Чорне золото санаторію “Черче”

Грязі опільського курорту за лікувальними властивостями майже вдвічі перевершують грязі Мертвого моря. А за наявності медичних показань офіційно працевлаштовані пацієнти і учасники АТО проходять тут реабілітацію безкоштовно

фото: Олег Огородник
Здоров’я – найбільший скарб людини, який ми, на жаль, не завжди доцінюємо. Коли ж втрачаємо його, шукаємо способів повернути. І не завжди вистачає простого заживання пігулок чи курсу лікування. При важких недугах важливо пройти ще й курс реабілітації, а при хронічних – регулярно підтримувати своє здоров’я. І мудре використання природних ресурсів дає надзвичайний результат.
Один із таких шансів оздоровитися пропонує санаторій “Черче”. Мальовнича і дуже затишна природа опільського села в передгір’ї Карпат дасть змогу відпочити від щоденної метушні, подихати чистим повітрям, а використання сульфідних вод і лікувальних грязей, застосування інших реабілітаційних методів значно покращать самопочуття при багатьох недугах.

Помічні вода і “болото”

Сам курорт був заснований майже століття тому і став одним із осередків української культури Галичини міжвоєнного періоду, оскільки сюди приїжджала на лікування та відпочинок чи не вся українська галицька інтелігенція. Першим його директором був Левко Лепкий – український поет і композитор, брат знаного письменника Богдана Лепкого.
Але, як розповідає у своїй книжці про санаторій письменник Роман Коритко, помічну силу грязей (на жаль, українське слово “болото” так і не прижилося в медичній термінології) тут зауважили давно і використовували його в найпростіший спосіб при ломоті в спині, ногах, руках. Нагрівали у відрах рідку болотну масу, заливали в діжку і садили туди хворого. Хворий вигрівався там, доки не переставало боліти. Деякі підприємливі жителі села почали возити “болото” до Рогатина і продавати по три корони за бочку.
А офіційно властивості черченських джерел були відкриті лише 1905 року. Тоді на Рогатинщині відбувалися маневри австрійської армії. Лікарі-українці помітили в сільських стодолах Черча пристосування для купелей і вельми зацікавилися ними. А саме відправили до Відня на експертизу черченську воду і “болото”. Лабораторні дослідження підтвердили, що черченські джерела та “болото” містять великі домішки сірководню і придатні для лікування, зокрема, ревматизму, подагри, ішіасу, різних жіночих недуг.
Українські активісти поставили собі за мету заснувати тут курорт. У 1926 році письменник, видавець, колишній підхорунжий Січового Стрілецтва Микола Угрин-Безгрішний, черченський війт Василь Гладун та директор місцевої школи Петро Бігус створили ініціативний комітет, зібрали майже дві тисячі доларів і розпочали будівництво першої купелевої лазні. А вже наступного літа у перший лікувальний сезон оздоровитися сюди приїхало 300 хворих. Українське лікарське товариство у Львові, яке очолював професор Мар’ян Панчишин, ініціювало нову купелеву спілку. У січні 1929-го представники багатьох українських кооперативних закладів та приватні вкладники заснували товариство “Мінеральний живець “Черче”. Його коштом були зведені найнеобхідніші будівлі та розширена водогрязелікарня. Її директором на ціле десятиліття став Левко Лепкий. Невдовзі тут постали пансіонати. В 1933 році коштом жителів Бережанщини та Рогатинщини до 60-річчя Богдана Лепкого спорудили віллу “Богданівка”, яка стала осередком спілкування відомих діячів культури, релігії та науки (знесена за радянської влади).

Вкладати і розвивати

У радянський час тут активно діяла оздоровниця, яка приймала до 2500 хворих за рік. Унаслідок розрухи перших років незалежності санаторій закрили. Але в 2004 році він отримав нове дихання: були проведені значні реконструкції, багато корпусів потрібно було відновлювати практично з нуля. Нині, зі слів головного лікаря Михайла Падучака, в санаторії “Черче” оздоровлюються близько 2000 хворих на рік з усієї України, проте могло б бути значно більше. Для цього санаторій потрібно розвивати, натомість нині він перебуває у, як то кажуть, підвішеному стані. Ще в 2016-ому після всіх судових інстанцій майно санаторію отримав у відання Фонд держмайна України.
“На жаль, санаторій не розвивається, для цього потрібні значні інвестиції. Намагаємося триматися на плаву – і щоб ціни були доступні для наших людей, і щоб не пропасти. Адже попри те, що маємо невичерпні природні ресурси, дуже дорого обходяться енергоносії – мінеральну воду та грязі треба підігрівати. А ще зарплати, податки… Щойно з’являється можливість, намагаємося вкладати передусім у обладнання, – каже головний лікар, виправдовуючись за трохи “радянський” вигляд санаторію. – Хотілося б зробити значно більше, але в такому, як я вже казав, підвішеному стані зробити це дуже важко. Потрібен господар, який би розвивав цю оздоровницю, вкладав у неї. Водночас важливо зберегти її доступність для людей: санаторій є дочірнім підприємством ПрАТ “Укрпрофоздоровниця”, і працюючі хворі отримують тут лікування безкоштовно. Також безкоштовну реабілітацію проходять в нас учасники АТО”.
Головний лікар розповідає, що з 2004 до 2013 року санаторій працював цілий рік, а з 2013-го закривається на зиму. Цього року у вимушені відпустки працівники підуть з 15 жовтня, бо вартість опалення не окуповується та й у холодну пору року дуже мало людей їдуть на оздоровлення.

Як оздоровитися безкоштовно

На думку Михайла Падучака, небагато людей знають про можливість безкоштовного продовження лікування в Черчу, тому не користуються нею. А таку нагоду мають працюючі хворі та учасники АТО.
“Для того, аби потрапити до нас на продовження лікування, потрібно, аби за наявності медичних показань та відсутності протипоказань у працюючого хворого лікуючий лікар разом із головою лікарсько-консультативної комісії скерували запит до Фонду соціального страхування. Якщо людина працює і сплачує соціальні внески, фонд не може їй відмовити! Тоді пацієнт з відкритим лікарняним приїжджає до нас і отримує необхідне лікування. Приймаємо у такий спосіб пацієнтів з усієї України. Така сама процедура для працюючих учасників АТО. Також учасники АТО можуть звернутися до відділів соціального захисту за місцем проживання. Однак мушу зазначити, що в такому разі вони отримують путівки вдвічі дешевші, тому й перелік послуг буде менший. На жаль, через це виникає чимало запитань і звернень, чому така різниця, однак ми не можемо щось змінити. Намагаємося дати щонайбільше, проте маємо й об’єктивні обмеження”, – пояснює головний лікар.

Які недуги тут лікують

Унікальні черченські грязі, що містять близько 90 складників за лікувальними властивостями майже вдвічі перевершують грязі Мертвого моря. Ними обмащують тіло та обмотують його простирадлом. Грязі проникають крізь пори та подразнюють нервові закінчення шкіри та слизових оболонок. Це покращує кровообіг і обмін речовин, від цього розсмоктуються інфільтрати, що утворилися через запальні процеси, та вщухає біль.
Сульфідні ванни із вмістом сірководню до 60 мг/л поліпшують кровообіг у суглобах, хребцях, у всіх елементах руху та опори, завдяки чому розсмоктуються запальні процеси; поліпшується обмін речовин у серцевому м’язі, сповільнюється згортання крові, запобігаючи в такий спосіб тромбоутворення, підвищується інтенсивність відновлення ушкоджених тканин. Зникають запальні процеси, відбувається відновлення організму.
Лікарі санаторію мають чималий досвід у лікуванні захворювань опорно-рухового апарату, суглобів, хребта, периферійної та центральної нервової системи, судинної патології, непліддя, запалення жіночих статевих органів та інших хвороб.
А ще тут тривалий час діють два реабілітаційні відділення для важкохворих, які пережили інсульт. Ярослав зі Львова тут уже вдруге. Важкий парез після інсульту значно ускладнює йому життя. Каже, що після першого курсу лікування торік якийсь час обходився без палиці. Сподівається, що й цього разу покращення буде відчутним.
Зі слів головного лікаря, для суттєвого покращення стану здоров’я після інсульту важливо проходити курс реабілітації хоча б три роки поспіль!
Кілька років тому в селі Черче відкрили навчально-реабілітаційний центр для дітей із захворюваннями опорно-рухового апарату та дитячим церебральним паралічем, де вони проживають, навчаються. А в санаторії, що поруч, проходять лікувальні та реабілітаційні процедури.
“Коли твоя дитина живе з ДЦП, дуже важливо регулярно проходити курс реабілітації, – розповідає Марія зі Львова. – Раніше ми намагалися щороку їхати до Євпаторії, синові це дуже допомагало. Нині такої змоги не маємо, але рятує нас Черче. Щоправда, тут не такі умови, як у Криму, передусім побутові, але лікування дуже помічне”.
Для таких хворих проводять підводний душ-масаж у комплексі з підводною витяжкою хребта, лікувальною фізкультурою та масажами. Використовують і нетрадиційні методи лікування – рефлексотерапію та психотерапію.
Також, зі слів головного лікаря, дуже добрий результат дає лікування шкірних захворювань, передусім псоріазу. Уражена шкіра очищається вже після кількох процедур, а ефект зберігається надовго. Проте найбільша радість, коли пацієнти дякують за діток. “Приїжджають за кілька років з дітками, дякують, розповідають, що по сім-десять років лікувалися, а після Черча таки народили дитинку”, – розповідає Михайло Падучак.
У санаторії є двокімнатні двомісні номери люкс, однокімнатні та двокімнатні номери з усіма вигодами, а також двомісні номери з вигодами на поверсі. Можна придбати й так звану “курсівку”, у вартість якої входить лише лікування, а проживати в приватному секторі (можна знайти помешкання від 60 гривень за добу). Є доволі велика мережа приватних пансіонатів. Діє система знижок для дітей та інвалідів.
Адреса і контакти:
Санаторій “Черче”. Івано-Франківська обл., Рогатинський р-н, с. Черче.
Тел.: +38 (03435) 71-2-44; 71-2-21; +38 066 096-38-50.

Показання для лікування

* Дегенеративно-дистрофічні захворювання хребта: остеохондрози; деформуючі спондильози; спондилоартрози; запальні процеси хребта: анкілозуючий спондилоартрит (хвороба Бехтєрева);  дегенеративно-дистрофічні захворювання суглобів: первинні деформуючі артрози; поліостеоартрози; післятравматичні артрози; запальні процеси суглобів: ревматоїдні артрити, поліартрити; ревматичні артрити;  інші види артритів і поліартритів.
* Захворювання центральної нервової системи: стан після пережитих інсультів та черепно-мозкових травм у вигляді  паралічів та парезів (приймають хворих із супроводом); стани після пережитих запальних процесів головного та спинного мозку; функціональні розлади центральної нервової системи (неврастенія, астенічний синдром, безсоння тощо).
* Захворювання периферичної нервової системи: неврити;  радикуліти; плексити; стан після пережитих травм спинного мозку та периферичних нервів.
Захворювання периферичних судин: облітеруючий ендартеріїт нижніх кінцівок; варикозне розширення вен; хронічні виразки нижніх кінцівок; хвороба Рейно.
*Запальні процеси жіночої статевої сфери: хронічні аднексити, ендерміти, непліддя.
Запальні процеси чоловічої статевої сфери: хронічні простатити та інші.

Протипоказання

• Хвороби нирок, всі форми і стадії; туберкульоз легень та  інших органів, всі форми і стадії;
• Хвороби органів травлення в стадії загострення або неповної  ремісії, особливо хронічні захворювання печінки і жовчовивідних шляхів, що мають схильність до частих загострень (2-3 рази в рік).
• Хвороби органів дихання, хронічні в стадії ремісії для курортів з сірководневими водами з концентрацією вище 50  мг/л, в стадії загострення – з концентрацією до 50 мг/л.
• Гіпертиреоз, важкі форми гіпотиреозу.
• Стійка гіпотонія.
• Пухлини різного характеру та локалізації.
• Епілепсія; психічні розлади.
• Захворювання серцево-судинної системи з недостатністю кровообігу; хронічна ішемічна хвороба серця з порушенням серцевого ритму, провідності (повна блокада правої і лівої ніжок пучка Гіса), зі стенокардією (ФК – Ш і вище); гіпертонічна хвороба П-А ст. і вища.
• Наслідки септичного тромбофлебіту; незакрита поверхня рани, яка не дає можливості проведення фізіотерапевтичних методів лікування.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9742 / 4.48MB / SQL:{query_count}