Пенсія в “один дотик”: без черг і зволікань

Відтепер оформити пенсію можна через інтернет, однак потрібно мати електронно-цифровий підпис

Чи не в кожного з нас робота забирає багато часу і зусиль. Ми працюємо, щоб заробити на прожиття, на відпочинок, поставити на ноги дітей, щось відкласти… Зрештою, є й такі, що працюють, бо інакше не можуть. Але настає пора, коли роки беруть своє і треба йти на заслужений відпочинок. Або ж так складаються обставини, що людина не може працювати, бо, наприклад, через хворобу стала інвалідом, чи неповнолітня дитина втратила годувальника. У таких випадках, згідно із Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, особа звертається до органів Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії.
Щомісяця із заявами про призначення пенсій до органів Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області звертаються близько тисячі осіб. Усього ж на Львівщині понад 683 000 пенсіонерів, з яких чимало працюючих, тому що два роки вони мають право на перерахунок пенсії.

Новація для зручності

Тож ПФУ запровадив новацію, щоб громадяни не мусили витрачати багато часу на те, аби оформити пенсію чи звернутися з приводу її перерахунку, а також щоб значно покращити якість обслуговування. Новий сервіс дозволяє звернутися із заявою про призначення пенсії та подати необхідні документи дистанційно – через інтернет. У відділення треба прийти вже тоді, коли готове пенсійне посвідчення. Однак для цього необхідно мати електронно-цифровий підпис! Нині це не проблема, у “Приватбанку” його можна виготовити безкоштовно і знову ж таки онлайн. Про це розповіли під час брифінгу в ГУ ПФУ у Львівській області.
Зі слів начальниці управління інформаційних систем та електронних реєстрів ГУ ПФУ у Львівській області Наталії Лужецької, дотепер, щоб отримати призначення пенсії, особа мусила неодноразово звертатися до пенсійного фонду: консультації, подача документів, перевірка, донесення… Нововведення дасть змогу обійтися одним відвідуванням! Для цього потрібно зайти на вебпортал ПФУ. Є дві можливості зареєструватися на цьому порталі та створити особистий кабінет: самому звернутися із заявою до органів ПФУ та отримати логін і пароль або ж застосувати електронно-цифровий підпис – ЕЦП (саме другий варіант дасть змогу скористатися можливістю дистанційно подати заяву про призначення чи перерахунок пенсії). Тож якщо особа вже зареєстрована на порталі ПФУ, але без ЕЦП, то має зробити це заново, уже з його застосуванням.

Як подати заяву

В особистому кабінеті можна переглянути відомості, які вже є в електронному реєстрі застрахованих осіб: особисті дані, податковий номер, страховий стаж, страхові внески, коли був сплачений останній внесок, а також дані, за який період немає сплачених внесків.
Увійшовши на вкладку “Всі послуги”, можна вибрати опції “Заява на призначення пенсії” чи “Заява на перерахунок пенсії”, опісля ввійти у систему за допомоги ЕЦП. Перед тим необхідно підготувати необхідний пакет документів і відсканувати їх.
“Пакет документів обмежений в обсязі, кожен файл – не більш ніж 1 МБ, тому варто робити сканкопії у форматах JPG або PDF. Якщо паспорт чи трудова книжка мають кілька сторінок, то має бути один (!) багатосторінковий файл, бажано чорно-біле зображення, щоб зменшити обсяг файлу”, – радить Наталія Лужецька.
Що потрібно заповнити в заяві: орган ПФУ, який проводитиме призначення пенсії; вид пенсії (за віком, через інвалідність тощо); індивідуальний податковий номер; особисті дані; заяву про виготовлення електронного посвідчення чи паперового; згоду на проведення обробки даних. Відтак треба прикріпити пакет сканкопій документів. Якщо це пенсія за віком, то мінімальний пакет документів: паспорт, довідка про присвоєння ідентифікаційного коду, трудова книжка. Якщо потрібно надати інші документи (свідоцтва про народження дітей, диплом тощо), прикріплюємо їхні сканкопії.
Якщо ж припустилися помилки, система вкаже, де є незаповнене обов’язкове поле. Заяву підписують ЕЦП. Дані надходять до органів ПФУ. Якщо заява вже прийнята до опрацювання, вона стає недоступною для редагування! Всього на призначення пенсії дають десять робочих днів з часу подання всіх необхідних документів.
Якщо майбутній пенсіонер надав не весь пакет документів чи, наприклад, вони недобре відскановані, фахівець напише йому повідомлення, де вкаже свої зауваження до поданого пакета документів. Таким чином особа матиме змогу доопрацювати пакет документів (ще раз відсканувати їх чи додати нові). Прочитати це повідомлення можна в особистому кабінеті, тож варто туди час до часу заглядати, аби не проґавити поради. В каталозі “Мої звернення” можна побачити всі документи, подані до ПФУ. А звертатися по призначення пенсії за віком можна не раніше ніж за місяць до настання пенсійного віку!

З оригіналами по посвідчення

Щоб отримати смс-повідомлення про те, що посвідчення готове і що потрібно прийти по нього у відділення, варто не забути підключити на порталі смс-інформування.
Тільки коли документи будуть опрацьовані, а пенсійне посвідчення виготовлене, особі надійде смс-інформування про те, що треба звернутися до відділення ПФУ. Вже тут, на місці, буде проведена ідентифікація особи, а всі сканкопії звірені з оригіналами. Тож не забудьте всі підготовлені документи взяти зі собою! Якщо все збігається, вам вручать посвідчення, а вже розраховану пенсію скерують до виплати.
До речі, зареєструвавшись на вебпорталі та підключивши смс-інформування,  інформацію про призначення пенсії отримають і ті особи, що подавали документи особисто.
За час роботи сервісу 10 жителів області вже подали заяви про призначення чи перерахунок пенсії дистанційно. Всього ж на вебпорталі уже зареєстровані майже 93 000 осіб, які проживають на Львівщині, та 290 страхувальників, залучена до смс-інформування понад 21 000 осіб, а електронне пенсійне посвідчення, яке можна використовувати як платіжну картку (її видають тим, що одержують пенсію через “Ощадбанк”), мають понад 7000 жителів області.
“Закликаю страхувальників реєструватися на нашому порталі! Так вони матимуть змогу отримувати напряму довідки про страховий стаж, які вони вимагають від працівників, наприклад, для виплати за листком непрацездатності. Необхідність отримати таку довідку – це не тільки незручність для людей, які змушені витрачати на це час, а й черги у відділеннях. А якщо страхувальник зареєструється на порталі, то в “Кабінеті страхувальника” матиме всю необхідну інформацію”, – пояснює Руслана Іванкова, начальниця управління з обслуговування громадян ГУ ПФУ у Львівській області.
І принагідно нагадує, що в 2019 році відбулося вже чотири перерахунки пенсій для різних категорій. Середній рівень пенсій збільшився на 320 грн і нині становить 2739 грн 90 коп.

На вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України працює низка сервісів для пенсіонерів, застрахованих осіб та страхувальників. Це, зокрема:
– налаштування послуги безкоштовного смс-інформування (щодо призначення/перерахунку пенсії, сплати страхових внесків роботодавцем та страхового стажу особи);
– отримання довідок, достовірність яких підтверджується QR-кодом (про розмір сплачених внесків (форма ОК-5), витяг із реєстру застрахованих осіб, довідка про розмір пенсії);
– отримання застрахованими особами через особистий кабінет інформації про страховий стаж та щомісячні відрахування єдиного соціального внеску роботодавцем;
– кабінет страхувальника, через який можна отримати інформацію стосовно сплати єдиного соціального внеску, в тому числі щодо заборгованості підприємства з цього виду платежу, а також електронні “Довідки про трудовий та страховий стаж” працівників для розрахунку суми виплати за час тимчасової непрацездатності.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.3355 / 4.14MB / SQL:{query_count}