% смертей від хвороб, спричинених палінням, припадає на людей працездатного віку. “У світі зараз існує глобальна епідемія тютюнопаління. Щорічно 5 млн людей помирають від захворювань, що виникають внаслідок прямого та пасивного куріння. Немає шкали, здатної виміряти, яка концентрація диму шкодить людському організму або є безпечною для нього. Також не важливо, як вживався тютюн: чи це нюхальний тютюн, сигарета, люлька чи вторинний дим тютюну – наслідки для здоров’я однакові”, – пояснила Наталя Король, керівник відділу боротьби з неінфекційними захворюваннями бюро ВООЗ в Україні. 

Антитютюнові рейди

Як розповів Петро Рой, представник коаліції “За вільний від тютюнового диму Львів”, у нашому місті та області волонтери обходитимуть заклади харчування, інформуватимуть про закон та чіплятимуть на двері закладів наліпки, що з 16 грудня у кафе та ресторанах заборонено куріння. Згодом, після того, як закон набуде чинності, по кафе та ресторанах відбуватимуться рейди, покликані перевірити, чи дотримуються заклади закону.  

“За законом, за розміщення попільничок і куріння в приміщеннях ресторанного господарства передбачено штраф від однієї до 10 тисяч гривень для підприємців. Ми проводитимемо планові і позапланові перевірки на підставі скарг громадян, – каже Богдан Пастух, представник Державної інспекції з питань захисту прав споживачів. – Хочу уточнити, згідно з законом, 10% площі приміщення може бути передбачено для куріння, але ці відсотки стосуються лише тих приміщень, де дозволено палити! Якщо ресторатор має прибудову, він, звісно, може на вулиці встановити столик для паління, але це місце не має бути обладнане як приміщення”. 

Штрафи для курців у ресторанах становитимуть від 51 до 175 грн. “Якщо ви побачили, що в ресторані хтось палить, то маєте право звернутися насамперед до адміністрації закладу. За умови, що після зауваження адміністрації громадянин і далі курить, викликайте правоохоронців, які складуть адмінпротокол, що передбачає штраф”, – зазначив Віктор Шкрібляк, співробітник обласного управління міліції. Також, за словами правоохоронця, якщо закон порушують в інших місцях, то варто звертатися до дільничних інспекторів. 

Готовність до закону

У місті планують поширити інформацію про заборону куріння, а власники кафе, ресторанів, клубів нині роздумують, як працюватимуть без курців. 

“Ми вже готуємося до цього закону. Я курець, але розумію, що заборона має існувати, аби нація була здоровою… Що такий закон дасть ресторанному бізнесу, ми побачимо з часом. Зараз нашим консультантом є турецький менеджер, який вже проходив через заборону куріння у нічних клубах. Наразі обговорюємо, як вони вирішували цю проблему і що маємо робити ми. Звісно, дотримуватимемося закону”, – зазначив Юрій Медвідь, представник нічного клубу “Метро”. 

Як наголошує депутат Львівської міської ради Валерій Веремчук, закону передусім має дотримуватися влада. “Якщо говорити про Львівську міську раду, то вже декілька років у її приміщенні заборонено палити. З 16 грудня куріння заборонене і в закладах охорони здоров’я, навчання, на спортивних майданчиках. Це заклади переважно комунальної власності. Тому для контролю за дотриманням закону потрібно докласти чимало зусиль і  органам контролю. Найближчим часом ми вирішимо, як зробити так, щоб інформація про заборону куріння розміщувалася у тих місцях, де її буде добре видно”, – зазначає Валерій Веремчук. 

Оскільки у другому читанні 368 нардепів підтримали проект закону про заборону куріння, сподіваємося, що після набрання ним чинності народним обранцям не заманеться вносити поправки до закону і Україна таки звільниться від тютюнового диму. 

ДО ТЕМИ

Заборона куріння у громадських приміщеннях вже діє у Франції, Італії, Ісландії, Литві, Норвегії, Іспанії, Туреччині, Великій Британії, Болгарії та низці інших країн. Наприклад, упродовж року після ухвалення в штаті Аризона закону про заборону паління в громадських місцях кількість госпіталізацій через інфаркт зменшилася на 13%, через нестабільну стенокардію – на 33%, інсульти – на 14%, астму – на 22%, – свідчать дані uk.wikipedia.org. 

У Ірландії через дев’ять місяців після набуття чинності таким же законом 59% курців повідомили про зменшення кількості щоденного вживання сигарет, 49% відзначили: ймовірність того, що вони кинуть палити, збільшилася, а 79% тих, хто кинув палити, підтвердили, що в цьому їм допомогло ухвалення закону. 

У Шотландії кількість госпіталізованих через гострі коронарні синдроми у дев’яти великих лікарнях зменшилася на 17% через 10 місяців після набрання чинності антитютюновим законом. Кількість госпіталізацій з таким діагнозом серед курців знизилася на 14%, серед колишніх курців – на 19%, а серед людей, які ніколи не палили, – на 21%.

84% українців підтримують заборону куріння 

 0406w.jpg

Більшість українців вважають куріння серйозною проблемою 

0406e.jpg 

Таке опитування Київський міжнародний інститут соціології проводив із 27 листопада по 7 грудня 2011 року. В опитувані взяли участь 1 000 дорослих українців. Статистична похибка не перевищує 3,1%.   

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6625 / 4.17MB / SQL:{query_count}