Діти теж хворіють на Covid-19!

Особливо уважними треба бути батькам малюків до року та дітей, які мають серйозні супутні захворювання або вроджені вади

Від самого початку поширення коронавірусу медики запевняють, що діти хворіють на нього рідше і легше. Однак у щоденній статистиці нових випадків захворюваності все ж маємо чималу кількість дітей. Як повідомила «Львівську Пошту» гендиректорка Львівського обласного лабораторного центру Наталія Іванченко, у загальній структурі всіх хворих на Covid-19 діти становлять не більш ніж 5%.

Рідше і легше, але можливі ускладнення

Зі слів директорки Обласної дитячої клінічної лікарні «ОХМАТДИТ» Олександри Бурди, зазвичай діти легше переносять цю інфекцію, аніж дорослі, є менший відсоток пневмоній і значно менше летальних ускладнень.
«Якщо серед дорослого населення, на жаль, є багато летальних випадків, то серед дитячого прямого летального випадку, спричиненого Covid-19, у нас, дякувати Богу, не було», – розповідає вона «Львівській Пошті».
Львівська обласна дитяча клінічна лікарня «ОХМАТДИТ» – єдиний дитячий медзаклад в області, де лікують малих пацієнтів, які потребують госпіталізації через коронавірус. Від початку пандемії медики вже пролікували понад 500 дітей, переважно з Львівської області та міста Львова. Було кілька з інших областей із ускладненим перебігом ковіду та постковідними ускладненнями, як-от синдром Кавасакі. Станом на 17 лютого у ковідному відділенні лікарні перебувало шестеро дітей.
«За час запровадження карантину найбільше в нас було дітей віком від двох-трьох до 12 років. Однак за січень 2021-го в нас лікували значно більше дітей першого року життя – 70 відсотків, хоча загалом за весь період карантину таких дітей у ОХМАТДИТі було 24 відсотки», – зазначила Олександра Бурда.
З її слів, перебіг захворювання у дітей супроводжується сильною гарячкою, яка не збивається антипіретиками, спостерігаються симптоми сильної інтоксикації, розлади в роботі шлунково-кишкового тракту. Приблизно 20 відсотків дітей, які перенесли ковід, лікували від пневмонії.
Львівська лікарня «ОХМАТДИТ» – єдиний дитячий медзаклад в області, де лікують малих пацієнтів, які потребують госпіталізації через коронавірус
«У нас було 18 дітей із синдромом Кавасакі та мультисимптомною запальною відповіддю. Ці діти мали значні висипання на шкірі, на слизових оболонках, виражений кон’юнктивіт, стоматит, ураження серця і коронарних судин. Це серйозна патологія. Якщо її адекватно не лікувати, а лікування це недешеве, то можливими стануть навіть летальні наслідки. Цих діток нам вдалося успішно пролікувати. Сподіваємося, що в майбутньому таких випадків не буде багато», – каже директорка ОХМАТДИТу.
Чимало дітей, які потрапили до цієї лікарні через Covid-19, мали серйозні супутні патології – цукровий діабет, гематологічну патологію, тобто захворювання системи крові. Кілька дітей було з вродженими вадами сечовидільної системи, нирковою недостатністю, з вадою серця, а також із ДЦП.
«Будь-яка супутня патологія може стати причиною того, що діти важче переносять цю недугу», – стверджує лікарка.

Ситуація з вакцинами

Цього тижня, як запевняють у МОЗі, в Україні нарешті має розпочатися безкоштовна вакцинація дорослого населення, починаючи з груп найбільшого ризику. Однак вакцин, які можна використовувати для щеплення дітей, поки що немає. Наразі дітям можна вводити лише вакцину Pfizer, і то тільки тим, яким виповнилося 16 років.
Виробники Pfizer і Moderna тільки нещодавно включили дітей від 12 років у клінічні випробування своїх вакцин і сподіваються отримати результати до літа. Зокрема, Pfizer набрала для досліджень 2259 підлітків віком від 12 до 15 років.
«Для того, щоб дослідити ефективність вакцини у дітей до 12 років, потрібне нове дослідження і, можливо, зміна складу вакцини або дозування», – зазначила Кіна Газвіна, прессекретарка компанії Pfizer.
Вакцина Moderna проходить аналогічні дослідження. У грудні компанія почала тестування підлітків віком від 12 до 17 років і планує набрати 3000 добровольців у цій віковій групі. Результати компанія сподівається отримати приблизно в середині 2021 року.
Від початку пандемії медики вже пролікували понад 500 дітей, переважно з Львівської області та міста Львова
Чи ефективною для дітей та підлітків є вакцина виробника AstraZeneca, досліджуватимуть науковці Оксфордського університету. Препарат буде випробуваний на 300 добровольцях віком від шести до 17 років. У межах дослідження до 240 осіб отримають вакцину, решта – плацебо.
Водночас у Оксфорді наголошують, що пандемія Covid-19 украй негативно позначилася на освіті, соціальному розвитку та емоційному стані дітей та молоді. Тож дуже важливо збирати дані про безпеку та імунну реакцію на вакцину AstraZeneca, розроблену спільно з фахівцями університету.
Ще дві компанії – Johnson & Johnsonта Novavax – також планують випробувати свої вакцини на дітях, але досліджень ще не розпочали.

Які думки з приводу щеплення дітей у світі…

Ще на початку пандемії мовилося про те, що діти можуть бути переносниками інфекції, і це було головним поясненням закриття на карантин дитячих садочків та шкіл. Однак згодом численні дослідження довели, що для таких побоювань немає підстав. Можливість вакцинації дітей розглядають передусім з огляду на подальшу перспективу набуття колективного імунітету.
У січні 2021-го в ОХМАТДИТі 70 відсотків хворих на коронавірус – це діти першого року життя
Ізраїль, який має найшвидші темпи вакцинації проти коронавірусу в світі, де вже на 1 січня 2021 року були щеплені 12 відсотків населення, вивчає можливість робити такі ж щеплення дітям від 12 років.
Зі слів національного координатора з питань пандемії Нахмана Еша, якщо фармакологічно буде доведена безпечність зниження вікового порога для вакцинації дітей від 12 до 16 років, її можуть почати уже з березня.
«Той факт, що діти до 16 років наразі не можуть бути щеплені, безумовно, викликає стурбованість із точки зору здатності набуття колективного імунітету. Припускаю, що через місяць-два з’явиться ще одна когорта – діти від 12 років і старші, яку ми зможемо вакцинувати», – розповів він.
Приблизно 20 відсотків дітей, які перенесли ковід, лікували від пневмонії
На думку багатьох німецьких лікарів, вакцинацію дітей проти коронавірусу варто було б здійснити передусім для того, щоби послабити напруження в сфері освіти у довгостроковій перспективі.
Водночас Герман-Йозеф Каль, дитячий лікар-кардіолог, офіційний представник Спілки педіатрів Німеччини, переживає за своїх маленьких пацієнтів, які народилися з вадою серця, бо у них перебіг хвороби може бути дуже важким. «Ми б залюбки почали вакцинувати дітей, але поки це неможливо, адже ще немає результатів відповідних досліджень. Дуже хочемо, щоб це відбулося в осяжному майбутньому. І одна з причин, звичайно, та, що у нас є діти з хронічними захворюваннями. Ми були б раді, якби змогли зробити їм щеплення», – сказав він у інтерв’ю DW.

…та в Україні

У нас наразі не планують вакцинувати дітей проти Covid-19, і на це є декілька причин.
«Зараз ми не розглядаємо вакцинацію дітей, бо, по-перше, вакцина для них ще не дозволена, по-друге, немає достатньої кількості вакцини, хоча діти дуже важливі з точки зору поширення вірусу. Вони зазвичай хворіють легко, але це не означає, що вони не поширюють хворобу. А мета вакцинації – захистити найбільш критичні групи населення», – пояснив імунолог Федір Лапій у ефірі Радіо Свобода.
На думку Олександри Бурди, зараз говорити про вакцинацію дітей проти коронавірусу передчасно, бо це питання ще треба докладно вивчити. Ще не відомо, як поведеться ковід, чи й надалі буде агресивним. Треба взяти до уваги й те, що вірус цей здатний до мутації. «Безперечно, якщо все ж така вакцина буде, то в кожному конкретному випадку потрібно буде визначати рівень антитіл у крові. Були випадки, коли до нас потрапляли діти з тим чи тим ускладненням, які начебто не хворіли на коронавірус, але в їхній крові був зафіксований імуноглобулін G, тобто вони уже десь зустрічалися з вірусом, непомітно, але перехворіли. Тому якщо з’явиться вакцина, дозволена до застосування дітям, щеплення нею все ж таки потрібно буде робити, але тільки після ретельного обстеження кожної дитини», – каже лікарка.

Як убезпечити дітей

Отож батькам не варто втрачати пильності, слід подбати про здоров’я своїх дітей, а ще краще навчити їх правильно піклуватися про себе. Не треба забувати, що діти завжди краще сприймають не слова, а вчинки. Тому передусім власним прикладом навчайте їх ретельно мити руки, правильно користуватися захисними масками та дезінфікувальними засобами, додержувати соціальної дистанції та кашльового етикету, не торкатися обличчя, очей, рота, носа, якщо перед тим не вимили руки тощо. Частіше провітрюйте приміщення, уникайте нездорової їжі і часто виходьте на свіже повітря. Не відмовляйтеся від обов’язкової вакцинації згідно з календарем щеплень – це допоможе убезпечити дитину від інших захворювань.
Особливо уважними медики просять бути батьків малюків до року та дітей, які мають серйозні супутні захворювання або вроджені вади:
астма; 
хронічні захворювання легень;
діабет;
генетичні, неврологічні та метаболічні недуги;
серповидноклітинна анемія; 
вроджені вади серця; 
імунодефіцитні стани; 
комбінована важка патологія; 
ожиріння. 
Таким батькам важливо докласти максимум зусиль, аби вберегтися від контакту з вірусом. Навіть із незначними симптомами нездужання вести дитину в садок чи школу не слід. Не займайтеся самолікуванням. При появі перших симптомів звертайтеся до свого сімейного лікаря чи педіатра і дотримуйтеся його рекомендацій!

Як виявити Covid-19 у дитини

Коронавірусна хвороба викликає у дітей ті ж симптоми, що й у дорослих:
– підвищена температура (38°С або вища);
– біль у горлі;
– новий неконтрольований кашель, що спричиняє утруднення дихання (якщо дитина має хронічний кашель, спричинений алергією чи астмою, важливо стежити, чи нема змін);
– діарея, блювання, біль у животі.
Особливу увагу варто звертати на ускладнене та/або прискорене дихання. Норма частоти дихання за 1 хвилину (повний вдих-видих рахуємо за одиницю):
– у дітей віком 0-два місяці – до 60;
– у дітей віком два-12 місяців – до 50;
– у дітей віком 1-п’ять років – до 40;
– у дітей від п’яти років і дорослих – бажано до 20, але точно не вище ніж 25.
Дуже тривожною ознакою у дитини від 0 до шести місяців є відмова від грудей або швидка втома від смоктання.

Ірина Шубінець, мама двох дітей:
– Нашою найбільшою проблемою стала непоінформованість, адже і від МОЗу, і від інших медиків ми постійно чули, що діти не хворіють на ковід, що вони можуть бути переносниками, а якщо й хворіють, то в дуже легкій формі, майже непомітно, що не слід переживати, що групою ризику є старші люди і люди, які мають супутні захворювання. Саме це й стало причиною того, що я не звернула уваги на певні симптоми, які були в моєї восьмимісячної дитини, а саме на підвищену температуру і легку задишку, яку помітив мій чоловік. Я й гадки не мала, що це можуть бути перші прояви ковіду, бо вважала, що температура – на прорізування зубів, як звично думати про дітей такого віку, що дитина просто перевтомилася. Якби це було у когось зі старших, то першою думкою стала б підозра, що це може бути ковід і що треба звернутися до лікаря і здати тести. А позаяк я знала, що діти не хворіють, що в них немає ускладнень, то не звернула на це уваги. І перші два з половиною дні хвороби я просто давала дитині протигарячкові препарати, бо температура була майже 38,5. Так ми змарнували перші два дні унаслідок моєї непоінформованості. І лише коли довідалися, що наша бабуся, з якою ми були разом на різдвяні свята, має підтверджений ковід, у мене склався «пазл» і виникла підозра. Тоді ми вирішили відразу ж звернутися в ОХМАТДИТ, щоби нас оглянули і послухали. В ОХМАТДИТі спрацювали на всі сто. Перше, про що нас запитали, коли ми зателефонували туди, чи є хтось хворий на ковід у нашому оточенні. І, довідавшись про нашу бабусю, одразу сказали приїхати. В лікарні зробили тест і дитині, і мені. Нас оглянула лікарка, послухала, призначила лікування і відпустила додому чекати результатів тесту. Наступного дня нам зателефонували і повідомили, що тести позитивні, сказали приїхати на ще один огляд і на рентген. Рентген показав односторонню пневмонію, і нас госпіталізували. Я в процес лікування абсолютно не втручалася, цілком довірилася медикам, яким дуже вдячна за їхню професійність, чуйність та уважність! П’ять днів ми були в лікарні. Загалом лікування зайняло два тижні. Нині, дякувати Богу і лікарям, уже все добре – тести негативні, дитина здорова. До речі, ми з чоловіком теж перехворіли, але безсимптомно, а от старша дитина не захворіла, тест був негативний. Хочу зазначити, що в дитини не було ні кашлю, ні нежитю, ні розладів травлення, лише висока температура і злегка утруднене дихання. Не можу сказати, що наша ситуація була критичною чи якимсь особливим випадком. Наша ситуація – це показник того, до чого може призвести непоінформованість. Якби б я мала більше інформації, що на дітей, особливо до року, треба більше звертати уваги в контексті ковіду, що вони також можуть захворіти, що це не якісь поодинокі випадки (я це побачила вже у відділенні, з нами також була в лікарні дитина з двосторонньою пневмонією, яка не мала інших симптомів, окрім температури, а пневмонію виявили на рентгені), ми не змарнували б перші два дні. Можливо, якби ми одразу ж належно зреагували, то не допустили б пневмонії. Нема нічого приємного в тому, коли восьмимісячна дитина лежить під крапельницею. Це тяжко, виснажливо… На дітей теж потрібно звертати увагу, бо вони теж хворіють. Не обов’язково дитина має кашляти чи мати усі симптоми. Вважаю, що про це треба більше говорити, щоби батьки у кожній ситуації, яка здається підозрілою, зверталися до лікаря. Ліпше зайвий раз перестрахуватися, зробити тест, аніж сидіти вдома, а тоді лікувати пневмонію.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4503 / 4.13MB / SQL:{query_count}