Дорогою до Воскресіння

Як достойно і з користю для душі та тіла прожити Великий піст

Так уже закладено в нашій свідомості, що час Великого посту ми сприймаємо як період заборон і обмежень, як непростий час, який треба перебути. Натомість Церква вчить, що це час застанови і зростання, час, щоб зупинитися і побачити, що я маю в собі змінити на краще, що мені заважає бути щасливим.
“Період Великого посту має бути не часом фарисейського сумування, а часом очікування радісної зустрічі з нашим люблячим і милосердним Господом, який спасає, – наголосив вірянам глава УГКЦ Блаженніший Святослав. – Великий піст – це час пустелі, коли ми намагаємося відгородитися від гамору цього світу з його гординею, з його клопотами. Великий піст є часом молитви, панування над власним тілом і його різними силами, імпульсами і потребами. Є часом милосердя щодо нашого ближнього, час добрих діл”.
Блаженніший також нагадав про потребу більше часу проводити в розмові з Богом – молитві, і не тільки промовляти до Бога, а передусім старатися почути Його. Це може бути як особиста молитва, так і участь в особливих постових богослужіннях.
Одним із традиційних уявлень про піст є відмова, обмеження себе у споживанні певних продуктів, передусім м’яса і м’ясних страв. Хтось постить строгіше. Проте варто пам’ятати, що Церква наголошує передусім на духовному вимірі посту, а такий його матеріальний прояв має допомогти людині запанувати над собою, а не бути однією з дієт.
“Мета Великого посту – за допомоги обмежень у їжі, тілесного стримання, молитов і таїнств Покаяння змінити своє духовне життя. “Хіба є гріх у тому, що я з’їм м’ясо?”, “Хіба Бог дивиться в мою тарілку?” – такі запитання можна почути від критиків постового харчування. Безперечно, що їсти, саме собою не є гріхом, однак, якщо ми на деякий час не можемо добровільно стримати себе від смачної та звичної їжі, то як ми зможемо стримати себе від гріховних звичок? Стриманість тіла допомагає нам опановувати наші пристрасті, виховує силу волі, привчає до того, що душа спрямовує тіло, а не тіло має душу за свою прислужницю. Ми їмо, щоб жити, а не живемо, щоб їсти, і піст дозволяє нам замислитися, що насправді є первинне, головне, а що другорядне. Піст потрібен не Богові чи Церкві, він потрібен нам самим!” – мовиться у зверненні Митрополита ПЦУ Епіфанія.
Митрополит також радить знайти оптимальний для себе спосіб виконання постових правил, який би відрізнявся від звичайних днів, але не завдав шкоди здоров’ю хворим та тим, що важко працюють чи мають інші причини.
“Найважливіше в час Великого посту – не чого не їсти, а кого не “їсти”. Не “їсти” членів родини, членів своєї спільноти, сусідів, людей на роботі. Ми, якби почали менше “гризти” один одного, то всі плоди посту постали б дуже швидко. Очевидно, для самодисципліни та аскеза посту – утримання від певних страв – є дуже корисною, але я б додав ще одне: трохи обмежитися з інтернетом чи фейсбуком. Я це практикував, воно корисне. Не знаю, чи час змін, які я зараз переживаю, дозволить мені це, але я буду старатися. Прошу вас помолитися за те, щоб після 10 години я не включав комп’ютер”, – таку настанову на Великий піст дав владика Борис Ґудзяк у інтерв’ю “Голосу Америки”.
Кожен проходить дорогу Великого посту по-своєму: хтось прагне тиші, хтось хоче більше часу проводити з родиною, а для когось це нагода, навпаки, вийти зі свого звичного оточення і поїхати на прощу чи відбути реколекції, відвідати виставку чи взяти участь в майстер-класі. Попри піст, Львів живе у звичному ритмі, подій відбувається чимало, у тому числі й великопісних, тож варто з них користати. Поки не відомо, коли буде представлена глядачам містерія “Страті Христові”. Тож варто стежити за новинами.
Наразі пропонуємо невеличку добірку анонсів подій, які допоможуть повніше пережити час Великого посту і краще приготуватися до Воскресіння Христового.

Реколекції

Реколекції – це дні духовної віднови, під час яких їхні учасники отримують духовні науки, мають нагоду почути відповіді на запитання, які турбують, та нагоду до сповіді. В часі Великого посту реколекції відбуваються чи не в кожній парафії, тож варто бути уважним щодо оголошень чи запитати про них у священика. Особливі тематичні реколекції відбуваються в духовних центрах, монастирях. Про них можна довідатися на їхніх сайтах чи сторінках у соцмережах. Ось кілька варіантів:
З 15 до 20 березня у львівському храмі Пресвятої Євхаристії (Домініканський собор, пл. Музейна, 1) щовечора всі охочі матимуть змогу почути духовні науки, приступити до сповіді, взяти участь у святій літургії.
В часі реколекцій будуть виставлені для почитання частинки хреста, на якому розіп’яли Ісуса.
З 22 по 24 березня в Реколекційному домі редемптористів у Львові (вул. Замарстинівська, 225) триватимуть великопісні реколекції для дорослих “Петро і Юда”. Історії Петра та Юди мають схожі сюжети, але різні розв’язки. Вони по-різному сприймали Ісуса, але Він любив їх однаково. Організатори запрошують пройти духовну мандрівку, в якій ці дві історії – зради людини та милосердя Бога – допоможуть нам наново глянути на свій шлях.
Учасником реколекцій може стати будь-хто, кому виповнилося 18 років, однак потрібно попередньо зареєструватися за тел.  098 462 31 64 – сестри-редемптористки (місіонерки Найсвятішого Ізбавителя).
5 – 7 квітня редемптористи запрошують взяти участь у реколекціях для хлопців віком від 15 років, які відбудуться в монастирі Святого Альфонса Лігуорі (вул. Замарстинівська, 225). Головною думкою днів віднови стане вислів блаженної пам’яті Любомира Гузара: “Ти не можеш стояти осторонь і казати, що твоя хата скраю. Твоя хата не скраю, твоя хата в самому центрі”. Реколекції відбудуться під проводом отця Михайла Іваняка і студентату редемптористів. Попередня реєстрація обов’язкова (тел. 068 631 35 37 – Секретаріат душпастирcтва молоді та покликань Згромадження редемптористів, cssr.molod@gmail.com).
12 – 14 квітня реколекції для дівчат під назвою “Моя історія спасіння: як розпізнавати присутність і дію Бога в своєму житті” організовують сестри-редемптористки. Дні віднови проходитимуть за адресою: Львів-Рудне, вул. Шевченка, 188. Вік учасниць 15 – 35 років. Докладна інформація та реєстрація за тел. 096 956 79 49 (сестра Антонія).

Прощі

Вирушити під час Великого посту на прощу до святих місць – також непогана думка. Це можна зробити самостійно або організовано. Можна піти пішки або поїхати чи навіть полетіти. Зокрема:
23 – 24 березня Референтура у справах родин та родин мігрантів Львівської архиєпархії та паломницька спільнота “Самбір – Зарваниця” запрошують на нічну пішу прощу зі Львова до відпустового місця в селі Страдч. Проща розпочнеться 23 березня о 20.00 молебнем у Святоюрському соборі, а о 21.00 вирушить в дорогу. У молитовній програмі: катехизи священиків, молитва на вервиці, панахида біля могили блаженного отця Зарицького, духовні пісні, свідчення, літургія  в Страдчі, молитва за зцілення, Хресна дорога. Духовний опікун прощі – отець Тарас Фітьо. Інформація за тел.: 067 949 85 49 (Марія  Гапук).
Паломницький центр “Рафаїл” запрошує на великопісні одноденні прощі та Хресну дорогу: до Крехова – 16 березня (145 грн), до Страдча через Прилбичі – 23 березня (145 грн), до Зарваниці – 6 квітня (350 грн) і до Унева – 13 квітня (180 грн). Є також чимало пропозицій триваліших і, відповідно, дорожчих паломництв: на Святу Землю (8 днів), святинями Італії (7 днів), Междугор’є (5 днів). Докладніше – на сайті центру, тел.: 098 006 77 98; 067 323 49 01 – Viber.
Патріарший паломницький центр також пропонує під час Великого посту взяти участь в прощі на Святу Землю (8 днів), а також у паломництві “Терновий вінок Господній та реліквії християнства” (9 днів), що є нагодою відвідати святині Угорщини, Австрії, Німеччини, Франції, Бельгії, Люксембургу, Чехії та Польщі і взяти участь в церемонії вшанування тернового вінка у соборі Нотр-Дам у Парижі, як і в триденному паломництві до Ченстохови та Лагевнік. Докладніше – на сайті центру і за тел.: (044) 541-03-60; (096) 330-96-79.

Майстер-класи

Звичайно, ближче до Великодня буде й чимало майстер-класів із виготовлення писанок, композицій із вербових галузок та прикрашання кошичків.
А вже завтра хор “Етерія” запрошує до участі в майстер-класі з вивчення та виконання піснеспівів Єрусалимської утрені – унікального богослужіння, котре звершують у Велику п’ятницю ввечері або у Велику суботу вранці. Майстер-клас складатиметься з трьох частин. У п’ятницю о 19.30 в церкві Святої Софії – Премудрості Божої (вул. Козельницька, 2-а) відбудеться презентація творів Єрусалимської утрені у виконанні хору “Етерія”. Після презентації всі охочі зможуть зареєструватися для участі в майстер-класі. У суботу з 14.15 до 21.00 у Центрі Шептицького (паркова аудиторія) відбудуться практичні заняття. А з 16.00 до 18.30 – лекція адаптатора і перекладача текстів Єрусалимської утрені Андрія Шкраб’юка. В неділю о 18.00 у церкві Святої Софії – Премудрості Божої (112 аудиторія) організують завершальне практичне заняття. Участь в майстер-класі безкоштовна!

Виставки

У Музеї релігії нещодавно відкрили виставку давніх великопісних орнатів, спеціального літургійного одягу, який використовують підчас богослужінь латинського обряду.
У Палаці мистецтв 12 березня відкрили виставку сучасної ікони та сакрального мистецтва “Замлиння”, де представлені більш ніж 400 робіт художників з України та Польщі, які пропонують свою актуалізацію давніх сакральних тем.
Наступного четверга, 21 березня, в Палаці культури імені Гната Хоткевича відкриють виставку “Ковчег мрій”. Представлені на ній твори стали результатом спільної праці неповносправних учасників спільноти “Лярш-Ковчег” та їхніх асистентів і волонтерів. За кожною картиною – історія, сповнена любові, переживань, болю, хвилювань, щастя.
Сторінку підготувала Ольга Хворостовська

Десять порад на піст від святого отця Піо

1. Подбай про те, щоб бути терпеливим.
2. Не зосереджуйся на своєму гріху.
3. Думай про інших. Дбай про усмішку на їхніх обличчях.
4. Зосередься на тому, що думаєш про свої цілі та прагнення.
5. Пам’ятай, що Ісус постійно біля тебе!
6. Не забувай про Боже милосердя.
7. Не втрачай надії, коли тобі тяжко.
8. Молися, Господь Бог завжди тебе вислухає.
9. Молитва – найліпший спосіб утішення.
10. На все дивися з любов’ю.

Поради медиків щодо посту

1. Перед тим, як почати постити, потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем, як обмеження в їжі можуть позначитися на стані здоров’я.
2. Не можна постити хворим на анемію, онкохворим і тим, що мають захворювання крові.
3. Не варто дотримуватися строгого посту вагітним і малюкам, людям у стані постійного стресу, а також тим, що мають важкі фізичні чи розумові навантаження. 
4. Піст – всього лиш обмеження в білковій їжі. Не можна робити великих перерв між прийомами їжі – так легко спровокувати проблеми з жовчовиділенням чи ерозивні процеси в шлунку або в дванадцятипалій кишці.
5. Добовий раціон під час посту має становити не менш ніж 2-2,5 тисячі кілокалорій і включати: сирі й тушковані овочі, перші страви, а також страви з крупів та бобів.
6. Краще дотримуватися не три-, а п’ятиразового харчування – це знизить рівень стресу в організмі.
7. Пам’ятайте про водний баланс: необхідно випивати не менш ніж 1,5-2 літри рідини на день.
8. Щоб уникнути гіпоглікемії, упродовж дня споживайте більше фруктів і соків. 
9. Виходити з посту треба розумно – кількість їжі збільшувати поступово, як і її калорійність.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6466 / 4.2MB / SQL:{query_count}