Скандальний антиукраїнський фільм

Російську стрічку “Матч”, найімовірніше, заборонять в Україні

Російську стрічку “Матч”, найімовірніше, заборонять в Україні

Державне агентство України з питань кіно продовжує розглядати можливість випуску у кінопрокат нового російського фільму “Матч”, у якому йдеться про так званий “матч смерті” 9 серпня 1942-го в окупованому фашистами Києві. Рішення щодо стрічки про гру між німецькою та радянською командами Держкіно обіцяє оприлюднити з дня на день.

Фільм, за словами експертів, не лише суперечить історичним фактам, а й ображає українську гідність та розпалює міжетнічну ворожнечу. За легендою, перед сумнозвісним матчем 1942-го гравців радянського “Старту” попередили, що у разі перемоги над німцями їх розстріляють або відправлять до таборів. “Старт” переміг з рахунком 5:3. За версією фільму, через це радянські футболісти були розстріляні. 

Українські ж експерти заявлять: насправді матчів між місцевими командами та збірними німецьких й угорських окупантів було кільканадцять. Історичним фактом, за словами українських істориків, є те, що через півроку після гри – у лютому 1943 р. – в концтаборі на Сирці розстріляли трьох футболістів – Олексія Клименка, Івана Кузьменка, Миколу Трусевича. В гестапо загинув Микола Коротких. Але ці події ніяк не пов’язані із футболом.

Принципові відмінності між поглядом на історію й трактуванням українців у Другій світовій війні зі сторони росіян мимоволі призводять до того, що фільм Андрія Малюкова, який мав вийти в український прокат 1 травня, не знайде свого місця на теренах нашого медіаринку.

Так, українське Держкіно ще у березні звернулося до компанії “Інтерфільм Інтернешнл” із проханням надати носій із записом прокатної версії фільму для перегляду його експертною комісією з питань розповсюдження і демонстрації фільмів. Після цього установа тимчасово зупинила вирішення питання щодо прокату стрічки. Про відтермінування рішення видачі прокатного свідоцтва повідомила прес-секретар Держкіно, зазначивши, що експертна комісія переглядає стрічку. Офіційна причина рішення – проблема з визначенням аудиторії, на яку розрахована картина. 

Тим часом скандальний фільм уже встиг викликати суспільний спротив в Україні та активізував діяльність громадських організацій. Так, один із членів експертної комісії, Ярослав Підгора-Гвяздовський, заявив, що стрічка порушує 6 із 16-и характеристик, зазначених в ст. 15 Закону України “Про кінематографію”, і що ці порушення повинні стати причиною відмови у видачі прокатного посвідчення для фільму. 

Експерт певен: стрічка може розпалювати міжетнічну ворожнечу, пропагує фашизм та принижує націю. “Фільм чітко, хоч і в образах, вказує на те, що україномовні українці були сволотою, колаборантами та ледь не фашистами. Поліцаї у фільмі носять жовто-блакитні стрічки, всі негативні персонажі говорять українською мовою, позитивні – російською”, – каже він. 

Не менш бурхливий спротив викликав фільм і у громадськості. Так, як писала “Пошта”, активісти п’яти українських громадських організацій 18 квітня звернулися із вимогою до Мінкультури заборонити показ стрічки в  Україні. “Ми стурбовані новиною про можливість виходу у кінопрокат фільму “Матч”. Вважаємо, що сюжет грубо перекручує історичні факти та зневажливо показує українців як націю” – йдеться у листі. За їх словами, у фільмі неправдиво висвітлено історичні події під час німецької окупації. Зокрема, перекручено болісні для народу теми замінування Хрещатика, розстрілів у Бабиному Яру та так званого “матчу смерті”.

Якщо найближчими днями Держкіно не видасть фільмові прокатного свідоцтва, картину можна буде вважати забороненою в Україні. Втім це лише малий крок для порятунку української публічної сфери, яка нині парадоксально перенасичена антиукраїнським продуктом.

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3441 / 4MB / SQL:{query_count}