Народжені у 2020 році: не без стресів, але з позитивом

Львівщина посіла друге місце в Україні за кількістю новонароджених. Як найчастіше називали дітей

Попри пандемію, попри всі виклики цей рік приніс чимало добрих подарунків. Безперечно, серед найцінніших – синочки і донечки, онуки й онучки, які народилися цього року і тішать першими усмішками та успіхами в зростанні своїх мамусь і татусів, бабусь і дідусів.

Поява на світ дітей під час карантину

Звичайно, чимало батьків у своїх мріях інакше уявляли прихід на світ своїх дорогих чад, адже із запровадженням карантину були скасовані партнерські пологи та вільне відвідування матерів із дітками в тих пологових, де була така практика. Деяким мамам навіть довелося впродовж вагітності перехворіти на Covid-19. На щастя, для більшості з них усе обійшлося щасливо. Нещодавно не тільки Львів, а й чимало людей по всій Україні та в світі переживали і молилися за здоров’я Катерини Терлецької та її новонародженої донечки Даринки. Через важку форму недуги жінки (90-відсоткове ураження легень) дівчинці довелося побачити світ передчасно – на сьомому місяці вагітності матері. На свято Миколая батько – отець Петро Терлецький – повідомив, що дружину від’єднали від апарату ШВЛ. 29 грудня медики лікарні «швидкої» повідомили гарну новину: пацієнтку Катерину, матір шести дітей, яка була у відділенні інтенсивної терапії та 15 діб перебувала на штучній вентиляції легень, перевели у терапевтичне відділення.

Із 1 квітня – коштом держави

Стресів не бракувало, однак були й позитиви. З 1 квітня, коли розпочався другий етап медреформи, мамам, готуючись до пологів, уже не потрібно збирати пакунок медикаментів і витратних матеріалів або купувати його в лікарні. Це все забезпечує держава у пакеті пріоритетних послуг Програми медичних гарантій. Відпала й потреба «віддяки» лікарю.
Звичайно, до ідеалу ще далеко, але щоб реформа справді запрацювала, потрібно передовсім, аби змінилася свідомість громадян, щоб вони були готові відстоювати своє право на те, що їм гарантує держава. Сподіваємося, цього року чимало молодих матерів цим правом – народжувати коштом держави –скористалися.

«Пакунок малюка»

Із так званим «пакунком малюка» цього року було непросто. Запровадивши його у 2018 році, в липні 2020-го уряд вирішив замінити бебі-бокс грошовою виплатою у розмірі 5 тисяч гривень.
Щоб отримати її, потрібно було звернутися до ПриватБанку по соціальну картку. Однак робити покупки за отримані гроші можна було лише в тих закладах торгівлі, які долучилися до публічного договору про реалізацію пілотного проєкту монетизації «пакунка малюка», а не в будь-яких магазинах.
Проте депутати не погодилися з такими змінами, вважаючи, що «пакунок малюка» у натуральному вигляді допомагає родинам не лише заощадити кошти, а й зберегти час на догляд дітей. Дехто навіть підрахував, що за гроші, які дає держава замість «пакунка», не вдасться купити стільки ж товарів аналогічної якості. Повернути саме натуральну допомогу просили і в Дитячому фонді ООН (ЮНІСЕФ), наголошуючи, що ця програма універсальна для всіх родин незалежно від їхнього соціально-економічного статусу.
Тож нововведення проіснувало менш ніж місяць: 264 депутати ВРУ підтримали законопроєкт, згідно з яким «пакунок малюка» мають видавати в пологовому будинку, пологовому відділенні, перинатальному або неонатальному центрі. Якщо ж у перелічених медзакладах ці «пакунки» відсутні, батьки мають подати заяву з проханням про отримання бебі-боксу до місцевого підрозділу соцзахисту. Одержати цю допомогу вони можуть упродовж 30 днів після народження дитини. Бебі-бокс містить необхідні для малюка речі: пелюшки, підгузки, вологі серветки, ковдру, рушник, дитячий крем тощо.
А вже з 1 липня 2021 року батьки зможуть обирати «пакунок малюка» або грошову виплату.

Скільки дітей і як назвали

Звичайно, ми ще не знаємо, скільки всього за рік в Україні загалом та на Львівщині зокрема народилося діток. Однак, за даними Державної служби статистики, станом на 1 листопада в Україні народилося 247 тисяч 278 малюків. У Львівській області за січень – жовтень 2020 року з’явилися на світ 17 тисяч 903 дитини (це, до речі, другий результат за цим показником у країні). Найбільше немовлят народилися в столиці – 25 тисяч 626, на третьому місці Дніпропетровщина – 17 тисяч 898 малюків.
Чимало молодих батьків уже заздалегідь знали, як назвуть свого сина чи доньку. Міністерство юстиції склало список найбільш рідкісних та найбільш популярних імен дітей в Україні, котрі народилися в 2020 році. Зокрема, найбільш рідкісними іменами серед хлопчиків цього року стали: Зеленський, Яник, Вакула, Лимон, Київ, Князь, Принц, Парижан. Неординарними дівчачими іменами були: Луна, Імперія, Золушка, Хрусталіна, Квітка, Шанель, Нева.
Та все ж більшість батьків давали дітям традиційні імена. Приміром, серед хлопчиків у 2020-ому в Україні найбільше Артемів, Андріїв, Богданів, Владиславів, Володимирів, Данилів, Дмитрів. Серед жіночих імен найбільш популярними цього року були: Анна, Анастасія, Антоніна, Богдана, Валерія, Вікторія.
Як розповіли «Львівській Пошті» в Управлінні державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у м. Львові, найпоширенішими іменами, які давали дітям при державній реєстрації народження впродовж 11 місяців 2020 року, на Львівщині були: чоловічі – Максим, Матвій, Марко, Артем, Владислав, Давид, Дем’ян, Данило, Захар; жіночі – Анастасія, Анна, Софія, Вікторія, Вероніка, Злата, Яна, Діана, Мілана.
Рідковживані імена, які обирали батьки для своїх малюків за 11 місяців 2020 року: чоловічі – Саян, Августин, Матео, Натанаїл, Теофан, Платон, Говсеп, Даміан, Меркурій; жіночі – Заріна, Росава, Беатріса, Ачелья, Мальва, Юнія, Тавіта, Одарка, Філомена, Іная, Сіта.

Сервіс «єМалятко»

Із початку року в Україні запрацював сервіс «єМалятко», який об’єднує послуги, пов’язані з народженням дитини. Донедавна він був доступний тільки в пологових будинках, Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП) та відділах Державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). У липні цю комплексну послугу можна було замовити в 15 закладах Львова і передмість.
А вже із жовтня молоді батьки можуть зареєструвати дитину та оформити свідоцтво про її народження самостійно онлайн. Станом на 28 грудня, за даними Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у м. Львові, в області зареєстровані 3639 народжень малюків із наданням комплексної послуги «єМалятко».
Сервіс «єМалятко» об’єднує дев’ять державних послуг, дві з яких обов’язкові: державна реєстрація народження та визначення походження дитини, тобто інформація про батьків малюка. Решта послуг доступні на вибір. Зокрема, онлайн можна оформити допомогу при народженні дитини, зареєструвати місце проживання, визначити належність до громадянства України, присвоїти дитині номер платника податків, внести інформацію про дитину до Єдиного державного демографічного реєстру та до Реєстру пацієнтів, а також подати заяву про призначення допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім’ях.
Замовити комплексну послугу «єМалятко» можна, якщо: ви ще не отримали свідоцтво про народження дитини; матір і батько дитини є громадянами України; дитина народилася в медичному закладі, у пологовому був виданий медичний висновок про народження та присвоєний йому електронний номер; шлюб між батьком та матір’ю був укладений в Україні.
Замовити послугу «єМалятко» онлайн може як мама, так і батько дитини. Але для цього знадобиться електронний підпис, який можна швидко згенерувати онлайн, наприклад, у Приватбанку (https://acsk.privatbank.ua/service) або отримати в одному з центрів сертифікації ключів (https://czo.gov.ua/ca-registry). Також знадобиться номер медичного висновку. Після народження дитини лікар формує електронний висновок, і його номер надсилається матері через смс-повідомлення. Саме цей номер, який складається з 16-ти латинських літер та цифр і має формат ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ, дає можливість замовити на порталі «Дія» до дев’яти послуг, потрібних батькам новонародженого.
Відтак потрібно зареєструватися на порталі «Дія», заповнити онлайн-заяву, відмітити додаткові послуги, поставити електронний підпис і чекати на лист, який сповістить про оформлення послуг. Коли свідоцтво про народження буде готове, його можна забрати у відділі ДРАЦСу. А вже невдовзі перший документ дитини можна буде отримати поштою.
Окрім того, комплексну послугу «єМалятко» на порталі «Дія» з грудня можуть замовити мами, які не перебувають у шлюбі та самостійно виховують дитину. Для цього вони, зайшовши на портал, мають зазначити, що не перебувають у шлюбі і що батько не визнає дитину. У свідоцтві про народження обов’язково мають бути записані дані про умовного батька дитини, тому їх потрібно внести у заяву. Прізвище батька має бути таке ж, як у мами, а його ім’я та по батькові можна вибрати довільно. Потрібно вказати і по батькові дитини, яке буде похідним від зазначеного на попередньому кроці імені батька. Однак якщо батьки новонародженої дитини розлучилися менш ніж 10 місяців тому, потрібно подати заяву особисто у відділі ДРАЦСу.
Головна перевага переходу «єМалятко» в онлайн – економія часу та сил молодих батьків. У Мінцифри підрахували, що раніше для отримання послуг, пов’язаних із народженням дитини, потрібно було здійснити 11 візитів до державних установ та зібрати 37 різних документів. Зараз заповнення онлайн-заяви займає до пів години.
Із грудня комплексна послуга «єМалятко» стала ще доступнішою для батьків новонароджених: відтепер у Львові вони можуть зареєструвати народження малюка онлайн безпосередньо в пологовому будинку. Саме для цього були передані ноутбуки в пологовий будинок №1, пологове відділення 3-ої міської клінічної лікарні та Обласний перинатальний центр.
Отож попри всі стреси і випробування життя триває. Нехай малюки ростуть здорові на радість батькам та на втіху бабусям і дідусям, нехай Господь обдаровує їх здоров’ям і талантами, нехай життя буде для них щедре і на успіхи, і на мудру науку, і на щирих друзів, і на любов!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4427 / 4.07MB / SQL:{query_count}