Українською соромно говорити?

Соціологи кажуть, що рідною мовою послуговуються здебільшого вдома, а російською – на роботі.

Більше 60% жителів країни називають українську мову рідною, однак воліють користуватися нею в побуті. Такі дані у вівторок, 23 серпня, озвучив директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко. Так, за його інформацією, кількість громадян, які розмовляють у побуті українською, з кожним роком збільшується. Сьогодні їх 53,3% від загального числа жителів країни, тоді як російськомовних українців – близько 44,5%. Ще 1,4% спілкуються вдома іншими мовами. “Ще на початку 2000-х кількість українців, які використовували російську мову для спілкування в побуті, на 3% перевищувала кількість україномовних громадян. У 2010 році все кардинально змінилося: україномовних громадян стало на 5% більше, ніж російськомовних”.

Соціологи кажуть, що рідною мовою послуговуються здебільшого вдома, а російською – на роботі

Більше 60% жителів країни називають українську мову рідною, однак воліють користуватися нею в побуті. Такі дані у вівторок, 23 серпня, озвучив директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.
Так, за його інформацією, кількість громадян, які розмовляють у побуті українською, з кожним роком збільшується. Сьогодні їх 53,3% від загального числа жителів країни, тоді як російськомовних українців – близько 44,5%. Ще 1,4% спілкуються вдома іншими мовами. “Ще на початку 2000-х кількість українців, які використовували російську мову для спілкування в побуті, на 3% перевищувала кількість україномовних громадян. У 2010 році все кардинально змінилося: україномовних громадян стало на 5% більше, ніж російськомовних”.
На думку Андрія Биченка, переломним моментом стали події 2004 року: саме тоді почалося зростання домінуючої позиції української мови. Однак, як зазначає соціолог, кількість тих людей, які вважають українську мову рідною, більша, ніж тих, хто розмовляє нею. “Останні дослідження показали, що 62% українців вважають українську рідною мовою”, – зазначив Биченко.
На його думку, такий розрив є наслідком радянської мовної політики, коли повноцінною мовою спілкування вважали російську, а регіональні мови були декоративними і використовувалися в основному в фольклорі.
Ще більшою ілюстрацією цього, відзначає соціолог, можна вважати результати відповіді на запитання: “Якою мовою ви розмовляєте в громадських місцях?” “Коли українці виходять з дому, то більше 4% переходять на російську мову”, – зазначив Биченко. Кількість українців, які спілкуються поза домівкою українською, становить 49,2%. Проте навіть таке зменшення зберігає хоч незначну, але перевагу україномовних громадян: російською в громадських місцях спілкуються 48,7% жителів країни.
За словами експерта, регіональні мовні уподобання не зазнали змін: захід і центр України розмовляють українською, а схід і південь – російською. Однак є два міста-винятки: Київ і Дніпропетровськ. У них кількість україномовних і російськомовних жителів приблизно однакова.
“Незважаючи на те, що Дніпропетровськ – це схід України, співвідношення мов тут приблизно однакове. У самому Дніпропетровську домінує російська мова, а в менших містах і селах – українська”, – підкреслив Биченко.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3914 / 3.99MB / SQL:{query_count}