Безпека зимових мандрів: що варто знати

Експерти та рятувальники про найпоширеніші об’єктивні та суб’єктивні небезпеки для туристів у горах, а також як уникнути травматизму під час зимових сходжень

Людину роблять щасливою подорожі, а мандрівка у мальовничі та ще й засніжені Карпати тим паче. Які ж там зараз краєвиди! Місце сили, емоцій та вражень, мрія, гармонія та щастя – це все про гори. Хто бодай раз там побував – це вже любов на все життя. А краще за гори можуть бути тільки гори. У Центрі Митрополита Андрея Шептицького управління туризму та курортів Львівської ОДА організувало захід “Безпека зимових мандрів в горах”. Були професійні спікери, цікаві теми та цінні поради. Своїм досвідом та знаннями ділились експерти та мандрівники.
Особливо на часі акценти про безпеку туристів у горах взимку: присутні почули меседжі від співзасновників громадської гірської оперативної рятувальної служби, рятувальників із багаторічним досвідом Володимира Яворівського та Віктора Баранника. Як організувати та зібратися в похід – поради з власного досвіду від альпініста-мандрівника Івана Бандрівського. Не оминули і тему допомоги при травмуванні. А де можна покататися на лижах на Львівщині, про одноденні маршрути у гори, цікаві музеї, про місцеві традиції та гастрономію в Карпатах – детально від мандрівниці та експерта туристичного бізнесу Ганни Сидоренко. Модерував зустріч співзасновник ГО On 3 Wheels, Іван Маслюк – він перша людина з інвалідністю, яка піднялась на Говерлу за допомогою спеціально обладнаного крісла “джульєтка”.
Загалом п’ята частина Львівщини – це гірська територія. “Спільно з експертами та депутатами напрацювали Стратегію розвитку гірських територій. Серед завдань стратегії – облаштування туристичних маршрутів, організація гірських велоперегонів, розвиток велотуризму, ознакування туристичних маршрутів, – зазначає перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський. – Важливо, що з 1700 кілометрів доріг, які відремонтували або побудували в області, 360 з них є в гірських територіях. Окрім цього, понад 300 різних інфраструктурних проектів за останні півтора року реалізовані саме в гірських територіях. І ця вся інфраструктура потребує загального розвитку і дуже важливо, щоб в цих місцях були ті люди, які і ідейно, і практично можуть розвивати цю територію. Адже потенціал гірських територій – це ще одна можливість для зросту області”.
Професійний альпініст, гірський рятувальник, чемпіон України з альпінізму Іван Бандрівський розповів про власний досвід підняття на вершину Матергорн в Альпах. “У професійному лексиконі альпіністів немає поняття “підкорювати гори”, тому що їх неможливо підкорити, а тільки піднятись на їхню вершину”, – каже Іван Бандрівський.
Як підготуватися до сходження на вершину? “Спершу визначтесь, яку маєте мрію – на яку вершину прагнете піднятися. Чи ви хочете з друзями пройтися якимось хребтом, просто прогулятися і так відпочити. Подумайте, з якою компанією хочете це зробити. Самим не раджу йти в гори! Краще з компанією, зокрема з перевіреними і близькими людьми. Все варто детально спланувати, зокрема маршрут, відстані, харчування”, – зазначає Іван Бандрівський.
На Львівщині є понад 50 професійних рятувальників, а в Україні – до 300. “В Україні, порівняно з Європою, рятувальної авіації немає взагалі. 14 років працюю в рятувальній службі, зокрема це майже півтори тисячі рятувальних операцій – від банальних травм лижників і до випадку, коли людина каталася на лижах, а потонула посеред гори в бочці. Перебуваючи в горах, ви повинні передусім вважати на себе! Рятувальники вас врятують, але не так швидко, як у Європі. Єдиної гірської рятувальної служби в Україні немає. Є низка державних підрозділів, але вони не мають єдиного обладнання, єдиного телефону і єдиного типу чергування. І всі вони між собою дуже слабо комунікують. Є громадські гірські рятувальної служби, які зараз “стають на ноги”, зокрема наша ГОРС”, – каже рятувальник Володимир Яворівський.
Сходження лавин, несприятливі погодні умови (зокрема, туман, шквальні вітри та грози), небезпека на місцевості, стихійні лиха, напади тварин на людей – найпоширеніші види об’єктивних небезпек для туристів у горах. “За різними дослідженнями, якщо вас витягнули з-під лавини у перші 11-15 хвилин, то 9 з 10 виживають. Після години – 4 з 10”, – додає Володимир Яворівський.
“Невідповідне спорядження, незнання маршруту, брак технічного оснащення, незнання метеорологічних умов, недостатня фізична і психологічна підготовка – це вже суб’єктивні фактори, які можуть створювати небезпеку для туристів, – додає рятувальник Віктор Баранник. – Якщо ви довгий час не виходили за межі офісу, а ставите перед собою надто амбітні цілі щодо сходження на вершини, то варто спуститися на землю. Потрібні тренування, зокрема багато ходіть, потім бігайте! До сходжень потрібно фізично готуватися, аби згодом не створювати небезпеку собі і своїм товаришам. Спорядження ж має бути надійним і якісним”.
Рятувальники радять перед початком сходження не забувати подавати до місцевих гірських рятувальних служб особисті дані та план маршруту мандрівки, а також користуватись GPS навігацією, щоб не заблукати у горах.
“Перш ніж йти в похід у гори, варто зареєструватися в будь-якому рятувальному підрозділі (державному чи громадському). Також  варто користуватись GPS навігацією, щоб не заблукати у горах. Алгоритм дій при надзвичайних ситуаціях має бути наступним: оцінка ситуації, надання при потребі домедичної допомоги, повідомлення рятувальників, транспортування потерпілого та постійний контакт із рятувальниками”, – каже Володимир Яворівський.
Важливим фактором уникнення травматизму у горах, зокрема обмороження, є правильний вибір одягу, який має бути водо- та вітронепроникним. Про це акцентує співзасновник медичного центру фізичної терапії та медицини болю Innovo, фізичний терапевт та сертифікований парамедик Ярополк Пшик.
“Не треба забувати про такі базові речі як правильний режим гідратації та харчування. Щодо їжі, то це мають бути продукти, які мають хорошу калорійність. Гори – це фізична активність, а вона потребує багато енергії. Підготовка до зимового активного туризму має бути систематичною впродовж певного періоду часу і саме підготовлене до фізичної активності тіло є найважливішим фактором уникнення травматизму в горах. Спортом варто завжди займатися, адже це наше здоров’я! Варто дбати про всі групи м’язів і різні форми активностей. Чим більше працюємо, тим менший ризик травмування під час лижного сезону в горах”, – говорить Ярополк Пшик.
У свою чергу експерт туристичного бізнесу, співзасновниця туристичної компанії Karpaty Travel та Karpaty.info, активна мандрівниця Ганна Сидоренко розповіла про спектр зимових активностей та розваг в горах, які є доступними для туристів. “У Карпатах взимку всі люблять кататися на лижах та сноубордах. На Львівщині в горах можна покататися у Славському, Волосянці, Тисовцю, Орявчику, Плав’є, Розлучі. Є траси для початківців, є для більш досвідчених лижників. Поза тим, пам’ятайте: там, де катаються на трасах лижники, не возіться на санках. Це ваша безпека! Також все більшої популярності набуває такий вид зимових розваг як тюбінг і зовсім недалеко від Львова є такі розважальні комплекси, які можуть бути гарною альтернативою для тих, хто не має нагоду помандрувати в Карпати”, – зазначає Ганна Сидоренко. З її слів, взимку можна ходити і в походи. На Львівщині серед популярних одноденних маршрутів – це сходження на гору Парашку, Пікуй та Ізу. “Застереження для початківців: перший похід взимку не робіть – це краще зробити влітку або ж навесні. Краще не ризикувати!” – додає вона.
“Крім активного відпочинку, не забуваймо і про культурний відпочинок. Є багато цікавих музеїв, зокрема фортеця Тустань в селі Урич, є музеї і в Національному парку “Сколівські бескиди”, є в Дрогобичі, Бориславі та Кульчицях. Ганна Сидоренко також радить туристам поспостерігати за зубрами. “Окрім цього, обов’язково скуштуйте в Карпатах місцеву кухню та смаколики. До слова, бойківська кухня переважає у львівських Карпатах”, – зазначає мандрівниця.

Добірка туристичних маршрутів гірськолижними курортами Львівщини

У межах спільного проекту управління туризму та курортів Львівської облдержадміністрації, Дивись.info та “Дуже радіо” подаємо туристичні маршрути гірськолижними курортами Львівщини.

Славське. Місце, куди поспішають за емоціями, романтикою та адреналіном. На висоті 600 м є один з найбільших гірськолижних курортів Українських Карпат – Славське. Він славиться розвиненою інфраструктурою зимового відпочинку – численні готелі, пансіонати, приватні садиби, гірськолижні спуски на будь-який смак як для аматорів, так і професіоналів.
Основні лижні траси прокладені на схилах гір Тростян, Погар, Кремінь, Менчул, Ільза.
Гора Тростян висотою 1232 м відома серед любителів та професіоналів лижного спорту. На її схилах прокладені траси різної складності.
гірськолижні траси: 11, протяжністю до 20 км
витяги: 6 бугельних, 1 крісельний
вартість: з 23.12.2018 до 10.01.2019 денні картки: 570 грн, зокрема застава 30 грн, картки на  крісельну дорогу: 240 грн + застава 30 грн (діти ростом 1,20 м проходять безкоштовно);
з 11.01. по 28.02.2019 денні картки: 530 грн, зокрема застава 30 грн (у вихідні), 470 грн, зокрема застава 30 грн (будні) відкриття сезону: залежить від погодних умов
відстань від Львова: 146 км
сайт навчально-спортивної бази олімпійської підготовки Львівської обласної організації ФСТ “Динамо”: dynamo-lviv.com 

Гору Ільза ще називають Відьминою горою. За одним з переказів, Ільза була відьмою, яка втратила свого коханого. Перетворившись на вовчицю, дівчина  подалась шукати коханого в гори. Тож закохані пари приходять на гору, щоб загадати бажання і ніколи не розлучатися. Через гору проходить ознакований туристичний шлях Місцевий №5001 “На гору Ільза”, який поєднує пішохідний маршрут та скі-тур.
На горі функціонує база відпочинку “Ільз” та наявні:
гірськолижні траси: 1, протяжністю 750-800 м
витяги: 1 бугельний
вартість: 300 грн/денний абонемент
відстань від Львова: 148 км
Карпати.info про базу: karpaty.info

Гора Кремінь має одні з найлегших спусків. Її гірськолижна траса підходить для початківців та любителів, тому сюди варто приїхати, щоб отримати навички з гірськолижного спуску.
гірськолижні траси: 1, протяжністю 700 м
витяги: 1 бугельний
вартість: 20 грн/1 підйом
відстань від Львова: 135 км
сайт бази відпочинку “Політехнік-2”: karpaty-slav.com

Гора Менчул розташована біля села Грабовець. На відміну від спусків на г. Кремінь, ця траса користується популярністю серед підготовлених лижників.
гірськолижні траси: 1, протяжністю 1200 м
витяги: 1 бугельний прокат лижного спорядження: у підніжжі гори
вартість: 25 грн/1 підйом
відстань від Львова: 134 км

Гора Погар висотою 875 м. За допомогою штучного снігу на горі будуть створені умови для комфортного спуску початківців, робота інших трас залежить від погодних умов.
гірськолижні траси:
2 витяги: бебі-ліфти, 1 двомісний крісельний витяг
відстань від Львова: 136 км
посилання: slavsko.info

Село Волосянка. Гірськолижний курорт села Волосянка стрімко набирає популярності серед любителів активного відпочинку. Біля підніжжя г. Високий Верх розташований відомий гірськолижний курорт і готель “Захар Беркут”, в якому прокладено понад 9000 м гірськолижних трас різного рівня складності:
витяги: 1 крісельний (піднімає відвідувачів до 16.00, після 16.00 крісельний витяг працює лише на спуск), 3 бугельні (бугельні витяги працюють до 16.30) мультиліфт для дітей та початківців широкий вибір
вартість абонементу на повний день: 500 грн в будні, 600 грн у вихідні
відстань від Львова: 144 км
сайт: zaharberkut.ua

Навчально-спортивна база зимових видів спорту “Тисовець”. Густі ліси, круті схили, гори на висоті 1100 м та особливо чисте повітря – це відомий гірськолижний курорт Тисовець, який гордо носить звання центру зимових видів спорту міжнародного значення. Це база олімпійської підготовки із зимових видів спорту, на якій проходить підготовка українських спортсменів до змагань.
гірськолижні траси: 1
витяги: 2 бугельні
відстань від Львова: 138 км
сайт: tysovets.ist.ua

Село Плав’є. Саме тут, біля підніжжя гірського масиву розташований сучасний гірськолижний комплекс “Плай”. Його гірськолижні траси та сучасне устаткування залишать приємне враження від зимового відпочинку в Карпатах.
гірськолижні траси: 5 (різної складності)
витяги: 2 крісельні, 1 бугельний
вартість одного підйому на бугельному витягу: 70 грн/будні, 80 грн/вихідні; разовий підйом на крісельному витягу: 90 грн/будні, 100 грн/вихідні; абонемент на день: 740 грн/будні, 840 грн/вихідні
відстань від Львова: 135 км
сайт: play-karpaty.com, веб-камера: play-karpaty.com/veb-kameri

Село Орявчик. В цьому мальовничому селищі, розташованому в самому серці Карпат на території Національного парку “Сколівські Бескиди”, розташований готельно-туристичний комплекс “Звенів”, який пропонує однойменну гірськолижну трасу.
гірськолижні траси: 3, протяжністю 1700 м, 950 м та 600 м
витяги: 2 бугельні
відстань від Львова: 133 км
сайт: zveniv.com.ua

Село Орів. Посеред букових лісів, на вершині гори Цюхів розташувався гірський готель “Карпатські полонини”:
гірськолижні траси: 1
витяги: 1 бугельний
вартість абонементу: 150 грн/доба
відстань від Львова: 108 км

Село Ясениця-Замкова. В невеличкому карпатському селищі розташована база відпочинку “Бойківський двір”
гірськолижні траси: 1 траса для початківців, довжиною до 700 м
витяги: 1 бугельний
вартість: підйому на витягу 20 грн/1 підйом
відстань від Львова: 116 км

Село Яворів. В цьому селі, що на Турківщині функціонує Західний реабілітаційно-спортивний центр Національного комітету спорту інвалідів України, який передбачає реабілітацію осіб з інвалідністю та забезпечує розвиток зимових видів спорту параолімпійських і дефлімпійських. Проте двері спортивного центру відчинені і для туристів.
гірськолижні траси: 2
витяги: 1 крісельний
відстань від Львова: 157 км

Борислав. Гірськолижний комплекс “Буковиця” розташований між двома відомими бальнеологічними курортами – Трускавець та Східниця. Його траси підходять як для початківців, так і для досвідчених лижників та сноубордистів:
гірськолижні траси: 1 середнього рівня складності (1000 м), траса для новачків (300 м)
витяги: 1 бугельний двомісний, мульти-ліфт
вартість абонементу: денний 480 грн/будні, 530 грн/вихідні
відстань від Львова: 98 км
сайт: bukovytsia.com, веб-камера: bukovytsia.com/kamery 

Гірськолижний курорт “Крутогір” розташований в Східних Бескидах карпатських лісів, неподалік нафтового Бориславу та мальовничої Східниці. Цей комплекс підходить для сімейного відпочинку, для тих, хто тільки вчиться кататись на лижах чи сноуборді та більш досвідчених поціновувачів зимових видів спорту. Рівень складності трас – середній.
гірськолижні траси: 2, протяжністю 700 і 200 м
витяги: 2 бугельних
вартість: орієнтовно 1 спуск – 10 грн
відстань від Львова: 112 км

Село Майдан. Біля села Майдан, що у Жовківському районі, розташована база відпочинку “Чарівні озера” та гірськолижний витяг “Майдан”. Комплекс запрошує усіх поціновувачів активного відпочинку отримати задоволення від засніжених гір, спускаючись на лижах та тюбах.
якісна гірськолижна траса
витяги: крісельний, протяжністю до 800 м
відстань від Львова: 30 км сайт: charivniozera.com.ua/index.php, веб-камера: charivniozera.com.ua

Село Поляна. Гірськолижний комплекс “Казкова Поляна” пропонує спуски на лижах, сноубордах та тюбах. Траси комплексу більш розраховані для лижників-початківців та відвідувачів із дітьми.
гірськолижні траси: траса для катання на лижах та сноубордах мультиліфт – навчальна траса для дітей та початківців, 2 траси для катання на тюбах: дитяча (120 м), доросла (300 м)
витяги: 1 бугельний, 2 мультиліфти
відстань від Львова: 30 км
сайт: kazkovapolyana.com.ua, веб-камера: webcam.guru.ua/city/Lvov/596

Село Красів. “Їжак-парк” спеціалізується на сноутюбінгу. Його сучасна система штучного засніження схилів дозволяє кататися в будь-яку погоду впродовж усієї зими. траси для катання на тюбах: 18 трас для дорослих і дітей від 6-ти років, одна для малят від 2-ох років. Довжина спусків становить 500 м і 100 м відповідно.
для підйому передбачені підйомники виходи під снігові гармати: є вартість абонементу у будні: 250 грн/1 год, 400 грн/2 год, 550 грн/3 год; у вихідні та в період 22.12-14.01: 350 грн/1 год, 500 грн/2 год, 650 грн/3 год; дитяча гірка 100 грн/2 год, також діють сімейні квитки
відстань від Львова: 27 км
сайт: izhakpark.lviv.ua, веб-камера: izhakpark.lviv.ua.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4329 / 4.16MB / SQL:{query_count}