Вступити до вишу під час пандемії

Які особливості цьогорічної вступної кампанії та куди звертатися абітурієнтам за роз’ясненнями та у разі виникнення проблем

Вступні перегони тривають. Напевно, вони стали найбільш стресовими та непередбачуваними, адже були побоювання, що зміни будуть вже надто серйозні, однак обійшлося скасуванням ДПА у формі ЗНО та перенесенням термінів. 
25 червня майбутні абітурієнти вже складали ЗНО з математики. Із 186 тис. зареєстрованих взяли участь 152 тис. учнів, тобто 82%. Результати іспиту будуть відомі до 17 липня, наразі ж можна самостійно порахувати бали за формулою на сайті МОН. Варто нагадати, що з наступного року ЗНО з математики складатимуть усі випускники шкіл. 
А вчора, 30 червня, відбулося найбільш численне ЗНО з української мови та літератури, на яке зареєструвалося понад 370 тис. осіб. Його результати стануть відомі до 25 липня. Останнє ЗНО, з хімії, відбудеться 17 липня. Його результати, як і решта, будуть відомі до 29 липня. 
Учасники, які з поважних причин не зможуть взяти участь в основній сесії ЗНО, матимуть нагоду спробувати свої сили під час додаткової сесії, яка відбудеться з 24 липня по 10 серпня. Для цього потрібно протягом 5 днів після тестування з певного предмета (враховуючи день проведення) подати заяву. Зразок заяви та перелік документів, які необхідно надати, можна знайти на сайті Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти. У додатковій сесії зможуть взяти участь і ті учасники, які проживають у місцевостях, які постраждали від стихійного лиха і не мають змоги безпечно дістатися пунктів тестування. Щоб перенести участь у ЗНО на додаткову сесію через стихійне лихо, необхідно звернутися до регіонального центру оцінювання якості освіти області, яка потерпає від повені.

Подаємо документи

Склавши випробування з обраних предметів, абітурієнт повинен до 1 серпня зареєструвати особистий електронний кабінет (він працюватиме під час вступної кампанії). Для реєстрації вступник повинен мати власну електронну адресу (вона стане логіном) та створити пароль для входу в кабінет.
13 – 22 серпня потрібно подати електронну заяву на вступ до одного або кількох обраних університетів. Саме з 13 серпня в особистому кабінеті вступника з’явиться можливість подати e-заяву на вступ.
Абітурієнт може подати до п’яти заяв на бюджетні місця будь-яких спеціальностей і необмежену кількість заяв на контрактну форму навчання. У кожній заяві на бюджетну форму треба вказати пріоритетну спеціальність.
16 серпня о 18.00 закінчується прийняття заяв від тих, хто вступає на основі співбесіди і вступних іспитів. 22 серпня о 18.00 закінчується прийняття заяв від тих, хто вступає на основі сертифікатів ЗНО або творчих конкурсів.
У e-заяві вступник має вказати:
– номер, пін-код та рік отримання сертифіката ЗНО. Цього року абітурієнти вперше мають право подавати сертифікати ЗНО за різні роки: 2018, 2019 та 2020 роки з усіх предметів та за 2017 рік із усіх, окрім іноземних мов. Сертифікати різних років можна комбінувати;
– серію та номер документа про повну загальну середню освіту;
– середній бал додатка до шкільного атестата (для обчислення можна скористатися калькулятором на сайті https://ez.osvitavsim.org.ua/).
Медичну довідку цього року подавати не потрібно, хіба що обрана спеціальність передбачає спеціальні вимоги до стану здоров’я, зрештою виш сам визначає перелік додаткових документів, тож варто уважно прочитати правила прийому або уточнити у приймальній комісії. 
Варто нагадати, що цього року через електронний кабінет можуть подавати заяви і вступники, які мають право на особливі умови. Пільги цього року передбачені для низки категорій вступників, зокрема це особи з інвалідністю, інваліди війни, особи позбавлені батьківського піклування та прирівняні до них, демобілізовані після 1 грудня 2019 року та інші. Докладніше довідатися, чи має вступник пільгу, яку саме та як нею скористатися, можна сайті МОН.
Якщо у когось виникнуть проблеми з поданням e-заяви, потрібно звернутися по допомогу у відділ техпідтримки:
+38 (044) 290-18-13;
+38 (093) 342-38-63;
+38 (095) 281-13-54;
+38 (067) 551-24-74.
Якщо електронну заяву подати не вдалося, доведеться подавати документи особисто. Аби не марнувати часу, варто завчасно уточнити необхідний перелік документів.

Кому пощастить

Кожен заклад вищої освіти може в своїх правилах прийому встановлювати мінімальний прохідний бал на ту чи іншу конкурсну пропозицію. Однак для всіх вступників, що вступають для здобуття ступеня бакалавра, встановлено мінімальне значення конкурсного бала для допуску до конкурсного відбору на бюджетні місця – він має становити не менше 125 балів. Щонайменше 150 балів треба набрати з другого та третього предметів ЗНО тим, хто планує вступати на спеціальності стоматологія, медицина, педіатрія. 140 – мінімальний конкурсний бал для вступників на право, публічне управління, міжнародні відносини. Конкурсний бал – комплексна оцінка досягнень вступника, яка обчислюється за результатами складання ЗНО та інших вступних випробувань, середнього бала атестата загальної середньої освіти, творчих конкурсів, а також певних коефіцієнтів тощо. На сайті МОН є формула обчислення, а також докладна інструкція, як нею скористатися. Прохідний бал на кожну спеціальність визначається щороку за результатами конкурсу. 
1 – 12 серпня складатимуть вступні іспити або проходитимуть творчі конкурси ті, що обрали спеціальність чи виші, які цього вимагають, і мають бажання здобувати освіту коштом держави. Наприклад, творчий конкурс передбачений для вступу на спеціальності хореографія, музичне мистецтво, фізична культура і спорт та ін. Повний список можна знайти на сайті МОН. 13 – 22 серпня творчі конкурси відбудуться для тих, хто вчитиметься за контрактом.
16 – 18 серпня відбудуться вступні співбесіди, де це передбачено.
А вже 20 серпня оприлюднять списки тих, хто вступив на бюджетну форму навчання за квотою 2, тобто абітурієнти з Криму. 27 серпня оголосять решту абітурієнтів, які зможуть навчатися державним коштом.
Рейтинговий список вступників з’явиться на сайті, на інформаційних стендах приймальних комісій університетів, на сайтах закладів вищої освіти, а також надійде в особистий кабінет кожного вступника.
До 18.00 31 серпня вступники, які знайшли свої прізвища у списках рекомендованих до зарахування на держбюджет, мають подати оригінали документів в обраний ЗВО.
До 5 вересня будуть зараховані вступники на бюджет, до 30 вересня – на контракт.
Ці дати є остаточними, їх затвердили останніми змінами до умов прийому на навчання, запевняють у МОН. Зміни можуть статися лише за значного погіршення ситуації з поширенням Covid-19.

Навчання за контрактом подорожчало

Аби не було неприємних сюрпризів для тих, хто не розраховував на навчання коштом держави або ж «недотягнув» за конкурсним балом, варто нагадати, що цього року Міністерство освіти і науки України запровадило мінімальну вартість навчання на контракті у 160 закладах вищої освіти, що у підпорядкуванні МОН. Вона коливатиметься від 6 до 39 тис. гривень, однак у міністерстві зазначили, що у майже сотні закладів не перевищить 20 тисяч гривень, і лиш у дев’яти встановлена висока мінімальна вартість навчання за контрактом. 
Мінімальна вартість навчання (індикативна собівартість) враховує доходи людей і не може бути вищою за три середні зарплати у області. Вона поширюється на 38 найбільш популярних спеціальностей у державних університетах і тих приватних, які будуть отримувати державне фінансування. З-поміж них: право, економіка, політологія, журналістика, філологія, менеджмент, маркетинг, міжнародні відносини, дизайн, туризм, спеціальності галузей інформаційних технологій та деякі спеціальності сфери охорони здоров’я, зокрема стоматологія, фармація, педіатрія тощо. Повний перелік спеціальностей опублікований на сайті МОН.
«У 2020 році мінімальна вартість навчання на контракті не може бути меншою, ніж 60% від фінансування, яке держава виділяє в перерахунку на одного студента-бюджетника в конкретному університеті. Це стосується лише 38 найбільш популярних спеціальностей та почне діяти для студентів, які вступатимуть у 2020 році, і не вплине на тих, хто вже навчається. Власне, навіть серед майбутніх першокурсників нововведення торкнеться максимум 16% цьогорічного набору», – запевняють у міністерстві і сподіваються, що це допоможе покращити умови навчання та підвищити заробітну плату викладачів. 
Варто зазначити, що міністерство встановлює лише мінімальну вартість, остаточно ж вартість навчання визначає сам виш.
Щодо львівських вишів, то мінімальна вартість навчання на контракті на визначених переліком спеціальностях становитиме відповідно для молодшого бакалавра, бакалавра та магістра у: 
ЛНУ ім. Івана Франка: 13 787 грн, 15 319 грн, 19 914 грн;
ЛНУ фізичної культури ім. Івана Боберського: 18 712 грн, 20 791 грн, 27 029 грн;
ЛНУ ветмедицини та біотехнологій імені С. Гжицького: 12 205 грн, 13 561 грн, 17 629 грн;
ДВНЗ «Національний лісотехнічний університет України»: 20 714 грн, 23 016 грн, 27 813 грн;
Львівському інституті економіки і туризму: 25 400 грн, 27 813 грн, 27 813 грн;
Львівському національному аграрному університеті: 16 616 грн, 18 463 грн, 24 001 грн;
НУ «Львівська політехніка»: 20 453 грн, 22 725 грн, 27 813 грн;
Українській академії друкарства: 16 645 грн, 18 494 грн і 24 043 грн. 
А от львівський медуніверситет підпорядковується МОЗ, тож до цього переліку не увійшов.

Куди звертатися

Із вівторка, 30 червня 2020 року, в МОН розпочнуть роботу консультативні телефонні лінії та приймальня громадян щодо вступної кампанії – 2020. Вони працюватимуть до 15 вересня включно.
Звернувшись на консультативні телефонні лінії чи особисто у приймальню громадян, вступники зможуть отримати всі пояснення щодо вступу до закладів вищої, фахової передвищої та професійно-технічної освіти.
«Ми активно комунікуємо щодо питання вступу і особливо тих змін, які відбулись через карантин та зміщення строків вступної кампанії. На сайті МОН створено окремий розділ, де вступники можуть знайти відповіді на найпоширеніші запитання, покрокові інструкції, інфографіки, документи тощо. Крім того, з початку року ми оперативно даємо відповіді на всі питання через сторінку ВСТУП 2020 у фейсбуці. Також на каналі МОН у ютубі буде розміщено серію відеороз’яснень щодо особливостей цьогорічного вступу», – зазначив генеральний директор директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН Олег Шаров. 
Приймальня громадян працюватиме у приміщенні Міністерства освіти і науки за адресою: м. Київ, б-р Шевченка, 16, каб. №401. Графік роботи: понеділок – четвер – із 9.00 до 18.00; п’ятниця – з 9.00 до 16.45. Адреса для е-звернення громадян: ez@mon.gov.ua.

На сайті Міносвіти опублікували інформаційні матеріали щодо вступної кампанії 2020 року. У спеціальному розділі можна, зокрема, дізнатись про:
– умови прийому до закладів вищої освіти 2020 року;
– інформацію щодо пільг 2020 року;
– поширені запитання-відповіді про вступ-2020;
– державне замовлення – 2020;
– перелік шкіл, учні яких мають право на сільський коефіцієнт у 2020 році;
– форми документів для проведення вступної кампанії.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4287 / 4.09MB / SQL:{query_count}