Небезпеки через нелегалів

Україна популярна серед заробітчан із Азії та Африки. Іноземці все частіше забирають робочі місця у наших співвітчизників 

Україна популярна серед заробітчан із Азії та Африки. Іноземці все частіше забирають робочі місця у наших співвітчизників 

Сприймання України як постачальника нелегальних емігрантів у Західну Європу настільки міцно вкоренилося у свідомості як світового співтовариства, так і пересічних українців, що непомітними стали проблеми із нелегалами, які виникають у межах самої країни. 

Безперервний потік нелегалів зі східних країн, а також Молдови і Сомалі, який часто не зустрічає перешкод, не припиняється з року в рік. Зараз іноземці, які нелегально перебувають в Україні, в середньому забирають в українців від двохсот тисяч до чотирьох мільйонів робочих місць і, зважаючи на неконтрольованість процесу міграції, можуть становити загрозу для національних інтересів країни та її безпеки.

Міграційні потоки

На жаль, про країни, із яких приїжджають до нас нелегали, можемо судити лише за затриманими іноземцями, а не за реальними даними. Днями заступник директора департаменту оперативної діяльності Державної прикордонної служби генерал-майор Олександр Бондаренко повідомив про те, що більшість нелегальних емігрантів, затриманих за незаконне перетинання державного кордону та порушення правил перебування іноземців в Україні, є громадянами Молдови, Грузії, Афганістану. Відразу після цих країн, за статисткою незаконної міграції в Україну –

Сомалі, Росія, Киргизстан, Узбекистан, Вірменія, Таджикистан, Азербайджан та інші країни переважно Азії та Африки. 

У цьому році з країни виселили добровільно і примусово приблизно 60% від загальної кількості іноземних громадян. Також, за словами генерал-майора, прикордонним відомствам суміжних країн торік передали 678 осіб: 82 людини за угодою про реадмісію з ЄС і 596 осіб за двосторонніми угодами із Республікою Молдова, Російською Федерацією та Республікою Білорусь. 

Цього року за межі України добровільно і примусово було виселено 385 осіб з них, або 60% від загальної кількості затриманих іноземних громадян. “Необхідно ретельніше контролювати іноземців, які в’їхали та перебувають на території України, а також тих, хто очікує на отримання статусу біженця. Потребує корективів і процедура виселення та здійснення контро­лю за іноземцями”, – сказав Бондаренко.

Загроза масовості

Статистичні дані про виселення за межі країни трішки більше ніж півтисячі іноземців є доволі сумними на фоні загальної картини міграції громадян. За різними даними, в Україні перебуває від двохсот тисяч до п’яти мільйонів незаре­єстрованих іноземців. 

Понад 90% іноземців працюють на приватних підприємствах у сфері торгівлі, нерухомості, будівництва та в переробній промисловості. “За даними різних експертів, на території України перебуває як мінімум двісті тисяч іноземців із неврегульованою зайнятістю. Їхнє місце­знаходження тісно пов’язане з функціонуванням тіньового сегменту економіки, який, за свідченням фахівців Світового банку, досягає 50%. Зазвичай нелегальні іммігранти є учасниками або ж організаторами тіньового ринку праці. І працюють вони, не оформлюючи трудові відносини, у сфері торгівлі на продуктових чи промислових ринках та в кіосках”, – зазначила нещодавно екс-керівник департаменту зайнятості населення та трудової міграції Мінсоцполітики Тетяна Петрова. 

За неофіційними даними, кількість нелегалів в Україні перейшла за чотири мільйони і станом на сьогодні стрімко зростає. Останнім часом трішки зменшилася кількість емігрантів із країн СНД, які прибувають в Україну, у той же час посилюється приплив нелегальної робочої сили з Африки та Азії. Такий сегмент тіньового ринку із незареєстрованими мешканцями є для країни не лише загрозливим, а й фінансово збитковим.

Невикористаний потенціал

Присутність емігрантів на території не є трагічною для держави. Навіть більше, їхній потенціал можна викори­стовувати на користь країни. Проте відсутність логіки в українській законодавчо-правовій та виконавчій сфері перетворює нелегальну міграцію в Україну на загрозу, а не на логічний позитивний процес. 

Експерти зазначають, що часто саме через бюрократію, а не через фінансові причини мігрантам легше приїжджати в Україну нелегально. В умовах урегульованих міграційних процесів іноземці могли б бути корисними для української економіки, як це є в країнах Західної Європи. За офіційною статистикою, кількість безробітних нині становить більше ніж чотириста тисяч. 

Але в умовах чіткої реєстрації та легалізації іноземців державна політика могла б надавати перевагу українцям. В умовах же тіньового робочого сектору протидіяти тому, що іноземці забирають робочі місця, майже неможливо. У свою чергу іноземці повинні були б робити вклад в українську економіку та суспільне життя. 

Зокрема, як зазначив в ефірі Радіо Свобода український соціолог Олег Пасічний, що займався дослідженням міграційної політики Великобританії, іноземці – це насамперед той вклад, який вони вносять у розвиток країни “тим, що працюють, заробляють гроші і платять податки, а в різних аспектах – це ж науковці, артисти, спортсмени... У яку сферу життя не подивися – всюди буде багато мігрантів, які вносять позитивний вклад”.

На жаль, зараз в Україні ситуація складається зовсім по-іншому: кількість нелегальних іноземців зростає, і це аж ніяк не поповнює бюджет. Все, на що останнім часом спромоглася Верховна Рада, – це доручити управління нелегальною міграцією Службі безпеки України, що навряд чи зможе позитивно вплинути на раціональне використання міграції в глобалізаційних умовах ХХІ століття. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.8570 / 4.12MB / SQL:{query_count}