Нові професії: виклики сьогодення

Які особливості роботи аналітика, smm-спеціаліста та бізнес-тренера, що входить до їхніх обов’язків та де в Україні вчать працювати з даними, соцмережами та персоналом

Світ розвивається надзвичайно швидко. З’являється щораз більше нових професій. Нині ледь не кожна друга компанія шукає аналітика, який обробляв би великі об’єми інформації, smm-спеціаліста, який працював би зі сторінками у соціальних мережах, а також бізнес-тренера, який би мотивував та навчав персонал.
Усі ці професії в Україні з’явились відносно недавно, але уже встигли стати затребуваними. Працівників цих галузей особливо цінують у компаніях, які постійно розвиваються та йдуть в ногу з часом.

Аналіз великих даних

Потреба у професії аналітика виникла тому, що кількість даних збільшується у геометричній прогресії, тож виникає потреба у фахівцях, які вміють працювати з даними і робити висновки на їхній основі, розповіла “Львівській Пошті” Оксана Марець, доцент кафедри статистики ЛНУ ім. Івана Франка.
“Насправді у цій галузі багато напрямків. Є аналітики, аналітики даних, бізнес-аналітики, дата-інженери, статистики тощо. Щодо обов’язків і необхідних навичок, то в межах роботи аналітиком можна описати три досить різні професії. Перша – “аналітик-як-посередник” між замовником і виконавцями (програмістом і тестерами). Друга – “аналітик-який-власне-аналізує”, тобто обробляє вже наявну інформацію. Наприклад, дані про продажі для цілей планування виробництва. Третя – аналітика, яка вимагає технічних знань, зокрема, збір даних (скрейпінг), їхня агрегація, моделювання. Це власне робота з великими даними, яка потребує знання математики, баз даних, мов програмування”, – каже Оксана Марець.
Щодо навичок, які потрібні для перших двох професій, то це знання предметної області, Excel на рівні INDEX-MATCH, INDIRECT, OFFSET, графіків типу bullet, dumbells (тобто не вбудованих безпосередньо в програму) і вище, а також хороші комунікаційні навики. Ще важливими є знання англійської, презентаційні навички та бажання постійно вчитися, наголошує співрозмовниця.
“Сьогодні унікальний час, коли ми маємо доступ до дуже якісного і безкоштовного контенту через відкриті масові онлайн-курси, блоги спеціалістів, форуми. Важливим елементом такого навчання є доступ до матеріалів англійською мовою. Отже, вбиваєте двох зайців одним пострілом – вивчаєте свій напрямок і англійську. Особисто мені завжди було цікавіше вчити англійську через певний контекст. Підхід до навчання через блоги, форуми, навчальні відео називають анархічним, несистемним. Більш структуроване навчання пропонуємо на кафедрі статистики у Франковому виші. У часи, коли професія аналітика ще не була такою популярною, кафедра статистики готувала фахівців, які нині працюють аналітиками у різних компаніях світу. Наприклад, одна із наших випускниць нині працює ринковим аналітиком у Pоyry Management Consulting (Лондон)”, – каже Оксана Марець.
“Постійно вдосконалюємо навчальні програми, і вже три роки в межах спеціальності “Економіка” ведемо підготовку бакалаврів за освітньою програмою “Економічна аналітика та бізнес-статистика”, випускники якої досконало працюють із прикладними програмами Excel, STATISTICA, SPSS, R, Python, MySQL. Також випускники бакалаврської програми можуть розширити горизонт фахової підготовки на програмі підготовки магістрів із “Бізнес-статистики та аналітики”, де поглиблено вивчають сучасні методи аналізу кількісних та якісних даних”, – розповіла Оксана Вільчинська, доцент кафедри статистики ЛНУ ім. Івана Франка.
З її слів, сьогодні у світі професія аналітика розвивається, про це свідчать високі заробітні плати фахівців.
“Щоб говорити про розвиток цієї професії в Україні, потрібно проводити дослідження. Зараз викладачі нашої кафедри працюють у проекті “Моніторинг реалізації інтелектуального потенціалу випускників ВНЗ і ПТНЗ прикордонного регіону: соціальне партнерство, державне і регіональне замовлення”. Цей проект спрямовано на такі цілі: створення інформаційно-аналітичної бази даних про зайнятість випускників ВНЗ і ПТНЗ, розробку вебпорталу “Індикатори якості та ефективності професійної і вищої освіти Львівщини”, підвищення якості та ефективності підготовки у ПТНЗ і ВНЗ на основі удосконалення системи соціального партнерства з інститутами бізнесу і влади. За результатами такого моніторингу зможемо змістовно говорити про кількість, потребу, популярність та якість підготовки як аналітиків, так і фахівців інших спеціальностей”, – розповіла Оксана Вільчинська.

Робота з Instagram та Facebook

Нині інтернет став безкоштовним майданчиком для продажів. Більше людей почали там продавати, а споживачі – купувати. Ось тому з’явилася потреба у спеціалістах, які будуть розвивати ці канали продажів, тобто соціальні мережі, розповіла Ангеліна Власюк, smm-спеціаліст, бренд-менеджер.
“Для того, щоб зареєструвати соціальні мережі і почати продавати через них, не потрібно великих вкладень. Тому з’явилася потреба у smm-спеціалістах, які збільшують прибутки різних компаній власне через соц­мережі. Щодо обов’язків, то smm-спеціаліст має грамотно вести соціальні мережі, а також розуміти чимало технічних моментів SMM (з англ. – Social Media Marketing. – “Львівська Пошта”). Зокрема, потрібно вміти робити красиві фото, обробляти їх, шукати красиві картинки на різні теми, спілкуватись з цільовою аудиторією. Важливо вміти грамотно писати тексти, які “продавали” б товар, а також налаштовувати рекламу в соціальних мережах, співпрацювати з лідерами думок”, – каже Ангеліна Власюк.
В Україні професія smm-щика нині стає більш популярною. На ринку 50% спеціалістів роблять свою роботу грамотно, ефективно та професійно, а інших 50% – це аматори, які не мають конкретних технічних знань та роблять все на інтуїтивному рівні. І з кожним днем таких “спеціалістів” більшає, розповідає співрозмовниця.
“Сьогодні професія smm-спеціаліста є досить затребуваною. Однак з кожним роком вона вимагає щораз більше навичок та вмінь. Наразі вищої освіти зі спеціальності SMM немає, є лише маркетинг. Однак на цій спеціальності мало вивчають по роботі в інтернеті. Ось я вчилась на маркетолога, і більшість моїх викладачів навіть не знали, що існує така професія – smm-спеціаліст. Звісно, це сумно. Але є багато курсів, які допоможуть вам опанувати SMM, є школи, які пропонують офлайн та онлайн навчання у різних містах України, а також є люди, які навчають індивідуально”, – каже Ангеліна Власюк.

Мотивація персоналу

Робота бізнес-тренера полягає у тому, щоб допомагати іншим людям ставати кращими, прививати їм любов до навчання та особистого розвитку для реалізації власного потенціалу, розповіла Оксана Винницька, сертифікований бізнес-тренер, коуч.
“Основне завдання бізнес-тренера – дати працівникам ті знання та навички, які необхідні для ефективної роботи в компанії та допомогти учасникам тренінгу сформувати і закріпити нові стратегії мислення та поведінки. Важливо стимулювати мислення та творчість людини, надихати її на максимальне розкриття свого особистого та професійного потенціалу. Тобто у роботі з клієнтами бізнес-тренер виступає як агент змін та провідник до мети. Що ж стосується мого підходу в роботі, то працюю з людьми особисто, заряджаю їх вірою в себе, мотивую змінювати мислення, ставлення до роботи та діяти!” – каже Оксана Винницька.
З її слів, власник будь-якого підприємства, компанії повинен дбати про персонал. Бо сучасний керівник ефективний не лише тоді, коли він вміє ставити завдання та делегувати їх, але також коли він вміє чути свою команду.
“Якщо керівник не чує учасників своєї команди, то виходить, що керівник рухається в одному напрямку, а команда – в іншому. Допомогти керівникам може коучинг з управління персоналом, який, власне, і проводять бізнес-тренери. Якщо керівник буде використовувати коуч-методи в роботі з командою, то він набагато швидше досягне результату, бо ці методи скеровані на розкриття людського потенціалу. Під час тренінгу я задаю учасникам відкриті запитання: чому для вас це важливо, як ви можете вирішити це питання по-іншому тощо. Таким чином допомагаю людям придумати свій план дій, і почати зміни”, – розповідає Оксана Винницька.
Неабияк важливо після тренінгу провести ще кілька зустрічей з учасниками, перевірити, як працює їхній план дій, дати поради, каже співрозмовниця.
“Сьогодні працюю з власниками малого та середнього бізнесу. Це корпоративні тренінги для керівників-початківців. Навчаю їх мотивувати та утримувати персонал. Ще одна моя спеціалізація – менеджери з продажу. Даю техніки та інструменти продажів, і так званий “польовий супровід”. Тобто за тиждень після тренінгу приходжу і перевіряю, як працює команда та даю рекомендації. Цей етап працює краще за будь-які анкети! Але пам’ятайте, що ефективність застосування знань та методик, отриманих на тренінгу, на 50% залежать від самих слухачів. Навчання у компанії ефективно тоді, коли воно є частиною стратегії. Тобто коли і працівники готові вчитись, змінюватись, і керівництво!” – наголошує Оксана Винницька.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3666 / 4.06MB / SQL:{query_count}