Прийми нас, Владичице, під свій Покров!

У неділю, 14 жовтня, в усіх українських храмах молитимуться за Україну та її захисників

фото: Олег Огородник
Богородицю здавна шанували на українських землях. Своєю покровителькою та опікункою її називали князі, королі, гетьмани. У неї просили захисту перед ворогом не тільки воїни і козаки, але й прості люди. Згадати хоча б легенди про оборону Почаєва чи Страдча. Тож, окрім богородичних свят літургійного року, українці особливо шанують Богородицю – покровительку і захисницю України в празник її пресвятого Покрову.
В його основу покладений переказ про появу Божої Матері в 910 році у Влахернському храмі Константинополя (де зберігалася риза Пресвятої Діви Марії, її головний покров і частина пояса, перенесені у V столітті з Палестини).
У ті дні Константинополь був у облозі язичників: місту загрожувало знищення. Під час нічного чування, коли храм був ущерть заповнений людьми, святий Андрій побачив Пресвяту Богородицю, що йшла повітрям, осяяну яскравим світлом, оточену ангелами і сонмом святих. Пресвята Богородиця зняла з голови білий покров (омофор) і простягла його над людьми, що молилися в храмі, захищаючи від ворогів – видимих і невидимих.
І хоча переказ, покладений в основу свята, пов’язаний з Візантією, до грецького церковного календаря воно не ввійшло. Цікаво, що, згідно з твердженнями дослідників, оборонявся тоді Константинополь саме від русичів. За одним із переказів, князь Аскольд зі своєю дружиною обступив столицю Візантії, та після явлення в храмі князь також мав видіння, після чого велів відступати, а сам охрестився.
В часи Київської Русі культ Богородиці-покро­вительки увічнив Ярослав Мудрий під час будівництва Святої Софії та церкви Благовіщення на Золотих воротах. Шанували Богородицю як свою покровительку і запорізькі козаки –мали на Січі церкву на її честь. У ХХ столітті Українська Повстанська Армія теж обрала собі свято Покрови за День зброї. Дехто навіть вважає 14 жовтня днем її постання. Продовжуючи традицію попередників – оборонців рідної землі, вояки УПА також віддалися під опіку Матері Божої. Тож уже стало традицією, що в цей день у всіх українських храмах моляться за захисників України – живих і тих, що сповняли свій обов’язок оборонців рідної землі та свого народу впродовж віків. А вже з 2014 року 14 жовтня в Україні офіційно відзначають як День захисника України.
Чимало храмів збудовано на честь цього празника. Зокрема, у Львові на храмовий празник запрошує кафедральний собор Покрова Пресвятої Богородиці УПЦ КП, що на вул. Грушевського, 2. Урочисті святкування тут розпочнуться у суботу, 13 жовтня, о 18.00 Всенічним бдінням (звершує Високопреосвященний митрополит Димитрій).
Храмовий празник цієї неділі і в греко-католицькій церкві Пресвятої Богородиці, що на вул. Личаківській, 175. Урочиста божественна літургія  розпочнеться в неділю, 14 жовтня, о 10.30. Її очолить синкел у справах монашеств єромонах Юстин Бойко. А напередодні, в суботу, о 18.00 розпочнеться Велика вечірня з литією, відтак мирування та паломництво до ікони Покрову Пресвятої Богородиці, о 21.00 – нічні чування.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7017 / 4.08MB / SQL:{query_count}