Федір Загура: “Спортивне харчування може більше зашкодити, ніж допомогти”

Індустрія краси вносить свої корективи в наше життя і наші наміри зробити себе і своє тіло кращими.

Індустрія краси вносить свої корективи в наше життя і наші наміри зробити себе і своє тіло кращими. Тренажерні зали Львова останніми роками вщерть заповнені чоловіками та юнаками, які хочуть наростити собі м’язи. Серед них стали особливо популярними нестероїдні спортивні добавки для швидкого росту м’язів. Як правильно і кому варто вживати таке харчування, “Пошта” вирішила запитати у фахівця – Федора Загури, завідувача кафедри атлетичних видів спорту Львівського університету фізичної культури. Як виявилося, науковець радить обережно ставитися до таких препаратів.
– Як спортивне харчування може допомогти накачати великі м’язи? Дехто на них витрачає багато грошей…
– З одного боку, реклама – двигун прогресу, з іншого – ніхто не відміняв загальних принципів харчування. Багато цих препаратів не проходять реальної стандартизації, особливо ті, що везуть з-за кордону, вони не мають відповідних дозволів, і ніхто не може визначити їх біохімічний склад. Прийом спортивних добавок мав би здійснюватися під контролем лікаря, а не тренера, бо останні не можуть знати, які в кого хвороби чи алергії.
Я ніколи не був прихильником таких препаратів. Для чого їх уживати? Якщо мова про професійний спорт – це одне, тут атлети виступають задля результату і заробляють гроші. Інша справа – ті, хто надивився фільмів з Арнольдом Шварценеґґером і хоче стати таким самим. Але ж не всі на таке спроможні суто з фізичної точки зору.
З іншого боку, ніхто не змінював загальних принципів здорового харчування, які дозволяють простій людині з вулиці досягнути швидших і якісніших результатів, не згубивши здоров’я. На багатьох біологічних добавках, особливо нових, на рекламі – мускулясті хлопці, але ніде не пишеться, чи ці препарати містять синтезовані речовини, які можуть викликати захворювання на рак. Для того, щоб це вживати, треба пройти повне медичне обстеження, і лише фахівці можуть дати відповідні рекомендації. Але як фахівець у цій галузі, я б сказав, що ці добавки непотрібні – вони для спорту вищих досягнень і можуть більше зашкодити, ніж допомогти.
– Чим саме вони можуть зашкодити?
– Люди, які їх починають уживати, точно не знають, як та чи інша добавка впливає на організм. У подальшому можливі проблеми з обміном речовин. Доки вони тренуються, то набирають масу, а коли припиняють заняття, то може виникнути ожиріння, проблеми гормонального плану, хтось навіть може захворіти на цукровий діабет. А ще ж каміння в нирках та рак! Кожен на ту чи іншу добавку реагує індивідуально.
Наш організм виробляє гормони, а коли ми даємо йому готові, він припиняє їх продукувати. Цей дисбаланс може вилізти боком пізніше. Наприклад, якщо є надлишок тестостерону, організм припиняє його виробляти.
– Але спортивне харчування має і позитивний плив на організм…
– Так, звичайно. Просто якщо організму потрібен один вітамін, то для чого йому давати вісім? Якщо хтось споживає комплексну групу з восьми мінералів і восьми вітамінів, то організм усе одно візьме тільки те, що йому потрібно, решта, перепрошую, піде в унітаз. То для чого платити більше? Основою має бути традиційне харчування, а добавки – це як десерт.
– А з якого віку можна починати вживати спортивне харчування?
– Це також індивідуально. Організм людини росте і формується до 25 років. Починати займатися силовими видами спорту раніше 12-13 років заборонено – росте скелет і не сформована кровоносна система. Я б не радив батькам пускати дітей у тренажерні зали раніше як у 15-16 років. А добавки можна приймати взагалі не раніше 18 років.
– На Вашу думку, які спортивні добавки можуть з’явитися найближчим часом?
– Усе те саме, бо нам для життя і надалі потрібні жири, білки і вуглеводи. Виробники зараз робитимуть акцент на природному походженні їхніх препаратів. Усі шукатимуть нові ресурси матінки-природи, а інгредієнти залишаться ті самі.
– Які продукти можуть стати альтернативою спортивному харчуванню?
– Мед, ізюм, курага, усі можливі горіхи, зокрема волоські, в яких є всі потрібні білки. В меді безліч амінокислот та вуглеводів. Сухофрукти містять багато вітамінних груп. Ну і м’ясо, риба.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.7214 / 4.1MB / SQL:{query_count}