Боротьба з цигаркою

Наступним кроком після викорінення реклами сигарет буде заборона куріння у громадських місцях

Наступним кроком після викорінення реклами сигарет буде заборона куріння у громадських місцях

В Україні з 15 вересня набув чинності закон про цілковиту заборону реклами сигарет. За підрахунками противників тютюнокуріння, такий крок допомагає зменшити кількість курців у країні на 6 – 7%. Утім цієї осені на любителів цигарок чекає ще низка новацій.

Заборонена реклама

Із цієї неділі в країні заборонені будь-яка реклама або ж стимулювання продажу тютюнових виробів, згадки про вироби, знаки товарів і послуг, під якими випускаються цигарки. Також тютюновим компаніям забороняється брати участь у благодійних акціях, проводити різноманітні лотереї, ігри, конкурси, розважальні заходи. При цьому за порушення норм накладатимуть штрафи від 30 до 50 тисяч гривень. З кінця вересня виробники тютюнової продукції мають змінити й дизайн упаковань сигарет. 

На них повинні з’явитися попереджувальні “страшні” картинки, що займатимуть не менше 30% площі упаковання і супроводжуватимуться написами “Куріння викликає рак легень”, “Курці вмирають рано”, “Куріння знижує здатність жінок народжувати дітей” і подібними. Їх перелік уряд затвердив ще минулого року, після чого викликав нарікання, що зображення насправді не дуже й страшні, а написи й так усім відомі. Зазначимо, що низка країн сьогодні переходить на безбарвні упаковання для сигарет. Таку ініціативу віднедавна реалізовують у Австралії і обговорює британський уряд. 

Втім на українських курців чекає ще одне серйозне обмеження. В середи­ні грудня набере чинності закон про заборону куріння в громадських закладах (ресторанах, на стадіонах, у закладах культури). 

Попри те, що в останні роки кількість курців у країні зменшується, сьогодні Україна є одним із рекордсменів за кількістю викурених цигарок. Гірша ситуація – лише в Росії. За даними британського медичного журналу The Lancet, один росіянин випалює за день 54,7 сигарет, а українець – 45,4.

Шкода від цигарки

Нині чи не кожен лікар стикається із проблемою тютюнопаління у своїх пацієнтів. Адже, навіть отримавши серйозні проблеми із здоров’ям, хворі не хочуть відмовлятися від своєї поганої звички, не усвідомлюючи того, що вона може ускладнити перебіг захворювання. 

“Насамперед куріння впливає на серцево-судинну та нервову системи. Лікарі львівського медуніверситету ім. Данила Галицького, провівши дослідження, виявили що куріння прямо випливає на виникнення раку гортані. Натомість їхні харківські колеги визначили, що діти, матері яких курили, частіше хворіли на дерматити, пієлонефрити та різні алергічні захворювання. Зараз нараховується близько ста хвороб, які виникають через тютюнокуріння”, – каже в.о. головного лікаря Львівського обласного центру здоров’я Вікторія Збіднякова.

Тютюнокуріння є найпоширенішою шкідливою звичкою і серед дітей, які у такий спосіб хочуть бути схожими на кіногероїв, які курять.

“Підлітки починають курити у віці 14 років. І часто батьки не можуть нормально зробити зауваження, адже і самі страждають від цієї поганої звички. Дуже часто підлітки, які не відмовляються від паління, переходять на інші наркотики. Нині найпоширенішою після цигарки є марихуана”, – говорить нарколог Львівського обласного наркологічного диспансеру Наталія Лясковець.

Нездорова мода

Щоб запобігти поширенню тютюнопаління серед підлітків, у школах проводять різноманітні тематичні заняття та позакласні виступи. Зокрема, зі слів головного спеціаліста обласного управління освіти та науки Юрія Савчина, успішно функціонує програма “Рівний – рівному”, під час якої до середніх навчальних закладів приходять студенти медичних закладів та розповідають про шкідливі звички та небезпечні хвороби.

“Звичайно, шістнадцятилітній підліток швидше дослухається до порад вісімнадцятилітнього друга, аніж сорокарічного лікаря”, – коментує Юрій Савчин. Окрім цього, у школах із малолітніми курцями працює психолог, а про шкоду тютюнопаління розповідають на уроках біології та охорони здоров’я. Та вся робота зводиться нанівець, коли дитина виходить зі школи і з рекламних щитів на неї дивляться успішні люди із цигаркою в зубах. Тому освітяни позитивно сприймають заборону тютюнової реклами. 

ДО ТЕМИ

Українці витрачають на сигарети більше грошей, аніж на хліб. Про це повідомляє Укрінформ, посилаючись на блог президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка. 
З його слів, за перше півріччя 2012-го у роздрібній мережі українці купили продуктів харчування на 76 млрд грн. А от на покупку тютюнових виробів витратили 12,4 млрд грн.  “Це становить близько 6,7% усіх грошей, які українці залишили в офіційній торговій мережі. Цифра виглядає дуже переконливо, якщо пригадати, що на хліб і хлібобулочні вироби українці за перше півріччя витратили всього 1,8 млрд грн, на купівлю молока 3,5 млрд грн, на купівлю кондитерських виробів всього 3,3 млрд грн”, – зазначає експерт. 
Окрім того, за підсумками першого півріччя 2012 року, українці витратили на придбання алкогольних напоїв майже 12 млрд грн, а на купівлю безалкогольних напоїв, чаю, кави, мінеральної води і соків – 7 млрд грн.
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4320 / 4.02MB / SQL:{query_count}