“Ця премія – не декорація, а радше імператив”

Владика Борис Ґудзяк став лауреатом премії імені Василя Стуса за принциповість

Цьогорічним лауреатом премії імені Василя Сту­са, вру­чення якої відбулося у Києві, став єпископ Української гре­ко-като­лицької церкви, президент Українського католицького університету Борис Ґудзяк. Він є першим представником духовенства, якого відзначили цією премією.
“Для мене це велика честь. Я з юності виховувався на спадщині Стуса та інших дисидентів. Коли я був ще в школі, з дванадцяти-тринадцяти років, ми 12 січня щороку голодували на заклик Чорновола. І ці заощаджені копійки використовували на купівлю марок та листівок, щоби писати дисидентам”, – сказав владика під час свого виступу.
Згадав Борис Ґудзяк у своїй промові й Олега Сенцова, який нині проходить ті кола пекла, які свого часу пройшов Василь Стус: “Стус близький, його премія – не декорація, а радше імператив. Стус – жива історія і позиція, його премія – виклик і обов’язок. Це наш час і, на жаль, наші дилеми. Особливо зараз, коли за полярним колом карається Олег Сенцов, перейшовши ще одну нелюдську відмітку болю і страждань – сто днів голодування”.
Премію імені Василя Стуса присуджують з 1989 року літераторам, митцям, режисерам за особливий внесок в українську культуру та активну громадянську позицію. Тож передусім за громадянську позицію і за служіння Слову був нагороджений, зі слів голови українського осередку ПЕН-клубу Мирослава Мариновича, владика Борис:  “Українці останнім часом звично скаржаться на брак лідерів, бо ж вічно очікують політичних месників і борців. Господь не дає їх не тому, що скупий і байдужий, а, ймовірно, тому, що має свою програму для цієї країни. Тому-то в той час, коли Україна нестримно поринала у карнавал владо- і грошолюбства, коли на арену виходила людина користі, Господь послав нам для противаги людей молитви, людей високого маєстату духу. Таким був світлої пам’яті Блаженніший Любомир Гузар, таким є нинішній лауреат премії Василя Стуса владика Борис Ґудзяк. Обоє вони ілюструють відомі слова Василя Стуса, що їх він написав у листі до сина: “Я хотів би жити так, щоб голуби сідали на плечі”. Тому, я певен, що Поет схвалив би вибір Капітули, оскільки вона точно дотрималась свого мандата і вшанувала людину Слова “за особливий внесок в українську культуру та стійкість громадянської позиції”.
З 2016 року премію вручає український осередок міжнародного ПЕН-клубу. Лауреатами премії в різні роки були Сергій Жадан, Іван Світличний, Надія Світлична, Марія Бурмака, Ольга Богомолець, Галина Севрук, Опанас Заливаха, Михайлина Коцюбинська та інші.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6671 / 4.08MB / SQL:{query_count}