До школи без сліз

Щоб перше вересня із свята знань не перетворилося на неприємну несподіванку, готувати свого школяра варто вже відсьогодні

Щоб перше вересня із свята знань не перетворилося на неприємну несподіванку, готувати свого школяра варто вже відсьогодні

До початку навчального року вже залишилося менше місяця. І батькам варто негайно задуматися над підготовкою дитини до школи. Та перед цим потрібно озброїтися головним правилом – усе робити разом із дітьми. По-перше, це цікаво, а по-друге, така спільна підготовка допоможе психологічно налаштувати дитину на те, що відпочинок закінчується і скоро треба йти до школи.

Свято першокласника

Чи не найбільше мороки випадає батькам першокласників, адже дитину потрібно правильно налаш­тувати та підготувати до школи. Зараз при дитячих садочках та початкових класах діють спеціальні курси для підготовки дитини до першого класу. Та цього ще не достатньо. Батькам потрібно самим додатково позайматися із своїми дітьми, щоб орієнтуватися у можливостях майбутнього школяра.

“Перш за все варто звернути увагу на мовлення дитини, воно має бути повністю сформованими до п’яти років. Тобто майбутній школяр повинен чітко вимовляти усі звуки рідної мови та мати хороший словниковий запас. Дуже важливо, щоб діти уміли робити звуковий аналіз слів та відчували відмінності у вимові схожих. Якщо дитя через певні причини не відповідає цим вимогам, потрібно звернутися до логопедів”, – говорить вчитель початкових класів Наталка Коцко. 

  Також ще перед навчанням у першому класі потрібно визначити, яка рука – права чи ліва – у дитини є ведучою. Якщо чіткого визначення не відбулося, або ж дитина користується тільки лівою рукою, необхідно звернутися до психоневролога для проведення тестування домінуючої руки. Відповідно, отримати довідку про ліворукість, яка потрібна вчителю для правильної організації роботи.

Окрім цього, дитина повинна мати уявлення і про колектив.

“По можливості, варто хоча б останній рік перед школою записати дочку чи сина в дитячий садок. Якщо такої змоги немає, то хоча б 2 – 3 години дитина повинна проводити у компанії, чи то на дитячому майданчику, чи у дворі із сусідськими однолітками. Це допоможе безболісно адаптуватися у класному колективі. Проте, коли дитина “домашня”, повністю адаптація пройде лише у третьому класі”, – повідомляє вчитель.

Як зазначила вчитель, урок для першачків триватиме всього 35 хвилин, після цього ще 10 хвилин діти гратимуть у різноманітні ігри навчального характеру. Це і математичне доміно, і мовні загадки, і цікаві ребуси. Та й оцінювання у першому класі повністю заборонене.

Перший раз у … другий клас

За час літніх канікул чи не всі школярі збиваються із робочого розпорядку дня, адже це період відпочинку та активних розваг. І пробудження о сьомій ранку першого вересня може стати неабияким стресом. 

“Місяць перед навчанням варто переходити на робочий графік. Якщо раніше школяр вставав о дев’ятій чи десятій ранку, то для початку спробуйте його будити на 15 хвилин швидше. Хоча б за тиждень до початку навчання спробуйте прокидатися так, ніби сьогодні пора у школу”, – радить Наталка Коцко. 

Окрім цього, варто згадати, як потрібно збиратися на уроки. Ще з вечора приготуйте потрібний одяг, правильно складайте портфель.

“Ще перед початком навчання як з першокласниками, так і з іншими школярами молодших класів варто пограти у школу, пригадати як потрібно поводитися під час уроків”, – розповідає вчитель.

За її словами, за місяць до школи не потрібно намагатися підтягти всі “хвости”, годуючи дитину новою інформацією та доводячи різноманітні уміння школяра до досконалості. Так, з одного боку, бути лідером серед своїх однолітків приємно будь-якій дитині, але з іншого – відсутність “конкуренції” вбиває прагнення покращити свої навики. Проте пригадати основні правила все ж треба: хай дитина прочитає декілька книжок, напише три-чотири диктанти, займеться математикою, пригадає іноземну мову. Звісно, якщо упродовж канікул вона займалася, труднощів у школі з навчанням не мало б бути.

Важливі пункти

Щоб перше вересня не застало зненацька, батькам варто поцікавитися усіма можливими змінами у розкладі свого чада: появою нових предметів, інших вчителів, факультативних занять, які б зацікавили школяра. Здебільшого, уже тиждень перед навчанням ця інформація є узгодженою із шкільною дирекцією та доступною усім. 

“Пригадайте з дитиною правила дорожньої безпеки, адже це дуже важливий пункт у приготуванні до навчання. Складіть схему руху до школи та назад, зазначте усі переходи через дорогу, проїзди маршруткою. І навіть якщо дитину приводитимуть і забиратимуть зі школи, такі навички знадобляться кожному. Ми часто просимо батьків, щоб такі схеми вони принесли вчителю, щоб на спеціальних виховних годинах аналізувати їх”, – каже Наталка Коцко. 

Окрім цього, школярам потрібно пройти медичне обстеження перед школою та здати всі необхідні аналізи, не відкладаючи цієї справи на останні дні. 

Психологічна підготовка

Щоб психологічно налаштувати дитину до школи, варто, аби у її кімнаті домінував зелений колір. Звісно, одразу перефарбовувати стіни не потрібно. Можна просто додати декілька дрібничок – календарик, плакат, іграшки чи вазони. 

“Цей колір стимулює увагу і, водночас, розслабляє, тим самим допомагаючи виробляти навички посидючості. Адже тільки після семи років у дитини починають працювати частини мозку, які відповідають за утримання тіла в одній позі”, – говорить дитячий психолог Ірина Балюк. 

Щоб діти не боялися ходити до начального закладу, потрібно виховувати позитивний образ школи. За словами психолога, не варто залякувати чадо оцінками. 

“Батькам потрібно запам’ятати: говорити дитині про те, що вона повинна приносити тільки хороші оцінки – заборонено! Краще завести журнал досягнень, щодня записуючи туди кожен успіх донечки чи синочка, наприклад, “сьогодні Тарасик сам почистив зуби”. Тоді діти знатимуть, що хороші оцінки – це не єдині заслуги перед батьками і перестануть боятися принести “двійку”, – говорить Ірина Балюк.

І в кінці серпня, за порадою психолога, відсвяткуйте останній день канікул. Нехай це буде весело! Не забувайте відсвяткувати і перший шкільний день – це задасть настрій на весь навчальний рік.

 

ДО ТЕМИ

Що потрібно знати майбутньому першокласникові:

1. Вміти уважно слухати.

2. Називати своє ім’я та прізвище.

3. Знати свій вік.

4. Знати свої адресу, місто та країну, де проживає.

5. Називати ім’я та по-батькові своїх батьків, їхні професії.

6. Відрізняти свійських та диких тварин, називати їх, знати птахів, риб.

7. Знати пори року та природні прикмети, явища. Називати місяці, дні тижня. Відрізняти поняття ранок, день, вечір, ніч.

8. Знати назви овочів, фруктів, ягід, дерев, квітів.

9. Відрізняти транспортні засоби.

10. Знати, що треба одягати, а що взувати.

11. Розповідати віршики, казки, відгадувати загадки.

12. Відрізняти елементарні геометричні фігури.

13. Орієнтуватися в просторі, знати поняття “вперед, назад, ліворуч, праворуч” та інші.

14. Вміти рахувати до 10 та у зворотному напрямку.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.6729 / 4.15MB / SQL:{query_count}