Без посередника… і переговорів

Президент Польщі Броніслав Коморовскi відмовився модерувати діалог між українською владою та опозицією

Президент Польщі Броніслав Коморовскi відмовився модерувати діалог між українською владою та опозицією

Польські журналісти стверджують, що президент Коморовскi отримав пропозицію стати посередником у перемовинах між таборами Тимошенко та Януковича. Проте, на думку очільника сусідньої держави, сьогодні це є недоцільним, адже сторони не готові до спілкування. Від ідеї примирювати українських політиків відмовився і польський уряд.

Почекати до виборів

Залучення іноземних посередників до процесу вирішення політичної кризи в Україні – ідея не нова. Нагадаємо, що восени 2004 під час Помаранчевої революції екс-президент Литви Валдас Адамкус та екс-президент Польщі Алєксандр Кваснєвскі виступили посередниками в переговорах між кандидатами в президенти Віктором Ющенком та Віктором Януковичем за участі Леоніда Кучми. Тоді ситуація була надзвичайно напружена, навіть існувала ймовірність фізичного протистояння, і міжнародна спільнота, затамувавши подих, спостерігала за Україною.

КОМЕНТАР
Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти
Думаю, що Коморовскі мав на увазі, що,  перш за все, сторона влади не готова до перемовин. Не можна бути модератором перемовин, якщо одна сторона цього хоче, а інша - не хоче і вважає цю тему табу. Потрібно на ситуацію дивитись у комплексі: Коморовскі вже робив спроби перемовин,  зустрічався тет-а-тет як з опозицією, так із Януковичем, зустрічався з ними і в ширшому колі, брав участь в європейських делегаціях.  Він розуміє ситуацію, а також, що його рішення, бути чи не бути перемовником, не змінить її.Також зауважу, що вибори насправді нічого не змінять. 226 депутатів проголосують за звільнення Тимошенко? Але ж ніхто сьогодні не може сказати Коморовскому, що таких депутатів буде саме 226 і більше. Особливо, якщо звернути увагу на те, що опозиціонери поборюють одне одного.Звільнення Тимошенко та інших політв'язнів залежитиме від рейтингу екс-прем'єра. Якщо її рейтинг впаде нижче, аніж інших лідерів опозиції, тоді Віктор Янукович звільнить Тимошенко, бо вже інші кандидати в президенти становитимуть більшу загрозу для нього.

Сьогодні ж ситуація дещо відмінна, політичні табори зайняті виключно виборчою кампанією.  Нагнітання слід очікувати вже ближче до виборів і саме тоді, ймовірно, потрібна буде допомога західних посередників. На результати волевиявлення українців очікує й Коморовскі.

“Слід приймати пропозиції, які реальні до втілення, а також ті, які, ймовірно, можуть бути успішними. Щоб у чомусь бути посередником, треба мати дві сторони схильні до розмов. А в Україні такого нема. У багатьох питаннях регулятором є осінні вибори”, – сказав Броніслав Коморовскі в інтерв’ю тижневику Wprost.

Допомагати будуть

Взявши паузу до виборів, Польща все одно продовжує бути головним “адвокатом” України у Європі. Зауважимо, що Коморовскі традиційно дипломатично відзначив позитивні і негативні моменти відносин з Україною.   

“Є значний поступ. Україна зміцнила свою суверенність і почуття національної свідомості. Нинішня влада завершила переговори в тому питанні, яке нещодавно виглядало мрією – угода про асоціацію з ЄС. Є очевидні перешкоди та слабкості, до них я відношу справу Ти­мошенко, але на майбутнє України я намагаюсь дивитись як на виклик геостратегічного значення”, – наголосив президент Польщі.

Нагадаємо, що він уже зустрічався з Віктором Януковичем та опозицією в Україні під час Євро-2012. Тоді Коморовскі саме намагався виконувати “миротворчу місію”, м’яко натякнувши українському гарантові про необхідність звільнення Тимошенко для продовження діалогу з Україною. Можливо, занадто м’яко …

Також нагадаємо, що в липні Броніслав Коморовскі назвав підтримку європейської інтеграції України одним з пріоритетних напрямків зовнішньої політики Польщі.

Та от тільки ця підтримка наших сусідів може зійти нанівець через необдумані дії політиків в Україні. Нинішня влада робить все для ізоляції держави від світу.

І ще одне: Україна вже надто довго покладається лише на допомогу інших держав. Доки українські політики не навчаться працювати самостійно, доти й мови не може бути про якісь поліпшення як усередині країни, так і на міжнародній арені. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6524 / 4.12MB / SQL:{query_count}