Менше війська – менше витрат

Замість збільшення коштів на розвиток Збройних сил України влада зменшує чисельність армії. Президент ініціює подальше скорочення чисельності ЗСУ.

Президент ініціює подальше скорочення чисельності ЗСУ. На сайті парламенту оприлюднили законопроект Віктора Януковича “Про чисельність Збройних сил України на 2012 рік”, яким пропонують “оптимізувати” армію. Текст документа фактично дублює прийнятий навесні Закон “Про чисельність ЗСУ на 2011 рік”, відрізняються вони лише наведеними числами.
У квітні Віктор Федорович уже подавав до ВРУ проект закону, що передбачав зменшення чисельності армії на 7897 осіб (власне військовослужбовців скоротять на 6,2 тисячі осіб, до 144 000). У підсумку, на кінець 2011 року ЗСУ мають складатися із 192 тисяч осіб. Тепер же президент вирішив ще одним кроком зменшити кількість військовиків. До кінця наступного, 2012-го, армія має становити 184 тисячі осіб, з яких 139 тисяч – військовослужбовці.
Передбачається, що на ці цифри вийдуть шляхом усунення дублювання функцій, зменшенням ланки керування, розформуванням “неперспективних арсеналів” (із непридатним озброєнням), а також оптимізацією частин, які мають несправну техніку, відновлення якої неможливе або економічно не доцільне. Згідно з пояснювальною запискою до проекту, прийняття закону дасть змогу привести у відповідність чисельність армії до можливостей держави щодо “ресурсного забезпечення Збройних сил без втрати їх боєздатності”. Тобто, замість збільшення бюджету Міноборони урядовці вирішують зменшити кількість утриманців. Це, звісно, ж позначиться на функціонуванні армії, проте невідомо, чи результати будуть тими, які очікують чиновники. Ситуація із фінансуванням потреб оборонного відомства перший рік перебуває не в найкращому стані, а від таких ініціатив президента точно суттєво не поліпшиться. Адже більша частина витрат Міноборони йде зовсім не на розвиток ЗСУ.
Наприклад, у 2009 р. мінімальна потреба у грошах для армії сягала 17,5 млрд грн, однак надійшло лише 8,3 (47%); у 2010 р., замість необхідних 19,8 млрд грн, Міноборони отримало 10,5 млрд (53%). Якщо світова практика свідчить, що на утримання збройних сил іде до половини їх бюджету, то українські реалії демонструють інше співвідношення: щороку все більше коштів витрачають на утримання, а все менше – на розвиток та навчання. Офіційна картина така: 2008 р. – 77% видатків Міноборони пішло на утримання ЗСУ, 15% – на розвиток; 2009 р. – уже 84% йшло на утримання і 7% на розвиток, а минулого року цифри сягнули 88% і 7% відповідно. На оборонні потреби Україна витрачає лише 1% свого ВВП, а їх стан щороку погіршується.
Раніше в Міноборони пояснювали, що відомство до 2015 р. має намір скоротити особовий склад ЗСУ на 15-20%. Тобто виходить, що із сьогоднішніх 190 000 має стати близько 40 000. Отож, у наступні роки слід чекати ще кількох президентських законопроектів. Водночас, згідно з планами Генштабу ЗСУ, до того ж таки 2015 року українська армія на 80-90% складатиметься із контрактників.
Цікаво, проте, що за останні роки їх кількість аж ніяк не збільшується. Рекордним був 2006 р., коли армія на 55% складалася із “службовців за контрактом”. Зменшення кількості строковиків (на 15-20%) суттєво посприяє побудові контрактної служби. Ба більше – це не передбачає додаткових витрат із бюджету. Цього можна досягнути простою оптимізацією, а заодно і виконати передвиборну обіцянку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
4.6484 / 4.09MB / SQL:{query_count}