Консультують фахівці

Чи можна вилікувати артрит?

“Навесні, коли погода мало не щодня змінюється, у мене почали  боліти суглоби. Упродовж дня біль менший, а ось увечері кістки починають нити більше, інколи виникає почервоніння, припухлість, тому важче ходити. Чи може розвинутися артрит, коли мені немає ще й 40 років? Які можуть бути причини болю та як це лікувати?”
Ганна Чубай, м. Львів
 
Андрій Підлісецький, лікар-ортопед:
– Артрит – це захворювання суглобів запального характеру.Скажімо, люди менше працюють фізично, частіше навантажують суглоби при заняттях спортом, піднятті тягарів. Виникають травми, а далі у травмованому суглобі розвивається артроз. Причиною захворювань суглобів можуть бути й інфекції, перенесені травми, порушення обміну речовин, брак вітамінів. Запальний процес зазвичай починається у внутрішній оболонці суглоба, згодом поширюється на інші складові – хрящ і кісткові структури, сухожилля, зв’язки.
Людям варто не зволікати і вчасно звертатися до спеціалістів. Без вчасного і правильного лікування суглоб не лише руйнується, але і порушує хребет – звідси грижі міжхребцевих дисків. За відсутності лікування, почавшись із одного суглоба, артрит може поступово перейти на інші. Щоб зняти суглобовий біль, лікарі використовують нестероїдні протизапальні засоби, хондропротектори, тобто препарати, що містять компоненти хряща. Лікування може включати й антибіотики, протизапальні мазі, прогрівання, масаж, спеціальну гімнастику, лікувальну дієту, багату на антиоксиданти та вітаміни Е. Їх у надлишку в овочах і фруктах, лососі й оселедці, волоських горіхах, насінні гарбуза і соняшнику, висівках. Хірургічне втручання проводять лише у випадках запущеного артриту, у крайніх випадках – протезування суглоба.
Хворим на ревматоїдний артрит слід приймати вітамін С, менше вживати олії та маргарину, натомість, багато пити овочевих соків, які зменшують болі в суглобах (морквяний, селеровий, капустяний).
 

Як вивести у дитини воші?

“У мене підростають дві доньки. Нещодавно старша поскаржилася, що у неї свербить голова. Виявилося – воші. Скажіть, будь ласка, як можна допомогти дитині і чи можуть вони перелізти на волосся до меншої доньки?”
Іванна Герич, м. Городок
 
Оксана Пушкарьова, лікар-епідеміолог відділу особливо небезпечних інфекцій Львівської обласної санепідемстанції:
– На тілі людини паразитують три види вошей: головні, платтяні та лобкові. Школярам найчастіше дошкуляють воші у волоссі голови. Але зонами зараження педикульозом є не лише навчальні заклади, а й перукарні, громадський транспорт, хімчистки одягу, дитячі табори. Тому дуже важливо, щоб батьки вчили дітей користуватися власними гігієнічними засобами, не розкидати речі та не тулитися головами.
Перша ознака, що у дитини воші – свербіж та почервоніння на голові, роздратованість. Варто ретельно оглянути голову, не панікувати і спробувати вчасно вивести. В аптеках можна придбати такі препарати: бензил бензоат, перметрин, педелін, хігія, чимерична вода, нітефор, параплюс. Головне, дотримуватися інструкції! Якщо ж батьки не наважуються самі вивести вошей – варто звернутися у лікувальний заклад або у міську дезінфекційну станцію (просп. Чорновола, 2).  Люблять оселятися воші найчастіше на скронях, потилиці, тімені. Тіло  паразита тверде – витримує тиск більше кілограма, тому роздушити його непросто. Ця пристосованість допомагає вошам розповсюджуватися у переповненому транспорті та при обміні шапками. Воші можуть стати носіями висипного тифу та волинської гарячки. Це важкі захворювання, що вражають майже всі органи.
 

Чи обов’язковий медогляд для прийому у дитсадок?

“У середині травня нашому Андрійкові виповниться три рочки і йому пора до садочка. Мені сказали, що маю принести довідку про медогляд із зазначеними щепленнями. Прошу сказати, чи обов’язковим є цей медогляд, чи можна від нього відмовитися?”
Наталія Пинда, м. Львів
 
Леся Магоцька, заступник головного лікаря з охорони материнства та дитинства 2-ї комунальної поліклініки Львова:
– Перед вступом у садок дитина має пройти повний комплексний медогляд. Без цього жоден завідувач дитячого закладу дитину не візьме. Лікарі вашої поліклініки мають видати медичну карту форми №026/о. Диспансеризація передбачає огляд ортопеда-хірурга, офтальмолога, отоларинголога, невролога, ендокринолога, стоматолога. Наостанок педіатр запише відомості про стан здоров’я дитини, перенесені хвороби, алергічні реакції, проведені профілактичні щеплення, складе висновок і, за потреби, скерує до інших спеціалістів. Медогляд дійсний упродовж півроку, але терміни лабораторних обстежень значно коротші. За три дні перед вступом у садок дитині роблять скребок на ентеробіоз.
У формі мають бути зазначені проведені загальнообов’язкові щеплення: від туберкульозу, АКДП (дифтерії, правцю, поліомієліту), кору, краснухи, паротиту, а також, які з рекомендованих щеплень (гепатит В, гепатит А, гемофільна інфекція тощо) були зроблені, зазначені результати останньої реакції Манту. 
Відповідно до Закону  “Про захист населення від інфекційних хвороб”, діти, які не отримали обов’язкових профілактичних щеплень, не можуть відвідувати садок. Але деякі батьки категоричні у цьому питанні. У такому випадку лікарі зазначають, що на день огляду дитина не була щеплена через відмову батьків. А вже завідувач садочка вирішує, чи брати дитину, чи відмовити. 
 

Чому зуб болить після лікування?

“Кілька днів тому ходив до стоматолога пломбувати зуб. Спочатку був один біль – від того, що хворий зуб, тепер інший – “післяпломбувальний”. Про такий вид болю мені розповіла мама, але через те, що біль не припиняється уже котрий день, мене це дуже насторожує. Скажіть, будь ласка, яка причина того, що зуб болить після пломбування і скільки це може тривати?”
Геннадій Буряк, м. Буськ
 
Зоряна Кульчицька,  лікар-стоматолог:
– Відчуття болю після пломбування зуба турбує майже всіх пацієнтів. Лікар здебільшого попереджає про можливий стан, тому до нього треба бути готовому. Інтенсивність болю залежить від втручань у зуб – якщо це був глибокий карієс, то біль може тривати навіть до двох тижнів, і це нормально. Якщо витягували нерви, у людини буде певний дискомфорт. Тоді біль не надто сильний, але особливий дискомфорт відчувається при надкушуванні.
Біль після відвідування стоматолога – це так звані віддалені болі, реакція на певні лікарські маніпуляції, на втручання у зуб. Наприклад, щоб поставити пломбу, лікар усе повинен вичистити, тим самим він зачіпає живі неушкоджені тканини і лише потім ставить пломбувальні матеріали. А будь-які пломби “не рідні” для зуба. Тому йде своєрідне відторгнення у вигляді болю. Біль не такий страшний, щоб його треба було чимось вгамовувати. Просто варто перечекати і все мине.
 
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
4.4613 / 4.13MB / SQL:{query_count}