Втрата кіпрського офшору

Влада перекриває найбільшу офшорну зону для країни… “під себе”

Влада перекриває найбільшу офшорну зону для країни… “під себе”

Українська влада спромоглася на справді революційне рішення, потреба у якому назрівала ще з часів проголошення незалежності. Кіпрські офшори перекривають. Рішення є остаточним і задекларованим офіційною домовленістю між обома сторонами. 

Простір для найбільших оборудок бізнесменів звузився до небачених розмірів, адже саме через кіпрську офшорну зону щороку “проганялися” мільярди зелених. Проте факт підписання угоди – дещо більше, ніж турбота про українську економіку. Перекриття кисню найбільшим олігархам має і позитивні, і негативні наслідки.

Закрити острів Афродіти

Історія кіпрського офшору старіша, ніж історія української незалежності. Вільна від оподаткування зона утворилася внаслідок підписання угоди про уникнення подвійного оподаткування між СРСР та Кіпром 1982 року. Після розпаду Союзу вільний ринок дозволив на ґрунті цієї угоди вільно перераховувати гроші, незважаючи на те, що Кіпр формально перестав бути офшором після свого вступу до ЄС. 

На острові діяла дуже вигідна схема оподаткування: ставка податку на прибуток – 10 %, а на деякі види доходів – 0 %. Це призвело до смішної ситуації: країна, менша, ніж найменша область України, офіційно стала найбільшим інвестором нашої держави (щорічно з Кіпру надходить 14,5 млрд дол.). За останні два роки українські банки перерахували в офшорні зони та на Кіпр 53 млрд 397 млн доларів. Тобто більше, ніж 400 млрд грн. Для порівняння: державний бюджет на 2012 рік має доходи 367 млрд грн. 

Жоден із попередніх урядів не хотів вирішувати кіпрське питання. Несподівано за це взялася чинна влада. Днями уряди України та Республіки Кіпр таки підписали Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи. Конвенція автоматично замінює Угоду 1982-го. 

В уряді висловили сподівання, що конвенція істотно змінить ситуацію і має бути перешкодою для головного офшорного витоку. “Документ покликаний надійно запобігати як ухиленню від сплати податків, так і уникненню подвійного оподаткування. Також передбачається, що підписання концепції сприятиме взаємному зменшенню податкових перешкод для закордонних інвестицій та торгівлі”, – зазначено в повідомленні уряду.

Зокрема, за умовами Конвенції, підприємці однієї держави будуть оподатковуватися в іншій державі за тих умов, що й підприємці іншої держави. Очевидно, що насправді дбати про привабливий економічний клімат для кіпрських бізнесменів ніхто не буде, адже ні їхня кількість, ні їх потуги не відповідають потугам української олігархії. Основною метою є строге оподаткування самих українців, яке ініціювала українська ж влада. Тобто конвенція перекриває будь-який шлях до острову Афродіти для законсервованого українського олігархічного олімпу.

Впасти з олімпу

За даними неурядової організації Tax Justice Network, Україна перебуває на дев’ятому місці у рейтингу країн, які найактивніше використовують офшорні зони. Найбільше завжди використовувався саме кіпрський офшор (98 % від загальної кількості). Від нього дуже відстають Беліз, Маршаллові Острови, Сент-Кіттс і Невіс та деякі інші офшори.

На Кіпрі найактивніше господарювали найбільші українські олігархи – Ігор Коломойський, Рінат Ахметов, Дмитро Фірташ та… сама держава. Як інформує “Економічна правда”, левову частку всіх перерахувань в офшори та на Кіпр становили операції банку “Приват”. За 2010-2011 роки він перерахував 32 млрд 717 млн дол. Друге місце в офшорному рейтингу посів Рінат Ахметов, який операціями свого банку “ПУМБ” за два роки перерахував в офшори 3 млрд 249 млн дол. Третім найбільшим “офшорником” став Дмитро Фірташ, який власним банком “Надра” перевів на Кіпр 1 млрд 155 млн дол., – зазначає “Економічна правда”. 

Цікаво те, що п’ять із десяти найбільших “офшорників” країни є державними підприємствами та банками. Тобто, перекриваючи кіпрський офшор, державні органи позбавляють самих себе перспективи вільно здійснювати фінансові операції і, ніде правди подіти, відмиванням грошей. 

ДО ТЕМИ

В обхід Афродіти до олімпу

Цікаво те, що кіпрськими офшорами не користувався і не користується банк, який сьогодні найактивніше прямує до верхівки всіє банківської системи. “Всеукраїнський банк розвитку”, що належить синові президента Віктора Януковича, Олександру, сфери свого впливу розширює по-іншому: для цього в нього є активи та державне лобіювання. 

За даними журналу Forbes, за два останні роки банк Януковича-молодшого збільшився у 13 разів. Проте тягатися із такими метрами, як Коломойський чи Ахметов юному олігархові не під силу. Адже офшор – це завжди свобода, хоч і шкідлива для країни. Перекриття офшору означає зосередження всієї фінансової потуги всередині країни, тобто підконтрольність найвищому керівництву.  Про те, щоб “присадити” завжди опозиційного Коломойського й обмежити народження звіра (Фірташа), Янукович і сім’я могли лише мріяти. А мрії, як відомо, здійснюються, особливо, якщо ти – президент. Що ж до Ахметова, то протистояння володаря Донбасу і ставленика престолу та Януковича-молодшого не є секретом. Рінат Леонідович надто впливовий, щоб чинний режим почувався повністю безпечно. Фактом є те, що кіпрський офшор перекривається, і, що б не мотивувало владу до цього вчинку, це хороший крок, адже у нинішній ситуації Україна навряд чи змогла б витримати подальший відтік капіталу з країни. Щодо молодого Януковича, його шлях до Олімпу ще довгий, хоч і швидкий…

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4121 / 4.02MB / SQL:{query_count}