Тотальне невдоволення

Українці нарікають на своє життя і не вірять, що в державі щось зміниться на краще

Українці нарікають на своє життя і не вірять, що в державі щось зміниться на краще

Міжнародний фонд виборчих систем (IFES) традиційно щороку проводить дослідження виборчих систем та ставлення до них громадськості. Учора у Львівському прес-клубі відбувся круглий стіл на тему “Висновки для громадянського суспільства, політичних партій та реформи виборчого законодавства”. Дослідження, під час якого опитали 1515 респондентів, тривало з 16 до 30 липня 2011 року. Похибка – 2,52%.

Довіри стало менше

Протестні настрої українців сьогодні високі, як ніколи досі. Це фіксують соціологи. Так, Ракеш Шарма, директор Центру прикладних досліджень IFES імені Клінтона Уайта, презентуючи результати опитування, перелічив те, на що найбільше нарікають українці. Це, зокрема, високі ціни, інфляція, корупція. Є також високий рівень незадоволення політичними лідерами та інституціями. “Це дослідження є найбільш негативним, порівняно з дослідженнями, які ми провели у минулі роки”, – констатує Ракеш Шарма. Варто зазначити, що це вже 19-те опитування, яке IFES провела в Україні.

Частка тих, хто вважає, що Україна рухається до нестабільності, підвищилася з 44%  у минулорічному опитуванні до 62% у цьогорічному. У порівнянні з минулим роком відбулося різке зростання негативних поглядів на сході та на півдні України.

Експерти також констатують, що в Україні знизився рівень довіри до усіх інституцій, окрім ЗМІ та місцевої влади. Падіння довіри корелює з посиленням песимістичних настроїв щодо напряму, у якому рухається країна. Так, згідно з даними дослідження, рівень довіри до президента України Віктора Януковича знизився із 43% минулого року до 29% нині. Найвищий рівень довіри серед політиків має Арсеній Яценюк. Не поліпшила своїх позицій і Юлія Тимошенко – їй, як і торік, довіряють 24%.

Дев’ять із десяти українців вважають, що корупція дуже поширена в Україні. Ба більше – українці сприймають корупцію, як неминучу складову реального життя. А найпоширенішою формою корупції є вимагання неофіційної оплати у державних закладах охорони здоров’я.

Експерти: законопроект про вибори недосконалий

Американські експерти торкнулися також теми законопроекту про вибори народних депутатів, який найближчим часом має затвердити ВРУ. Так, заступник директора IFES з питань Європи і Азії Гевін Уайз зауважив, що запропонована у законопроекті виборча система поверне Україну в 1998 та 2002 рр. А підвищення прохідного бар’єра з 3% до 5% призведе до того, що у парламент потраплять лише найбільші партії, які мають понад мільйон симпатиків серед громадян. Ті ж, у кого є, наприклад, 100 тисяч прихильників, не матимуть представництва у найвищому законодавчому органі. 

Відтак, за словами Ракеша Шарми, внаслідок виборів-2012 до ВРУ потраплять 5 – 7 партій. Законопроект про вибори, вважає експерт, не відповідає запитам суспільства. Люди хотіли б бачити того, кого обирають.

Так, 51% опитаних громадян у всій країні хотіли б мати систему прямого голосування за депутатів ВРУ. 24% подобається змішана система, а 6% – голосування за партійними списками. До того ж кількість тих, хто хотів би прямо обирати своїх представників у владі, однакова й на сході чи на півдні, й на заході України.

Голова ЛОГО КВУ Роман Кошовий стверджує, що змінювати виборчий закон перед кожними виборами – це погана практика. Ще гірше, коли так звані “правила гри” змінюють за 1 – 2 доби перед виборами, як це було на минулих президентських виборах.

“Сьогодні, як це не прикро, наше виборче законодавство постійно погіршується. Перша причина, що парламентарі не дотримуються зобов’язань, які взяла на себе держава. Зокрема, щоб не змінювати виборче законодавство за рік до виборів. Зміни виводяться з намагання зберегти себе у владі і з політичної доцільності – чи матиме правляча партія більшість у парламенті”, – каже Роман Кошовий. 

ДО ТЕМИ

Загалом ситуація із поінформованістю українців про новий виборчий закон плачевна. Так, лише 6% громадян дуже багато знають про цей закон, 1% знають багато, 5% не знають, 44% зовсім нічого не знають і ще стільки знають небагато.  

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4187 / 4.01MB / SQL:{query_count}