Люди і події 2019. Суспільство

Виклик року

15 грудня Православна церква України відзначила перший рік від дня свого створення на Об’єднавчому соборі. 6 січня 2019 року Митрополит Епіфаній з рук Вселенського патріарха Вартоломія отримав Томос про автокефалію ПЦУ. Попри тиск Москви її вже офіційно визнала Александрійська патріархія і Елладська автокефальна церква.
За рік до ПЦУ, яка на момент створення налічувала 7000 парафій, приєдналися ще 600 громад, котрі перейшли з Московського патріархату. Незважаючи на тиск ззовні та перепони, які чинила і чинить “гнана” УПЦ МП, ПЦУ за цей рік утвердилася в українському суспільстві як одна з впливових її складових. А Митрополит Епіфаній завдяки виваженій позиції зумів консолідувати єрархію, яка раніше представляла три православні церкви України, та став однією з найавторитетніших постатей серед українців. Попри демарш почесного Патріарха Філарета ПЦУ уникла розколу та зберегла єдність.
Фото: pomisna.info

Перемога року

Аби у Львові діти-сироти та діти, які опинилися в скрутних життєвих обставинах, мали куди звернутися по допомогу, громадськість у 2019-ому доклала чимало зусиль. Врешті депутати Львівської міськради виділили 40 млн грн, щоби викупити у облради будівлю на вул. Короленка, 7 та безоплатно передали її у власність місії УГКЦ “Центр опіки сиріт”. Зараз тут тривають відновлювальні роботи, аби Дім милосердя св. Миколая щонайшвидше запрацював. Найперше облаштовують каплицю і кілька кімнат та шукають ідеї, щоб Дім став самоокупним і не був тягарем для громади. Назагал площа будівлі – близько 3000 кв. м, є ще 0,5 га території, на якій можна організовувати спортивні заняття і змагання, а також господарські приміщення, в яких планують організувати майстерні. 29 грудня відбудеться освячення каплиці, яке здійснить митрополит і архиєпископ Львівський Ігор Возьняк.
Фото: Центр опіки сиріт

Призначення року

12 січня у Патріаршому соборі УГКЦ в Києві відбудеться єпископська хіротонія Степана Суса, якого Синод єпископів УГКЦ за попередньою згодою Ватикану обрав єпископом Курії Києво-Галицького Верховного архиєпископа. Владиці-номінанту в жовтні виповнилося 38 років, він стане наймолодшим католицьким єпископом у світі. За роки служіння отець Степан здобув шану і любов завдяки своєму капеланському служінню українському війську, відкритості, щирості та зусиллям, спрямованим на повернення Церкві колишнього костелу єзуїтів, а відтак на його реставрацію і становлення як гарнізонного храму – одного зі знакових сакральних місць нашого міста.
У 2019 році владика Борис Ґудзяк був піднесений до гідності архиєпископа-митрополита Філадельфійського і нині очолює УГКЦ у США. До того він опікувався українськими греко-католиками у Франції, Швейцарії  і країнах Бенілюксу.
Фото: Facebook.com

Зрушення року

Дискусія, чи можливо, щоб українські християни святкували Різдво 25 грудня разом з усім світом, і що для цього потрібно, розгорілася цього року з новою силою. Опитування медіа на цю тему були дуже популярними, наприклад, в одному з них за дві доби проголосувало понад 43 тисяч людей, з них дві третини – за 25 грудня. Молодь прагне відчути себе частиною глобальних процесів та позбутися відчуття хуторянства, а богослови наголошують на необхідності подолати роздвоєність, адже у повсякденні живемо за одним календарем, у церкві – за іншим, тому й святкуємо Новий рік перед Різдвом. Одні й другі звертають увагу, що це допоможе Україні вийти з орбіти “русского мира”. Натомість опоненти побоюються розколів і хочуть зберегти самобутність. А на Волині вже цього року віряни ПЦУ матимуть змогу святкувати Різдво 25 грудня – у відповідь на їхнє звернення владика Михаїл благословив звершення святкового богослужіння у цей день і рекомендував їм розпочати піст 14 листопада.
Фото: архів

Надбання року

У Львові 22 вересня відкрили Музей Митрополита Андрея. Впродовж років цього добивався львівський священник Севастіян Дмитрух, навіть обіцяв розпочати голодування, якщо влада не виконає своїх зобов’язань. Зі слів отця, приміщення на вул. Кривоноса, 1, що є одним архітектурним комплексом із церквою блаженного Климентія Шептицького, під Музей Митрополита Андрея звільнили ще в 2015 році, але виникли деякі труднощі з тим, аби передати його церкві. Це будівля колишнього монастиря ордену реформатів, яку використовував Львівський університет внутрішніх справ. Уже багато років отець Севастіян збирає колекцію, яка налічує більш ніж пів тисячі експонатів із особистих речей Митрополита та кілька тисяч давніх українських ікон і речей сакрального вжитку. Перша виставка в новому музеї розповідала про життя УГКЦ в підпіллі.
Фото: Релігійна правда

Книжки року

Цей рік був багатий на видання, що допомагають не тільки відкривати для себе віру, а й через досвід визначних людей навчають, як жити сьогодні. Особливо популярною стала книжка Мирослава Мариновича “Митрополит Андрей Шептицький і принцип “позитивної суми”, яка вийшла друком у Видавництві Старого Лева. Це розмова філософа і мислителя Мирослава Мариновича з філософом і мислителем, суспільним та релігійним діячем Андреєм Шептицьким і спроба актуалізувати вчення Митрополита для людей ХІХ століття.
Шанувальникам життя і праці Митрополита Андрея Шептицького також сподобається багато ілюстроване науково-популярне видання “На скелі віри. Митрополит Андрей Шептицький” авторства Оксани Гайової та Михайла Перуна (видавництво “Апріорі”). Читачі мають змогу не тільки прочитати про великого Митрополита, а й побачити фотокопії оригінальних грамот, стародруків, листів, матеріалів з архівів та музеїв.
Фото: Facebook.com
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9194 / 4.12MB / SQL:{query_count}