Полковник “розколов” генерала

Розкриття й висилка зі США 10 співробітників російської Служби зовнішньої розвідки стали наслідком зради офіцера СВР

Розкриття й висилка зі США 10 співробітників російської Служби зовнішньої розвідки стали наслідком зради офіцера СВР

Таку сенсаційну інформацію оприлюднив днями часопис “Коммерсант”. Газеті вдалося довідатися прізвище співробітника Служби зовнішньої розвідки, який власне й передав Сполученим Штатам інформацію про російських розвідників, які брали участь у програмі “Нелегали”.

Зрадником виявився такий собі полковник Щєрбаков, який курував у СВР американський напрямок. Журналісти “Коммерсанта” з’ясували, що донька Щєрбакова вже багато років постійно мешкає в США, а його син, який служив у Держнаркоконтролі, залишив територію Росії незадовго до викриття розвідників. Сам Щєрбаков виїхав до Америки за три дні до візиту в США президента Росії Мєдвєдєва, після якого й арештували розвідників.

Нагадаємо, що 27 червня цього року співробітники міністерства юстиції США та ФБР у Бостоні, Нью-Йорку, Нью-Джерсі та Вірджинії одночасно заарештували 10 осіб, яким пред’явили обвинувачення “в незаконних контактах з іноземною державою”. Ось повний шпигунський список: Річард Мерфі, Синтія Мерфі, Дональд Хетфілд, Трейсі Чі Енн Фолі, Міхаель Зоттолі, Патриція Майлз, Хуан Лазаро, Віка Пелаес, Енн Чепмен і Міхаїл Сємєнко. Через два дні в аеропорту міста Ларнака на Кіпрі на прохання американської сторони затримано 11-го обвинуваченого – громадянина Канади Крістофера Метсоса. Його згодом відпустили під заставу і він зник.

Відомо, що всі заа-рештовані тривалий період жили в США, причому більшість із них під виглядом подружніх пар. Як випливає з матеріалів справи, основним завданням розвідників було налагодження зв’язків серед впливових політиків США і вербування потенційно корисних американців. Так, відповідно до деяких даних, за більш ніж десять років проживання в Америці члени шпигунської мережі встановили тісний контакт із кількома впливовими діячами, серед яких неназваний політик-фінансист з Нью-Йорка, високопоставлений урядовець, вчений-ядерник та інші. 9 липня США обміняли всіх десятьох затриманих на чотирьох осіб, засуджених у Росії за шпигунство, на користь Америки. Ще одна пікантна подробиця – прес-секретар Білого дому Роберт Гіббс підтвердив, що Барак Обама знав про підготовку арештів російських розвідників ще до візиту Дмітрія Мєдвєдєва, який відбувся напередодні.

Тепер “Коммерсант” опублікував нові подробиці цієї гучної шпигунської історії. Зокрема, газета відзначає, що полковник Щєрбаков близько року тому відмовився від підвищення, як припускають журналісти, через небажання проходити тестування на детекторі брехні. Щоправда, тоді постає питання: а куди дивилася російська контррозвідка, яку мало б насторожити небажання офіцера обійняти вищу посаду?

“Коммерсант” стверджує, що після втечі до Сполучених Штатів Щєрбаков активно співпрацював з американськими слідчими і особисто зустрічався з деякими із затриманих агентів СВР. Зокрема, він допоміг у розкритті Хуана Лазаро. Щєрбаков сам прийшов до нього в камеру та російською назвав справжні ім’я та прізвище агента – Міхаїл Васєнков. Той відповів англійською, що нічого не зрозумів і вважає обвинувачення на свою адресу прикрою помилкою. Однак полковник-зрадник зумів “розколоти” агента, коли поклав перед ним копію особової справи Служби зовнішньої розвідки на Міхаїла Васєнкова, яку він примудрився вивезти з Москви. Лазаро-Васєнков був змушений зізнатися, що він не той, за кого себе видає, однак жодної іншої інформації співробітникам з ФБР не розкрив.

Хуан Лазаро, як з’ясували журналісти “Коммерсанта”, був одним з найдосвідченіших розвідників, які брали участь у програмі “Нелегали”. Він почав службу в Першому головному управлінні КДБ СРСР ще в далекі 1960-ті, коли виїхав під прикриттям в Іспанію. Пізніше чоловік одружився з перуанкою Вікі Пелаес (вона також була серед десяти затриманих російських шпигунів) і переїхав до Сполучених Штатів. “Коммерсант” стверджує, що Міхаїл Васєнков є генералом (!) Служби зовнішньої розвідки, а в 1980-х роках йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу (!!!).

Ось такі шпигунські пристрасті…

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7880 / 4.1MB / SQL:{query_count}