Татусю, ти що, про мене забув?!

Як сьогодні діє закон про аліменти, ухвалений торік. Батьки все ще ухиляються від сплати боргу, а безробітних боржників аліментів працевлаштують

Вже рік в Україні діє закон, що посилює відповідальність боржників аліментів. Його ухвалили у межах ініціативи “Чужих дітей не буває”, гарантуючи дітям більше прав, а батькам – більше відповідальності. Нововведення було спрямоване на допомогу дітям, які роками не отримували законної фінансової допомоги від батьків-боржників. Як сьогодні діє закон і що змінилося у сфері виплат аліментів?
З лютого 2018-го боржники аліментів не можуть виїжджати за кордон, володіти транспортним засобом і зброєю, а також займатись мисливством. На них почали накладати штрафи. Розроблений Міністерством юстиції закон вважають ефективним стимулом для боржників, адже лише на Львівщині впродовж року 26 тис. дітей отримали свої законні аліменти. 4,6 млрд грн аліментів сплачено на користь півмільйона українських дітей у 2018 році, повідомляє міністр юстиції Павло Петренко. Деякі батьки не сплачували аліменти більше десяти років.

Чому батьки ухиляються від сплати аліментів

Міністерство юстиції подає дані станом на початок 2019-го про 169 тис. боржників, які не сплачують аліменти. Також Мін’юст подає дані про 54-ох батьків, які перешкоджають платникам аліментів зустрічатись з дитиною. Часто саме такі дії батьків провокують несплату аліментів іншими батьками, які хочуть бачитись із своїми дітьми і мають на це законне право. Якщо платниками аліментів зазвичай є чоловіки, то опублікований список осіб, що перешкоджають побаченню з дитиною – це жінки.
Також Мін’юст інформує про те, що 750 тис. чоловіків сплачують аліменти лише в примусовому порядку, а 108 тис. українців, які ухиляються від сплати аліментів, пояснюючи це тим, що не мають офіційної роботи та майна. Через таку ситуацію з безробіттям та бідністю серед боржників аліментів Мін’юст ввів практику примусових робіт, заробітна плата з яких піде на сплату боргів.
“З колишнім чоловіком після довгої тяганини в суді ми у 2010 році уклали добровільний договір про аліменти, згідно з яким батько дітей зобов’язався щомісяця надсилати кожній дитині по 250 гривень. Поступово з інфляцією і ростом цін сума аліментів збільшилась і тепер становить 4 тисячі гривень для двох дітей”, – розповідає львів’янка Марія.
Жінка не розуміє боржників, які відмовляються за різних причин сплачувати аліменти своїм дітям. На її думку, попри розлучення батьків діти залишаються спільними, тому і чоловік, і жінка мають порівну брати участь у вихованні дитини та порівну розподіляти батьківські обов’язки. Марія неприємно здивована кількістю чоловіків в Україні, які приховують свої статки, щоб не допомагати дитині фінансово. “Чомусь чоловіки вважають, що аліменти – це трата грошей на колишню дружину, а не зовсім на дитину, яка, між іншим, має багато потреб”, – додає львів’янка.
До ухвалення законів у 2018-ому щодо сплати аліментів, у 2009 році, львів’янка Наталія, розлучившись із чоловіком, заледве добилась у суді виплати одного прожиткового мінімуму на двох дітей. Батько дітей ухилявся від призначення аліментів як тільки міг. “Коли присуджували аліменти для наших дітей, колишній чоловік всіляко відтягував винесення вироку, йому це вдавалося. Він не з’являвся на суд, зокрема, навіть під приводом ГРВІ, – розповідає Наталія. – За цей час чоловік переоформив автомобіль на сестру, купив довідки про нікчемний дохід, розігрував вистави на суді тощо. Як результат таких дій, суд призначив виплату аліментів у розмірі одного прожиткового мінімуму на двох дітей шкільного віку”.
Жінка зазначає, що на своєму досвіді дізналась про позицію батьків, які неохоче сплачують аліменти дітям. Зі слів львів’янки, її колишній чоловік пояснив свій вчинок небажанням давати кошти колишній дружині, проте побаченням з дітьми жінка ніколи не перешкоджала, навіть попри таку позицію чоловіка. “Чомусь колишній чоловік тоді подумав, що я за дитячі аліменти розкошуватиму, натомість про самих дітей не подумав. І моя ситуація типова для нашого суспільства. Багато платників аліментів притримуються тої позиції, що й мій колишній чоловік, забуваючи у власних чварах і образах про дітей”, – додає Наталія.

Місце перебування боржника невідоме

Мешканка Львівщини Світлана поділилась своїм досвідом спілкування з недобросовісним платником аліментів. “Подавши позовну заяву про стягнення аліментів у 2012-ому, просила про суму 500 гривень щомісячної виплати на кожну дитину (спільних дітей у нас було двоє). Проте за рішенням суду кожна дитина отримувала вдвічі менше – 250 гривень, оскільки чоловік не мав офіційного місця праці, а отже, й джерела доходу. За півроку аліменти від батька дітей не надходили, а згодом його місцезнаходження стало невідомим. Перебуваючи у нелегкому становищі, я звернулась у державну виконавчу службу, де мені надали інформацію про те, як діяти у ситуації, що склалася”, – розповідає Світлана.
Зі слів жінки, вона зібрала необхідні документи. Їх Світлана передала у сільську раду населеного пункту, де вона проживає. Опісля цього дітям, які не отримували аліментів від батька, почала надходити соціальна допомога від держави. Двічі на рік надані документи потрібно оновлювати, щоб проінформувати, що ситуація з невиплатою аліментів так і не змінилась. Натомість борг колишнього чоловіка Світлани зростав щомісяця. Оскільки боржник ніде не працював, на його нерухомість наклали арешт.
Мін’юст інформує, що отримати тимчасову фінансову допомогу за відсутності боржника, якщо його місце перебування невідоме, можливо! Для цього необхідно зібрати низку документів: скласти заяву, надати копію свідоцтва про народження дитини, надати довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини та довідку про реєстрацію власного місця проживання (перебування). Подати документи необхідно до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання або перебування.

Безробітних боржників працевлаштують!

Мін’юст спільно зі службами зайнятості розпочинає програму з працевлаштування боржників аліментів. На Львівщині безробітним боржникам щотижня надаватимуть інформацію про актуальні вакансії щодо працевлаштування, повідомляють у Головному управлінні юстиції у Львівській області.
У Львівському обласному центрі зайнятості повідомляють, що завжди актуальними є робітничі професії, проте боржникам пропонуватимуть широкий вибір вакансій. Якщо потрібного для роботи фаху немає, то надаватимуть допомогу у вигляді навчання або перекваліфікації. Якщо боржник ухилятиметься від пропозиції працевлаштування, його відправлятимуть на примусові роботи, заробіток з яких ітиме на сплату аліментів. До слова, на Львівщині повідомили, що визначатимуть боржників, працевлаштованих неофіційно зі зарплатами в конвертах.
Безоплатна цілодобова правова допомога: 0-800-213-103.
Державна виконавча служба Львівщини: (032) 235-80-44.

“Питання аліментів потрібно вирішувати цивілізовано”

Олег Мицик, адвокат, – про аліменти, грамотні аліментні стосунки та нововведення в законодавство стосовно посилення відповідальності боржників

Аліментні стосунки між колишнім подружжям іноді бувають дуже складними, зокрема через юридичний аспект виплат і стягнення коштів для потреб дитини. Часто діти страждають через конфлікти батьків, спричинені неправильно побудованими аліментними стосунками. Закони 2017-го та 2018-го принесли багато інновацій у законодавство й були спрямовані на посилення відповідальності за сплату аліментів і легше вирішення непорозумінь щодо виплат і стягнень.
“Львівська Пошта” поспілкувалась із Олегом Мициком, адвокатом та керуючим партнером Адвокатського об’єднання “Мицик і Партнери”, щоб дізнатися усі нюанси встановлення аліментних стосунків, стягнення аліментів з боржника та зміни, спричинені нововведеннями у законодавстві щодо аліментів.
– Пане Олегу, як ви допомагаєте учасникам аліментних стосунків організувати процес виплати/стягнення аліментів?
– Питання стягнення аліментів було завжди болючим, неприємним в стосунках колишньої сім’ї, а через відсутність реальних, дієвих механізмів стягнення ще й конфліктним з виконавчою службою. У зв’язку з введенням Єдиного реєстру боржників та посиленням відповідальності для тих, хто ухиляється від утримання дітей, це питання зрушилося з “мертвого” місця.
Раджу кожному клієнту, який звертається з приводу стягнення аліментів. Проводячи “реколекції” для майбутніх шлюбних пар завжди раджу одне – всі питання щодо аліментів потрібно вирішувати цивілізованим шляхом, оскільки варто усвідомлювати, що в майбутньому діти будуть читати судові рішення з цього приводу та аналізувати поведінку батьків.
Йдеться про укладення так званого аліментного договору, яким встановлюється розмір, строки та порядок виплати, зокрема штрафні санкції за припинення чи запізнення виплат. Ще один позитив такого договору – можливість узгодити порядок та механізм контролю за використання таких коштів. Особливим моментом договору є те, що той з батьків, хто буде отримувати аліменти (зазвичай мати), отримує  певні гарантії, а потенційний платник аліментів (зазвичай батько) наявність судового рішення, яке часто для нього є принизливим.
У випадку невиконання умов договору, такі кошти стягуватимуться органом Державної виконавчої служби на підставі виконавчого напису нотаріуса, і водночас матір може стягувати чималі кошти як штрафні санкції чи заборгованість. Думаю, що коли діти виростуть, вони оцінять цивілізованість батьківської поведінки.
– Часто між колишнім чоловіком і дружиною виникають суперечки щодо різних аспектів виплати чи отримання аліментів. Які рекомендації можете дати людям, щоб уникнути конфліктів у цій ситуації?
– Як правило, батьки не можуть досягти згоди: існує суперечка з приводу розмірів. Платник, як правило батько, часто є асоціальною особою або просто не бажає платити аліменти. Не секрет, що часто жінки, колишні дружини, не завжди діють лише в інтересах дитини, а намагаються перекласти на колишнього чоловіка обов’язок утримувати себе. У такому випадку потрібно звертатися до суду, де аліменти можна стягувати за двома процедурами – в порядку наказного та в порядку позовного провадження.
Наказне провадження є спрощеним і передбачає прискорену процедуру видачі судового наказу у 5-денний термін без виклику учасників на судове засідання на підставі заяви про видачу судового наказу. Судовий наказ є виконавчим документом та підлягає примусовому виконанню без видачі на нього виконавчого листа. Такий спосіб використовується особою у тому випадку, коли відомі офіційні доходи боржника.
У порядку наказного провадження розглядаються такі вимоги про стягнення аліментів: на одну дитину – 1/4, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 доходу платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину; у твердій грошовій сумі – 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, коли дохід боржника є непостійним чи мінливим.
– Коли ж ми використовуємо позовне провадження?
– У порядку позовного провадження аліменти стягуються, якщо: заявляється вимога про стягнення аліментів у фіксованій сумі у більшому розмірі; вимога, пов’язана із встановленням чи оскарженням батьківства та необхідністю залучення інших зацікавлених осіб. Такий порядок стягнення є доцільнішим у тому випадку, коли доходи (місце роботи чи навіть місцезнаходження) боржника нам не відоме або особа працює неофіційно чи за кордоном, або взагалі не працює чи істотно приховує доходи.
Із позовною заявою потрібно звернутися до місцевого загального суду за зареєстрованим місцем проживання стягувача або платника аліментів. За результатами судового розгляду видається рішення суду, а для виконання його видається виконавчий лист.
Отримавши виконавчий лист чи судовий наказ, особі слід звернутися до Державної виконавчої служби чи приватного виконавця про відкриття виконавчого провадження. Одразу після відкриття виконавчого провадження за заявою стягувача виконавець повинен здійснити розрахунок заборгованості зі сплати аліментів. Стягувати аліменти суд ухвалює лише з моменту звернення до суду зі заявою або позовом, за попередні періоди до звернення – це виключається.
– В Україні вже рік діють нововведення в законодавстві щодо аліментів. Які зміни відбулись у зв’язку із новими законами?
– Оскільки в Україні значна частина батьків відверто ухиляється від сплати аліментів, у 2017 році були ухвалені радикальні зміни у законодавстві України, які змінили баланс можливостей на користь того з батьків, хто утримує дитину. Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів” та Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання” посилили відповідальність за невиконання обов’язків по утриманню дитини та передбачили реальні санкції.
При заборгованості в три місяці виконавець вносить боржника до Єдиного реєстру боржників і накладає арешт на майно. Виконавець роз’яснює стягувачу його право звернутися до органів досудового розслідування із заявою про кримінальне правопорушення. Якщо боржник, внесений до Єдиного реєстру боржників, хоче “вчинити певні дії щодо майна” чи відкрити або закрити банківський рахунок, то державні органи, органи місцевого самоврядування, нотаріуси, працівники банківських установ тощо зобов’язані повідомити про це в найкоротший термін виконавця: щодо майна – на наступний день після звернення боржника із питання вчинення певних дій; щодо банківських рахунків – у день закриття/відкриття. Будь-які правочини щодо майна, вчинені у вищевказані строки, можуть бути визнані недійсними в порядку ч. 4 ст. 9 Закону України “Про виконавче провадження”.
Важливо зазначити, що тепер усі обмеження, які накладаються виконавцем, він же і знімає після погашення заборгованості. До змін у законодавстві боржник, щоб зняти з майна арешт, накладений державним виконавцем, повинен був звертатися до суду.
При заборгованості в шість місяців виконавець має право винести постанову про встановлення тимчасових обмежень для боржника: у праві виїжджати за кордон, керувати транспортним засобом, користуватися зброєю та полювати. Раніше деякі боржники відверто “жирували”: ходили на полювання, подорожували, керували оформленими на інших осіб транспортними засобами, носили при собі дороговартісну травматичну зброю, однак сьогодні ця ситуація виправляється.
Також при заборгованості в шість місяців виконавець має право скласти протокол про адміністративне правопорушення для притягнення боржника до відповідальності. Основне покарання – це суспільно корисні роботи (від 120 до 240 годин). Як вбачається у судових рішеннях в ЄДРСР щодо притягнень осіб до адміністративної відповідальності, то за 2017 рік було винесено лише дев’ять постанов, однак у 2018-ому – понад 20 тисяч.
Якщо порушник ухиляється від суспільно корисних робіт, покарання може бути замінене адміністративним арештом. Одна доба арешту становить 15 годин невиконаних суспільно корисних робіт, але арешт не має перевищувати 15 діб. Практика показує, що притягнення до кримінальної відповідальності не діє, оскільки боржник отримує конституційний захист від відповідальності, передбачений ст. 63 Конституції України. Покарання, як правило, близьке до адміністративного.
– Як змінилась ситуація для боржників, які приховують свій заробіток та майно, зокрема для тих, хто працює неофіційно?
– Для хитрунів, які не мають жодних доходів, ситуація легко виправляється. Виконавець нараховує розмір аліментів з середньої заробітної плати у місцевості, де проживає боржник. Як правило, ця зарплата є вищою, ніж доходи, що встановлені для офіційних робіт. Неофіційні трудові правовідносини шкодять боржникові.
Варто знати, що за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на утриманні батьків, передбачена кримінальна відповідальність за ст. 164 КК України. Злісними неплатниками аліментів визначаються боржники, які вчиняють дії, спрямовані на невиконання рішення суду: приховування доходів, зміна місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного чи приватного виконавця, які призвели до заборгованості зі сплати аліментів за три місяці.
– Маючи великий досвід у сфері права, що можете порадити розлученим батькам, які виховують спільних дітей і сплачують їм аліменти?
– Учасники аліментних стосунків, бережіть документи про сплачення вами аліментів, штрафів, переказів тощо. Своєчасно подавайте їх виконавцю, оскільки учасники таких стосунків  не завжди є порядними і можуть запросто відмовитися від проведеної сплати аліментів без документів, а діловодство у виконавчій службі є недосконалим, всюди є людський фактор.
Не зовсім правнича, а більш моральна порада учасникам аліментних відносин – бережіть честь змолоду.
Розмовляла Дзвенислава Сіра
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
16.4720 / 4.26MB / SQL:{query_count}